A vártnál lényegesen magasabb áron forogtak a páréves startup papírjai a New York-i tőzsdén. A hosszú távú sikerhez azonban nagyágyúk ellen kell majd csatákat nyerni.

A héten újabb technológiai vállalat lépett a nyilvános részvénykibocsátás útjára. A Slack egészen különleges utat járt be, de az alapítók a tegnapi nappal már nyugodtan hátradőlhetnek, mivel nem valószínű, hogy anyagi gondjaik lesznek nyugdíjas éveikben.

Szétszedték a papírokat

Bár a tőzsdei bevezetéseknél igen ritka, hogy egy cég az IPO-t, azaz az elsődleges részvénykibocsátást átugorva egyből a parkettre ugrik, a Slack meglépte. Úgy tűnik, a másik renitenshez, a svéd Spotify-hoz hasonlóan nekik is bejött az egyszerűbb, de rizikósabb megoldás.

A részvényeket indulás előtt előzetesen 26 dolláros árra lőtték be, ám a kereskedés megkezdése után rögtön 38,5 dolláron kötötték az első üzleteket. A közel 50 százalékkal magasabb árszint a nap végéig is kitartott, így a Slack becsült piaci értéke jelenleg 24 milliárd dolláron áll.

A remek, ráadásul IPO nélküli nyitány meghozhatja a kedvet más technológiai cégeknek is a tőzsdére menetelhez, ugyanakkor a Slacknek bőven van teendője, ha huzamosabb időre el akarja nyerni az egyelőre rendkívül bizakodónak tűnő befektetők kegyeit.

Egy bukott játék mellékterméke

A csoportmunkához szükséges kommunikációs platformot biztosító Slack története meglehetősen érdekes. A program tulajdonképpen egy készülőfélben lévő játék üzenetküldő funkciójaként indult. A játék aztán sosem készült el, ám a fejlesztők meglátták a lehetőséget az önállóan funkcionáló csetprogramban.

A 2015 nyarán debütált szoftver azóta sok fejlesztésen van túl és elsősorban a technológiára fogékonyak, például programozók, mérnökök, szoftverfejlesztők között hódít. A januári adatok szerint az alkalmazást több mint 10 millióan használják napi szinten. Igaz, ezek jelentős része az ingyenes változatnál marad. A fizetős ügyfelek száma az elmúlt évben a másfélszeresére nőtt, de így is csak nagyjából 85 ezerre tehető ez az értékes tábor.

A cég az elmúlt évek során több körben is sikeresen tudott magához tőkét vonzani. A korai befektetők között volt például a híresen jól spekuláló Andreessen Horowitz is, aki olyan vállalkozásokban látott már a legelején fantáziát mint a Facebook, a Twitter és a Lyft. A Slack összességében 1,4 milliárd dollárt kalapozott össze, mielőtt a tőzsdei forrásbevonásig eljutott.

Nyilvános részvénytársaságként mostantól mindenki számára követhető lesz az üzleti eredményesség, amin bőven lesz mit javítani. A bevezetéshez szükséges dokumentációból kiderült, hogy tavaly 400 milliós bevétellel majdnem 140 milliós veszteséget sikerült összehozni. Igaz, a forgalom három éve még csak 100 millió környékén állt, azaz a dinamika egyelőre megvan.

Ami a pénzégetést illeti, az a gyorsan növő internetes vállalkozásoknál egyáltalán nem ritka, és a befektetők is egészen elnézőek tudnak lenni. Feltéve, hogy a felhasználói tábor folyamatosan képes növekedni. Az viszont talán még a türelmesebbeket is kicsit elbizonytalaníthatja, hogy a távlati tervekkel kapcsolatban a cégvezetés a veszteség "jelentős emelkedését" valószínűsíti.

Nehézsúlyú mezőny

A költségek növekedése minden bizonnyal azt szolgálja majd, hogy a Slack agresszíven tudja támadni azt a nagyvállalati ügyfélkört, amelynek kegyeiért többek között a Microsoft, a Google, vagy akár a Cisco is verseng a különböző kommunikációs és csoportmunkát támogató megoldásaival.

A Slack állítása szerint a Fortune 100 listán szereplő szervezetek kétharmadánál jelen van, ám ez valószínűleg úgy értendő, hogy ezen nagyvállalatoknál van néhány munkatárs, aki használja a platformjukat. A minden munkavállalóra kiterjedő, nagyvolumenű megállapodások megkötéséhez viszont meg kell győzni az informatikai vezetőket arról, hogy a Slack nem csupán egy geekek számára készült üzenőfal, hanem a megfelelő biztonsági és menedzsment funkciókkal ellátott, a jogszabályi megfelelősségnek maximálisan eleget tevő komplex, megbízható kollaborációs platform.

Közösség & HR

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.