De a Telekom sem úszta meg a dorgálást. A 4iG-nél a bennfentesek jegyzékével, a Telekomnál a bennfentes információk késleltetésével volt baja az MNB-nek.

Ötmillió forintos bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 4iG Nyrt.-re a bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, és kötelezte a kibocsátót a jogszerű bennfentes jegyzék megküldésére. A Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben pedig a bennfentes információ közzétételének késleltetésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt hozott intézkedést.

Mint az MNB közleménye írja, a kibocsátókkal kapcsolatos folyamatos felügyelése során több körben adatokat kért be a 4iG-től és a Magyar Telekomtól az utóbbi tulajdonában lévő T-Systems Magyarország Zrt. megvásárlásának meghiúsulása kapcsán a döntéssel kapcsolatos bennfentes információ keletkezésének pontos időpontjára vonatkozóan.

Az adatok alapján a jegybank megállapította: a piaci visszaélésekről szóló európai uniós irányelv (Market Abuse Regulation – MAR) előírásaihoz képest a 4iG tévesen határozta meg, hogy valójában mikor keletkezett az ügylet lezárására vonatkozó bennfentes információ.

Mindezek nyomán az MNB felszólította a 4iG-t, hogy küldje meg a jegybanknak felvásárlással kapcsolatos tárgyalások megszüntetése kapcsán készített, a jogszabállyal összhangban lévő bennfentesek jegyzékét, és a jövőben is mindenkor feleljen meg e kötelezettségnek. A jogsértés miatt az MNB 5 millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta a kibocsátót.

A bennfentesek jegyzéke – melynek kötött formai követelményei vannak –, elengedhetetlen ahhoz, hogy az MNB lefolytathassa a piaci visszaélésekkel kapcsolatos vizsgálatait, illetve a kibocsátó (jelen esetben a 4iG) nevében vagy javára eljáró személyek által is felhasználható a bennfentes információ áramlására vonatkozó ellenőrzéseit.

A Telekomot is elmarasztalták

Az MNB az ügy kapcsán a Telekom eljárásában is talált kifogásolnivalót. Mint az MNB közleménye fogalmaz, a Telekom a bennfentes információ keletkezésének időpontját helyesen határozta meg, de a jegybanknak a bennfentes információ közzétételének késleltetésére vonatkozóan megküldött értesítésében nem indokolta meg megfelelően, hogy valóban fennálltak a késleltetés feltételei. Ezzel az Telekom megsértette a MAR vonatkozó rendelkezéseit.

A jegybank egyelőre csak arra kötelezte a Telekomot, hogy a jogszabálynak megfelelően indokolja meg a T-Systems-tranzakció lezárultához kötődő bennfentes információ közzétételének késleltetését, és azt rendkívüli adatszolgáltatás keretében küldje meg a jegybanknak. Egyúttal megtiltotta, hogy a Telekom bármikor ismételten megsértse az erre vonatkozó jogszabályokat.

Indoklásában az MNB kiemeli: a bennfentes kereskedelem és a befektetők félrevezetésének elkerüléséhez alapvető fontosságú, hogy a kibocsátók a bennfentes információkról a lehető leghamarabb tájékoztassák a nyilvánosságnak. Az észszerűen eljáró befektetők ugyanis befektetési döntéseiket a már rendelkezésükre álló információkra alapozzák. Emiatt különösen fontos, hogy egy – főképp a kibocsátó korábbi közzétételeitől lényegesen eltérő tartalmú – bennfentes információt mikor tesznek közzé. Ilyen információ közzétételét csak kivételes esetekben, szigorú feltételek teljesülése esetén lehet késleltetni, de akkor is jóvá kell hagynia az illetékes hatóságnak. A Telekomnak tehát azt kell igazolnia, hogy fennálltak ezek a feltételek.

Tovább vizsgálódik az MNB?

Mint azt a Bitport is megírta, tavaly júliusban jelentették be, hogy a 4iG előzetes adásvételi megállapodást írt alá a Magyar Telekommal utóbbi leányvállalatának, a T-Systemsnek a megvásárlásáról. A főbb pontokban, például a vételárban is megállapodtak, de a feltételrendszer kidolgozása még hátravolt.

A hírek szerint a folyamat jól haladt, ezért is lepte meg a piacot, amikor decemberben a felek bejelentették, hogy a 4iG kérésére elállnak az üzlettől. Ugyanakkor lehettek jobban értesültek is, mert a 4iG részvényei már a bejelentést megelőzően esni kezdtek. Erre utalt az is, hogy több hónapig tartó csendes időszak után a bejelentést megelőző napokban hirtelen felélénkült a kereskedés a 4iG-papírokkal, másfél hét alatt a közkézhányad 14 százaléka cserélt gazdát a BÉT-en.

Idén januárban a Párbeszéd Magyarországért ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a rendőrségen bennfentes kereskedés gyanújával, de a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége is hatósági bejelentést tervez az ügyben.

A mostani MNB-határozat arra utalhat, hogy a felügyeleti szerv tovább folytatja a T-Systems felvásárlása körüli események vizsgálatát, illetve azt, hogy valóban történt-e bennfentes kereskedelem.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.