Súlyos támadás érte az Amazon Twitch videojáték-streaming szolgáltatását, kiszivároghatott többek között a teljes forráskód és az elmúlt két év kifizetéseinek listája is.

Az Amazon videojáték-streaming szolgáltatása szerdán tett bejelentést arról a rendkívül súlyos adatbiztonsági incidensről, amelynek nyomán egy eddig ismeretlen hekker összesen 128 gigabájtnyi adatot tett elérhetővé a 4chan egyik alfórumában. Az adatszivárgást, amelyről legelőször a Video Games Chronicle számolt be, tulajdonképpen nem is érdemes adatszivárgásnak nevezni, mivel a torrent magában foglalja a Twitch forráskódját (kliensoldali és szerveroldali forráskód, illetve a különböző platformokon működő alkalmazások), a támadók vagy versenytársak szerepében működő "vörös csapat" kiberbiztonsági eszközeit, de a tartalomkészítőhöz 2019 óta áramló kifizetéseket is.

A Twitch rövid közleménye szerint a társaság szakemberei már dolgoznak a problémán, és éppen az incidens nagyságrendjét próbálják felmérni, de későbbre részletesebb tájékoztatást is ígértek. Maga az Amazon egyelőre nem kommentálta a támadást. A különböző riportokban nyilatkozó szakértők annyit azért megerősítettek, hogy a nyilvánosságra hozott fájlok minden bizonnyal valódiak, és a Twitch saját kódja mellett tekintélyes mennyiségű érzékeny felhasználói információt is tartalmaznak.

Az "Anonymous" néven posztoló hekker a fórumon "undorító, mérgező emésztőgödörnek" nevezte a Twitch közösségét, a közel 6 ezer belső Git könyvtárból szerzett forráskód megosztását pedig az internetes videostreaming tér felforgatásával és a verseny előmozdításával indokolta. A bejegyzés szerint Jeff Besos 970 millió dollárt fizetett mindazért, ami most bárki számára ingyenesen elérhetővé vált, utalva a Twitch 2014-es amazonos felvásárlására.

Várható egy második adag is

A Twitch mára a világ egyik legnagyobb játékplatformjává vált, amely napi átlagban 15 millió felhasználóval működik, és amelyen több mint 2 millió tartalomelőállító szerepel. A szolgáltatás saját közlése alapján több mint 18 milliárd órányi videót közvetített 2020-ban. Az "emésztőgödör" titulus viszont arra az egyre erősebb felháborodásra utal, amelyik a Twitch hálózatában egyre markánsabb "hate raid" akciókat övezi. Ezek alatt azt kell érteni, hogy bizonyos (jellemzően kisebbségekhez tartozó) felhasználók közvetítéseit a többiek gyűlölködő megjegyzésekkel árasztják el.

A dolog annyira elterjedt, hogy augusztusban már az Amazon is kénytelen volt rá hivatalosan reagálni, és ígéretet tett, hogy megvédi a tartalomelőállítókat, az eddiginél határozottabb lépéseket téve a rasszista fröcsögéssel szemben. Ez a játékosok nagy részét nem hatotta meg, akik szeptemberben tiltakozásul 24 órás bojkottot hirdettek a Twitch ellen. A mostani szivárogtatás nyomán egyébként a legtöbb közösségi reakció a népszerű játékosok hatalmas bevételeivel foglalkozott, amelyek egyes esetekben a dollármilliós nagyságrendben mozognak.

A hekker(ek) emellett jelentős mennyiségű üzleti információt is közzétett(ek) az Amazon részéről, közte az Amazon Game Studios terveivel a Steam játékplatform Vapor néven hivatkozott, még be nem jelentett versenytársával kapcsolatban. Ennél azonban mindenkit jobban érdekel a platform és a hozzá kapcsolódó számos bankszámla biztonsága: a szakértők rögtön arra figyelmeztették a streamereket, hogy győződjenek meg pénzügyi szolgáltatásaik erős, többtényezős biztonsági hitelesítéséről, mert mostantól a támadók és a csalók célpontjaivá válnak.

Hasonlóan súlyos dolognak számít, hogy a jelek szerint nyilvánosságra kerültek a Twitch belső "vörös csapatának" eszközei és fenyegetettségi modelljei: ha ez tényleg így van, akkor innentől a Twitch saját alkalmazottainak is minden okuk megvan az üldözési mániára. A támadó ráadásul jelezte, hogy ez csak az első adag volt, és még nem tette közzé az összes megszerzett információt. Emiatt azt javasolják, hogy akinek valaha bármilyen köze volt a Twitch szolgáltatásaihoz, az tekintse át ezeket a kapcsolatokat, és tegye meg a szükséges óvintézkedéseket személyes adatainak védelmében.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.