Több speciális eszköz és eljárás kombinációjával sikerült másodpercenként 319 terabit adatot továbbítani. Ez majdnem kétszer olyan gyors, mint az egy éve felállított korábbi rekord.
Hirdetés
 

Hol tart már a tudomány?! Egészen pontosan 319 terabit per szekundumnál, ha optikai kábelen történő adatátvitelről beszélünk. Ennyit sajtoltak ki ugyanis a japán National institute of Information and Communications Technology (NICT) munkatársai egy kísérleti konfigurációból. A fejlődés ütemét jól érzékelteti, hogy tíz évvel ezelőtt még másodpercenként 186 gigabit is elég volt a csúcsdöntéshez, illetve az, hogy mostanáig a tavaly augusztusban elért 179 Tbps volt a plafon. Azaz kevesebb mint egy év alatt közel a duplájára gyorsult az adatátvitel, tízéves távlatban pedig nagyjából 1700-szoros a különbség.

 

Adatátviteli kísérletek eredményei sebesség és távolság szerint (forrás: NICT) 

 

A különleges sebességtesztre természetesen laboratóriumi körülmények között került sor. Az NICT csapata által használt kábelben a hagyományos egy helyett négy szál futott, miközben a kábel átmérője nagyjából megfelel méretben a normál változaténak. Ez azért fontos paraméter, mert így a technológiát könnyebb lehet majd átültetni a gyakorlatba, köszönhetően a kompatibilitásnak.

A teszt során 3000 kilométeres adatátvitelt szimuláltak azzal, hogy a nem egészen 70 kilométernyi kábelkötegen 43-szor futott végig az információ. Az út végén sem a jel erősségében, sem a sebességben nem mértek számottevő minőségromlást. Érdemes hozzátenni, hogy a mostani projektet pont az teszi egyedivé a világon, hogy a szédületes átviteli sebességet komoly távon érték el. Ennél ugyan már gyorsabb átvitelt is sikerült produkálni korábban, ám ott sokkal rövidebb utat tett meg az adatcsomag.

 

Az információ útja a rekordfelállítást hozó teszten (forrás: NICT)

 

A kutatók a rekordhoz egy 552 csatornás speciális lézert vetettek be, amely több különböző hullámhosszon indította az adatokat. Az ultragyors sebesség eléréséhez ritkaföldfém ásványokból készült erősítőket használtak. Mindezek egyáltalán nem teszik olcsóvá egy ilyen konfiguráció kiépítését.

Ennek megfelelően a kutatócsapat sem gondolja azt, hogy a technológiát egyhamar filmek letöltésére, vagy videójátékozásra használnák fel. Vannak azonban olyan létező igények a világban, ahol a költségek másodlagosak, mivel a legfontosabb, hogy az adat a lehető leggyorsabban szeljen át nagy távolságokat. A négy külön magot rejtő szupergyors optikai kábel így a remények szerint aktív szereplővé válhat a jövő kommunikációs hálózatának kiépítésekor.

Közösség & HR

Vállalná három szabad napért, hogy négy napig intenzívebben dolgozik?

Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.