Hol tart már a tudomány?! Egészen pontosan 319 terabit per szekundumnál, ha optikai kábelen történő adatátvitelről beszélünk. Ennyit sajtoltak ki ugyanis a japán National institute of Information and Communications Technology (NICT) munkatársai egy kísérleti konfigurációból. A fejlődés ütemét jól érzékelteti, hogy tíz évvel ezelőtt még másodpercenként 186 gigabit is elég volt a csúcsdöntéshez, illetve az, hogy mostanáig a tavaly augusztusban elért 179 Tbps volt a plafon. Azaz kevesebb mint egy év alatt közel a duplájára gyorsult az adatátvitel, tízéves távlatban pedig nagyjából 1700-szoros a különbség.
Adatátviteli kísérletek eredményei sebesség és távolság szerint (forrás: NICT)
A különleges sebességtesztre természetesen laboratóriumi körülmények között került sor. Az NICT csapata által használt kábelben a hagyományos egy helyett négy szál futott, miközben a kábel átmérője nagyjából megfelel méretben a normál változaténak. Ez azért fontos paraméter, mert így a technológiát könnyebb lehet majd átültetni a gyakorlatba, köszönhetően a kompatibilitásnak.
A teszt során 3000 kilométeres adatátvitelt szimuláltak azzal, hogy a nem egészen 70 kilométernyi kábelkötegen 43-szor futott végig az információ. Az út végén sem a jel erősségében, sem a sebességben nem mértek számottevő minőségromlást. Érdemes hozzátenni, hogy a mostani projektet pont az teszi egyedivé a világon, hogy a szédületes átviteli sebességet komoly távon érték el. Ennél ugyan már gyorsabb átvitelt is sikerült produkálni korábban, ám ott sokkal rövidebb utat tett meg az adatcsomag.
Az információ útja a rekordfelállítást hozó teszten (forrás: NICT)
A kutatók a rekordhoz egy 552 csatornás speciális lézert vetettek be, amely több különböző hullámhosszon indította az adatokat. Az ultragyors sebesség eléréséhez ritkaföldfém ásványokból készült erősítőket használtak. Mindezek egyáltalán nem teszik olcsóvá egy ilyen konfiguráció kiépítését.
Ennek megfelelően a kutatócsapat sem gondolja azt, hogy a technológiát egyhamar filmek letöltésére, vagy videójátékozásra használnák fel. Vannak azonban olyan létező igények a világban, ahol a költségek másodlagosak, mivel a legfontosabb, hogy az adat a lehető leggyorsabban szeljen át nagy távolságokat. A négy külön magot rejtő szupergyors optikai kábel így a remények szerint aktív szereplővé válhat a jövő kommunikációs hálózatának kiépítésekor.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak