Most már egyértelmű: IT-biztonságban izraeliek az 'brit tudósok'. Egy egyetemi kutatócsapat most bebizonyította, hogy akár a számítógépek ventilátorán keresztül is szivároghat adat.

Elképesztőbbnél elképesztőbb adatszivárgási lehetőségeket fedeznek fel egymás után sorozatban a Ben Gurion Egyetem kiberbiztonsági kutatóközpontjában. (Az intézet legutóbbi felfedezéseiről itt számoltunk be.)

A Negevben működő egyetem kutatóközpontja elsősorban olyan lehetséges biztonsági problémák felderítésével foglalkozik, melyek alkalmasak a hálózatoktól elszigetelten működő (air-gapped vagy légréssel elválasztott) számítógépek támadására, azokról adatok illegális kinyerésére. Bár az ilyen támadások valószínűsége bonyolultságuk és a magas kockázatok miatt alacsony, mégis fontos ez a kutatási terület. Kutatóintézetekben, kormányzati és védelmi szervezeteknél gyakran használnak ilyen gépeket érzékeny adatok, minősített fájlok vagy szellemi tulajdon tárolására.

A kiberbiztonsági kutatóközpont vezetője, Mordechai Guri csapatával minden olyan innovatív lehetőséget megvizsgál, amivel egy ilyen gépről észrevétlenül lehet adatokat kinyerni. Legutóbbi felfedezésük például az volt, hogy a képernyő fényerejének változásaiból is lehet visszanyerni adatokat.

A számítógép ventilátora is csacsog

A közelmúltban publikálták azt a tanulmányukat, mellyel bizonyították: a gépek ventilátorának rezgése is szivárogtathat értékes adatokat. Persze azért ezt sem olyan egyszerű kivitelezni. De Guriék feladata nem az, hogy mérlegeljék egy támadás valószínűségét, hanem csak annak eldöntése, hogy lehetséges-e.

A csapat módszeresen végigment egy számítógép összes ventilátorán (processzor, grafikus kártya, tápegység stb.), és megvizsgálta, hogy azok milyen jellegű rezgéseket generálnak. Az eredmény az volt, hogy ha egy nagyon egyszerű rosszindulatú kódot juttat be valaki a gépre, amellyel képes szabályozni a ventilátorok forgási sebebességét, akkor kódolásra alkalmas rezgéseket tud kelteni velük. A rezgésekbe kódolt információt az elszigetelt gép környezete továbbíthatja, például annak az asztalnak lapja, amin a számítógépet elhelyezték.

A rezgéseket akár egy modern okostelefon gyorsulásmérő szenzorával is lehet rögzíteni, és már csak vissza kell fejteni a rezgés mintázatába kódolt információkat. A támadónak akkor van egyszerűbb dolga, ha fizikailag a légréses rendszer közelébe tud jutni. Elég, ha leteszi az okostelefonját a gép asztalának lapjára (lásd a videót), az pedig onnan összegyűjti a rezgéseket.
 


Ha nincs lehetőség az elszigetelt rendszer közelébe jutni, akkor a támadóknak be kell iktatniuk egy újabb lépést. Meg kell fertőzniük egy káros programmal a rendszert kezelő alkalmazottak valamelyikének telefonját, hogy azon keresztül jussanak ki a kódolt információk a támadókhoz. Ez azonban már lényegesen egyszerűbb feladat, többek között azért, mert a gyorsulásmérő szenzort bármely alkalmazás elérheti a felhasználó engedélye nélkül.

Lehetséges – mégsem valószínű

Az AiR-ViBeR-nek elkeresztelt technikának van egy gyenge pontja: nagyon lassú az adatok továbbítása. Mint Guri nyilatkozta, ez az eddigi leglassabb extrém adatszivárogtató módszer, amit felfedeztek az utóbbi években, sebessége még a másodpercenként egy bitet sem éri el.

Éppen ezért maguk a kutatók sem tartják valószínűnek, hogy a módszert valaha is ki fogják használni kiberbűnözők, kémek. Az idő ugyanis komoly kockázati eleme az ilyen támadásoknak, ezért az elkövetők valószínűleg olyan technikát részesítenek előnybe, amivel gyorsabban hozzájuthatnak a megszerzendő információhoz.

Mindezzel együtt nem volt haszontalan a kutatás – véli a ZDNet. Az elszigetelt rendszerek üzemeltetőinek ugyanis minden potenciális kockázatot kezelni kell.

Biztonság

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.