Még mindig kicsi a felhős bevétele, de először jött belőle több pénz, mint az új licencek értékesítéséből.

Stabilnak ítélte az SAP negyedéves teljesítményét William McDermott vezérigazgató (a fenti képen) az első negyedéves eredmények ismertetésekor. McDermott szerint az SAP növekedési motorja sziklaszilárdak. Jó stratégiának bizonyult a felhő felé mozdulás, az S/4HANA és az a koncepció, hogy az OLAP (Online Analitical Processing) és az OLTP (OnLine Transaction Processing) kiszolgálására alkalmas adatbázisokban gondolkodnak.

A vezérigazgató külön kiemelte az S/!HANA sikerét: sok új ügyfelet sikerült szerezni, így az előfizetők száma már 3200. A HANA platform kvázi ipari szabvánnyá vált az in-memory adatfeldolgozásban, ahogy a HANA Cloud Platform is az on-premise és felhős SAP alkalmazások integrációjában

Kevesebb jött az új licencekből, mint a felhőből

A teljes bevétel 4,7 milliárd euró lett, ami 5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi eredménynél (4,5 milliárd). A nagy bevételeket továbbra is a szoftverlincecek hozzák, de történt egy apró vagy nagy (nézőpont kérdése) változás.

Bár az új lincencek értékesítéséből származó bevételekben nagy a szezonális ingadozás – a cég első negyedéve hagyományosan a leggyengébb –, az ide év első három hónapjában már több bevétel hoztak a felhő-előfizetések és a hozzá adott támogatás, mint az új licencek. A felhős szolgáltatások 677 millió eurót hoztak, éves összevetésben 33 százalékkal nőttek (tavaly 503 millió euró volt). A negyedév során 145 új felhős foglalással gyarapodott a vállalat, szemben a tavalyi 117-tel.

Az új licencek értékesítéséből viszont csupán 609 millió euró jött össze a tavalyi 696 millióval szemben, ami 13 százalékos zsugorodást jelent. Persze ez némileg csalóka, mert még mindig a licencekhez kötődik (értékesítés, megújítás, támogatás) a teljes bevétel legnagyobb része. Ebből összesen közel 3,2 milliárd euró bevétel jött össze. Ez a szegmens azonban alig nőtt, hiszen tavaly is 3,15 milliárd eurót hozott, azaz éves összevetésben alig 1 százalékkal bővült. Az izgalmas persze az lesz majd, hogy mennyire közelít egymáshoz a két szegmens bevétele az utolsó negyedévben, amely a licencbizbisz legerősebb három hónapja.
 

SAP pénzügyi eredmények 2016 Q1
Create line charts

És még egy érdekesség: a licencekből származó bevételek esetében a bruttó profitráta 85 százalék körül alakul, míg ugyanez a felhős szolgáltatások esetében jóval alacsonyabb, 60 százalék alatt van.

Az EMEA-ban szeretik a legjobban

A felhős bevételek az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióban szeretik a legjobban, ezen belül értelemszerűen Németország az egyik legjobb piac. Itt 49 százalékot tudott bővülni ez a szegmens. Ugyanakkor még mindig az amerikai térség (elsősorban az USA) hozza a felhős bevételek legnagyobb részét, 460 milliót, bár itt a bővülés lassabb tempójú, 31 százalékos. Ázsia, a Csendes-óceán térsége és Japán együttesen mindössze 57 milliót termelt, ennek ellenére itt a leglassabb a növekedés, csupán 27 százalékos.

A teljes bevételeket tekintve a két húzó terület az EMEA és Amerika, egyik valamivel 2 milliárd fölött, a másik valamivel alatta. Az amerikai régióban az USA 1,6 milliárdot hozott (10 százalékos növekedés), még az egyéb országokból származó bevételek összesítve 7 százalékkal estek. A távol-keleti régióban egyedül a japán piacon tudott nőni a vállalat, ott 9 százalék pluszt könyvelhettek el, az egyéb országokban azonban összesítve visszaestek 2 százalékkal a bevételek.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.