A kormány elfogadta tavaly felkért tanácsadójának minden javaslatát, de egyelőre még az sem látszik, hogyan szolgálnák ki az új adatközpontok energiaéhségét.

A brit kormány hétfőn jelentette be a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek kiaknázását célzó cselekvési tervét, a melynek teljes körű alkalmazásától évi 1,5 százalékos termelékenységnövekedést vár akár 47 milliárd fontos (közel 23 billió forintnak megfelelő) többlet mellett. Keir Starmer miniszterelnök tájékoztatása szerint a kabinet továbbviszi Matt Clifford technológiai befektető mind az 50 ajánlását, amit egy tavaly nyáron bejelentett felülvizsgálat keretei között tárt a munkáspárti vezetés elé.

Ezek között szerepel például az "MI növekedési zónák" létrehozása az adatközpontok építését felgyorsító, egyszerűsített tervezési folyamatok mellett; az ország számítási kapacitásának növelése egy új MI-szuperszámítógéppel; illetve egy új nemzeti adattár létrehozása a publikus információ értékének felszabadítására a mesterséges intelligenciára épülő fejlesztésekben.

Három vállalattal (Vantage Data Centers, Nscale, Kyndryl) összesen 14 milliárd font értékű beruházásról tárgyalnak a helyi MI-infrastruktúra kiépítéséhez, miközben korábban több amerikai technológiai cég már tavaly kifejezte szándékát az Egyesült Királyságban működő adatközpontok bővítésére. Ahogy azonban a The Register beszámolójából kiderül, a gazdasági fellendülést ösztönző elképzelésekből egyelőre hiányzik a megoldás a bővülő adatközponti infrastruktúra áramellátására.

A cselekvési tervben hivatkozott "MI növekedési zónák" elvileg "jobb hozzáférést biztosítanak az energiahálózatokhoz” is, de az állami hálózatüzemeltető már enélkül is 500 százalékos növekedésre számít az adatközpontok fogyasztásában a következő évtizedre, a szükségszerű drágulást pedig összefüggésbe helyezi, hogy az Institute of Economic Affairs adatai alapján a brit iparienergia-árak már most is a legmagasabbak a világon.

Lehet, hogy csak integetni tudnak majd az MI-hajónak

Bár a kormány létrehoz egy "MI Energia Tanácsot" is az illetékes miniszterek vezetésével, a The Register szerint az elmúlt években a helyi hatóságok a szűk kapacitásokra hivatkozva többször is elutasítottak adatközpontok építését célzó terveket, ami némileg ellentmond a fenti elképzeléseknek. A cikkben megszólaló elemző arra is figyelmeztet, hogy az adatközpontok építése önmagában még nem feltétlenül vezet az MI felhasználásának bővüléséhez: a közszolgáltatások esetében például nem egyértelmű, hogy ezek milyen gyorsan implementálhatók, így a technológia hatása is könnyen elmaradhat a várakozásoktól.

Különösen, ha a közszféra költségvetésének szigorítása miatt az egyes szervezetek minél hamarabb, de meglévő támpontok nélkül akarják realizálni a kilátásba helyezett előnyöket a további befektetések igazolására. A szuperszámítógépes ötlet kapcsán azt is megjegyzik, hogy az új munkáspárt kormány egyik első intézkedése volt az Edinburgh-i Egyetem 800 millió font értékű, exaszintű szuperszámítógép-projektjének elkaszálása, most pedig egyből húszszorosára növelné a publikus hazai számítási kapacitást.

Érdemes megjegyezni, hogy a briteknél már az előző kormány is 10 évre szóló tervet lobogtatott az ország MI-szuperhatalommá fejlesztésére, és most Starmer is azt ígéri, hogy az újabb terv a világ vezető pozíciójába fogja emelni az országot a mesterséges intelligencia területén. Ezzel szemben az amerikai és kínai dominanciára jellemző, hogy az eddigi brit sikertörténetek is jellemzően külföldi cégeket gazdagítanak, a lap pedig a Canalys piackutató alapítóját idézi, aki szerint a régió irodai dolgozói eddig is fejenként havi 100 eurós "adót" fizettek az amerikai technológiai szolgáltatóknak, és az MI felfutásával annál is többet fognak.

Piaci hírek

A big techek elleni EU-s ügyeket is befolyásolhatja Trump érkezése

Sajtóhírek szerint Brüsszelben éppen áttekintik a nagy technológiai cégek ellen folyó vizsgálatokat, miközben a tengerentúlon a második ciklusára készülő elnöktől remélnek védelmet az internetes óriások vezetői.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.