A mesterséges intelligencia megjelenésére ma már szinte mindenhol számíthatunk, de az azért mégis meglepő, hogy a gép alkotóművészként lesz jelen a Christie's őszre tervezett árverésén.
Hirdetés
 

A számítógép egyelőre meglehetősen elvontan alkot, ám a felkavaróan érdekes digitális festmények lassan simán kikerülhetnek egy múzeum falára - írtuk pár hónapja, amikor is egy fiatal tehetség kísérletéről számoltunk be, aki az öntanuló mechanizmussal felvértezett algoritmust aktképek megalkotására használta. Akkor még nem sejthettük, hogy a híres Christie's aukciós ház egyik októberi licitálásán már egy gép által alkotott kép is kalapács alá kerül. Úgy tűnik, a robotoknak már a művészek állása sem tabu. 

Kiokosítják egymást

Az említett árverésen a francia Obvious csapat munkáját lehet majd megvásárolni. A háromfős vállalkozás tagjai művészként és mesterségesintelligencia-kutatóként definiálják magukat. A trió ugyanabból az alapból dolgoznak, mint az aktképes kollégájuk. A nyíltan elérhető "generatív ellenséges hálózat" (generative adversarial networks, GAN) technológia lényege, hogy az algoritmusok versenyeznek egymással. Az első felel a képek megalkotásáért, a másodiknak pedig ki kell szúrnia azt, hogy az egy valódi, ember által festett alkotás-e, vagy a "rokon" kreálmánya. Az algoritmusok a kapott eredmények alapján folyamatosan finomítanak saját döntéseiken, így egymást trenírozva, sokszoros iterációt követőn egyre jobb képeket kaphatunk.

Az Obvious csapata 15 ezer XIV-XX. századi portrét "etett meg" a mesterséges GAN-tagjaival, majd egymásnak ugrasztották a két algoritmust. Az eredmény egy teljes sorozat lett a kitalált Belamy arisztokrata család tagjairól. Ahogy az alábbi képeken is látszik, a gép ugyan nem hiperrealista stílusban dolgozik, de simán el lehetne hinni, hogy egy sajátságos ábrázolással alkotó (emberi) művész festményeiről van szó.   

A Christie's árverésén szereplő Edmond de Belamy portréját az Obvious oldala 7-10 ezer euróra taksálja, de októberben kiderül, valójában mennyit hajlandó érte bárki kifizetni. Érdekesség, hogy a társaság a sorozat más darabjait közvetlenül onine is áruba bocsátotta. A családtagok képeiért egységesen 10 ezer eurót (+adók) kell átutalni annak, aki lát bennük ekkora értéket.

Cloud & big data

Vodafone-t cserélt Yettelre a magyar állam

A 4iG viszont az Antenna Hungárián keresztül immár a Vodafone 70,5 százalékát birtokolja.
 
Hirdetés

Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t

Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.

Felderítés nélkül csatába menni – nagyjából ehhez hasonlítható az automatizált rendszereket nélkülöző kibervédelem. A mesterséges intelligencia mindkét oldalon beszállt a küzdelembe.

a melléklet támogatója az Invitech

CIO KUTATÁS

A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL

Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.