A mesterséges intelligencia megjelenésére ma már szinte mindenhol számíthatunk, de az azért mégis meglepő, hogy a gép alkotóművészként lesz jelen a Christie's őszre tervezett árverésén.

A számítógép egyelőre meglehetősen elvontan alkot, ám a felkavaróan érdekes digitális festmények lassan simán kikerülhetnek egy múzeum falára - írtuk pár hónapja, amikor is egy fiatal tehetség kísérletéről számoltunk be, aki az öntanuló mechanizmussal felvértezett algoritmust aktképek megalkotására használta. Akkor még nem sejthettük, hogy a híres Christie's aukciós ház egyik októberi licitálásán már egy gép által alkotott kép is kalapács alá kerül. Úgy tűnik, a robotoknak már a művészek állása sem tabu. 

Kiokosítják egymást

Az említett árverésen a francia Obvious csapat munkáját lehet majd megvásárolni. A háromfős vállalkozás tagjai művészként és mesterségesintelligencia-kutatóként definiálják magukat. A trió ugyanabból az alapból dolgoznak, mint az aktképes kollégájuk. A nyíltan elérhető "generatív ellenséges hálózat" (generative adversarial networks, GAN) technológia lényege, hogy az algoritmusok versenyeznek egymással. Az első felel a képek megalkotásáért, a másodiknak pedig ki kell szúrnia azt, hogy az egy valódi, ember által festett alkotás-e, vagy a "rokon" kreálmánya. Az algoritmusok a kapott eredmények alapján folyamatosan finomítanak saját döntéseiken, így egymást trenírozva, sokszoros iterációt követőn egyre jobb képeket kaphatunk.

Az Obvious csapata 15 ezer XIV-XX. századi portrét "etett meg" a mesterséges GAN-tagjaival, majd egymásnak ugrasztották a két algoritmust. Az eredmény egy teljes sorozat lett a kitalált Belamy arisztokrata család tagjairól. Ahogy az alábbi képeken is látszik, a gép ugyan nem hiperrealista stílusban dolgozik, de simán el lehetne hinni, hogy egy sajátságos ábrázolással alkotó (emberi) művész festményeiről van szó.   

A Christie's árverésén szereplő Edmond de Belamy portréját az Obvious oldala 7-10 ezer euróra taksálja, de októberben kiderül, valójában mennyit hajlandó érte bárki kifizetni. Érdekesség, hogy a társaság a sorozat más darabjait közvetlenül onine is áruba bocsátotta. A családtagok képeiért egységesen 10 ezer eurót (+adók) kell átutalni annak, aki lát bennük ekkora értéket.

Cloud & big data

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.