A számítógép egyelőre meglehetősen elvontan alkot, ám a felkavaróan érdekes digitális festmények lassan simán kikerülhetnek egy múzeum falára - írtuk pár hónapja, amikor is egy fiatal tehetség kísérletéről számoltunk be, aki az öntanuló mechanizmussal felvértezett algoritmust aktképek megalkotására használta. Akkor még nem sejthettük, hogy a híres Christie's aukciós ház egyik októberi licitálásán már egy gép által alkotott kép is kalapács alá kerül. Úgy tűnik, a robotoknak már a művészek állása sem tabu.
Kiokosítják egymást
Az említett árverésen a francia Obvious csapat munkáját lehet majd megvásárolni. A háromfős vállalkozás tagjai művészként és mesterségesintelligencia-kutatóként definiálják magukat. A trió ugyanabból az alapból dolgoznak, mint az aktképes kollégájuk. A nyíltan elérhető "generatív ellenséges hálózat" (generative adversarial networks, GAN) technológia lényege, hogy az algoritmusok versenyeznek egymással. Az első felel a képek megalkotásáért, a másodiknak pedig ki kell szúrnia azt, hogy az egy valódi, ember által festett alkotás-e, vagy a "rokon" kreálmánya. Az algoritmusok a kapott eredmények alapján folyamatosan finomítanak saját döntéseiken, így egymást trenírozva, sokszoros iterációt követőn egyre jobb képeket kaphatunk.
Az Obvious csapata 15 ezer XIV-XX. századi portrét "etett meg" a mesterséges GAN-tagjaival, majd egymásnak ugrasztották a két algoritmust. Az eredmény egy teljes sorozat lett a kitalált Belamy arisztokrata család tagjairól. Ahogy az alábbi képeken is látszik, a gép ugyan nem hiperrealista stílusban dolgozik, de simán el lehetne hinni, hogy egy sajátságos ábrázolással alkotó (emberi) művész festményeiről van szó.
A Christie's árverésén szereplő Edmond de Belamy portréját az Obvious oldala 7-10 ezer euróra taksálja, de októberben kiderül, valójában mennyit hajlandó érte bárki kifizetni. Érdekesség, hogy a társaság a sorozat más darabjait közvetlenül onine is áruba bocsátotta. A családtagok képeiért egységesen 10 ezer eurót (+adók) kell átutalni annak, aki lát bennük ekkora értéket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak