Alig tették közzé a MetaGuard nevű megoldást, rögtön kiderült, hogy a virtuális valóság is csak a felhasználók adatainak minél hatékonyabb lenyúlásáról szól.

A metaverzumra a közeljövő nagy technológiai váltásaként hivatkoznak, amelyik egy megosztott virtuális környezetben teszi lehetővé a megfelelő eszközöket használó embereknek, hogy vásároljanak, dolgozzanak és játsszanak a testreszabott, egymással összekapcsolt, magával ragadó VR-világokban. A dolog egyelőre közel sem annyira érdekes, látványos vagy átgondolt, mint ahogy azt a koncepció önjelölt úttörője a Meta (Facebook) hirdeti, de az biztos, hogy a társaság már eddig is elköltötte egy kisebb ország GDP-jét az új internetes birodalom fejlesztésére, és a jövőben is hasonló ütemben tolná bele a dollármilliárdokat.

Ha a dolgot nem is feltétlenül a Meta viszi majd sikerre, az elég valószínű, hogy a virtuális valóságból, a telepresence alkalmazásokból és az elképzelt metaverzum más elemeiből idővel meghatározó interakciós mód lesz az interneten. A konnektivitás új dimenziójának pedig nagyon komoly adatvédelmi vonatkozásai is lesznek, mivel az új platformokon az eddiginél is egyszerűbb lesz a VR-felhasználók profilozása anonimitásuk megszüntetése és adataik begyűjtése. Így a metaverzumos platformok nem csak a jelenlegi internet összes adatvédelmi kockázatát hordozzák, hanem újabbakat is, miközben a felhasználóknak nem biztosítanak megfelelő adatvédelmi eszközökkel.

A megoldás a teljes homály

Ez különösen akkor aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy a metaverzum fejlesztői és szolgáltatói a hagyományos közösségi hálózatok biztonságát vagy algoritmizált folyamataiban tapasztalható problémákat sem feltétlenül voltak képesek kezelni. Egyetemi kutatók erre válaszul alkották meg azt a MetaGuard néven közzétett rendszert, amelyre egy júliusban közzétett anyagukban a "virtuális valóság inkognitó módjaként" hivatkoznak, és amelyet képesnek tartanak rá, hogy rugalmasan alkalmazkodjon az egyes metaverzumos alkalmazások egyedi igényeihez.

A megoldást ebben a formában a Unity motor C# alapú bővítményeként valósították meg, és miután számos népszerű VR-alkalmazás segítségével vizsgálták, arra jutottak, hogy elérték vele a támadók képességeinek jelentős csökkentését. Ahogy a kutatók publikációjából kiderül, a MetaGuard tulajdonképpen sokkal több is, mint egy VR-es inkognitó mód, mivel ez utóbbi nem akadályozza meg a böngészési tevékenység tárolását és nem is rejti el az azonosításra alkalmas információkat a meglátogatott webszervereken. Az egyes munkameneteket elválasztja ugyan egymástól, de messze nem egy olyan eszköz az anonimitás fenntartására, mint amilyen mondjuk a Tor.

A MetaGuard viszont egy lépéssel tovább megy az inkognitómódon, és már a szervereknek küldött adatok tartalmát is módosítja azt a differential privacy (differenciált adatvédelem) nevű technikával, amelyet például a statisztikai elemzéseknél is alkalmaznak, ha meg akarják akadályozni az emberek újbóli azonosítását a feldolgozott adatokból. Mindez egészen változatos dolgokat jelenthet az aktuális alkalmazásoktól függően: magasabbra vagy mélyebbre tolja a felhasználó beszédhangjának frekvenciáját, több száz kilométerrel odébbrakja a földrajzi koordinátáit, vagy ezen az elven megváltoztatja bármelyik másik jellemzőjét.

Már most akadályozzák

A MetaGuard tanulmánya felhavja rá a figyelmet, hogy a metaverzumot semmiképpen sem érdemes a magával ragadó szórakozással és gondtalansággal azonosítani, akármit is forszíroznak a másik oldalról. A szerzők a tanulmányban az egyszerűség kedvéért a "támadó" és az "ellenfél" kifejezéseket használják, de világossá teszik, hogy a metaverzumban az adatok begyűjtése alapvető gyakorlat, amelyhez a felhasználók tudatosan vagy indirekt módon maguk járulnak hozzá. A garantált adatvédelmi szabályozás ebben a tekintetben a semminél is kevesebb: ahogy a mostani anyagból is kiderült, egy primitív VR-játékban mindössze 5 perces játékidő alatt vagy két tucatnyi adatpontot lehet begyűjteni a felhasználóktól, vagyis az embereknek könnyen bevethető, tisztán technológiai eszközökre lesz szükségük adataik védelmére.

A jelek szerint ezt a metaverzum feltörekvő szolgáltatói máshogy gondolják, amit már a MetaGuard projekt indulásakor nyilvánvalóvá tettek. Miután megosztották egy népszerű közösségi VR platformon, a VRChaten addigi eredményeiket és a MetaGuard beépülő modul forráskódját, a VRChat bejelentette, hogy letilt minden kliens modot, DRM-eszközöket alkalmazva a módosítások lehetetlenné tételére. A szolgáltatónál ugyanakkor megbízhatósági és biztonsági funkciókat tartalmazó prémium előfizetést lehet igénybe venni. Mindez a kutatók szerint azt vetíti előre, hogy a metaverzumban pénzért lehet megváltani a magánélethez fűződő jogokat, és nagyon rossz iránynak nevezik a MetaGuardhoz hasonló eszközök betiltását.

Közösség & HR

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.