Az orvosokat nem váltja ki a svéd Kry megoldása, de ahol használják, ott minden sokkal flottabbul megy, és a gyógyintézmények terheltsége is radikálisan csökken.

Egy hipochonder vállalkozó forradalmasította a svéd közgyógyellátást, és most arra készül, hogy a Franciaországban is megmutassa, mivel lehet hatékonyabbá tenni az egészségügyet. A Kry (ejtsd: krü) egyik alapítója, Johannes Schildt (a fenti képen), aki még csak 29 éves, alapvetően saját példáján jött rá arra, miért is működik nehézkesen az alap gyógyellátás: ha kapott egy kis influenzát, azonnal rohant orvoshoz, pedig ott csak ugyanazt mondták neki, mint legutóbb, amikor a betegségével küzdött.

Innen jött az ötlet, hogy más, rugalmasabb csatornára kell terelni az orvos-beteg kapcsolatot, és ahol nincs szükség közvetlen személyes kontaktusra, ott például videokapcsolaton keresztül is el lehet látni a beteget. Schildt szerint egyébként az orvosi szolgáltatások digitalizációjával, minden tíz, jelenleg szakrendelőkben és kórházakban elvégzett vizsgálatból kilencet át lehetne terelni a távgyógyítási csatornákra, ami óriási megtakarítást jelentene.

A 2014-ben alapított, stockholmi székhelyű startup rendszerét ma már több mint százezren használják, a platformon keresztül 150 orvos érhető el, ráadásul már kiléptek a nemzetközi piacra is: a Kry Norvégiában és Spanyolországban is jelen van.

A Kry lényegében semmiben sem úttörő – az USA-ban már évekkel ezelőtt is gomba módra szaporodtak az ilyen cégek –, de úgy tűnik, Schildték nagyon jól kapták el az ütemet, és jó lett a megvalósítás – ha valahol, akkor ezen a piacon valóban kulcskérdés a sokat emlegetett ügyfélélmény.

Svédország után felkészül: Franciaország

Ebben a hónapban lép életbe az a francia törvény, amely lehetővé teszi, hogy az orvosok online is felállíthassanak diagnózist a betegükről, és folytathassanak kezeléseket, ha azokhoz nem szükséges a fizikai kapcsolat. Ez lényegében megnyitja az utat a Kry előtt. (A cég egyébként a Kry elnevezést – jelentése fitt, egészséges –, csak az észak-európai piacokon alkalmazza, máshol Livi néven érhető el a szolgáltatás, amely a svéd liv 'élet' szó játékos kiegészítése.) A cég azt nyilatkozta, hogy a következő lépés Nagy-Britannia lesz, de minden olyan európai országban jelen akarnak lenni, amelyben a törvények lehetőséget teremtenek a távorvoslásra, például arra, hogy az orvos egy távdiagnózis után írjon fel gyógyszert.

Persze a szolgáltatás nincs ingyen: egy vizsgálat kb. 25 dollárba kerül (ez kétségtelen több, mint a 300 forintos vizitdíj), de a startup igyekszik megállapodást kötni a betegbiztosítókkal, így a páciens a távgyógyításhoz is ugyanolyan feltétekekel férhet hozzá, mint a hagyományos közgyógyellátáshoz.

A szolgáltatás franciaországi bővítésének az anyagi forrása megvan: a cég júniusban második körös befektetéssel 55 millió euró tőkét tudott bevonni. A pénzt négytagú VC adta össze, a svájci Index Ventures, a berlini székhelyű Project A, a svéd Creandum és a kaliforniai Accel.

Nem kell ajtóstól rontani a doktorra

Bár a vállalkozás négy alapítója közül senki sem dolgozott egészségügyben – Fredrik Jung Abbou befektető, Joachim Hedenius szoftvermérnök, ő a Kry CTO-ja, míg a cégvezető Johannes Schildt közgazdaságtant, Josefin Landgård pedig menedzsmentet tanult –, sikerült olyan logikával felépíteni a rendszerüket, ami a páciensek és az orvosok szempontjait is figyelembe veszi.

A beteg (vagy magát betegnek érző) páciens és az orvos között két lépésben jön létre a kapcsolt. Első körben a betegnek le kell írnia a tüneteket, fel kell töltenie minden releváns információt (képek, korábbi leletek stb.), és meg kell válaszolnia néhány, a tünetekkel kapcsolatos kérdést. A kapcsolat csak ezután jön létre, és az orvos már megfelelő alapinformációk birtokában használhatja ki a rendelkezésre álló 15 perces időkeretet – ennyi ideig tart ugyanis egy online vizsgálat.
 

A négy alapitó. Egyikük sem dolgozott az egészségügyben: Fredrik Jung Abbou, Josefin Landgård, Johannes Schildt és Joachim Hedenius

A távlati tervek között szerepel a mesterséges intelligencia bevonása a rendszerbe, de nem az orvosok helyettesítésére, hanem csupán munkájuk segítésére. Johannes Schildt a Business Insidernek januárban adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte a mobiltelefonok a jövőben sokkal több egészségügyi adatot fognak gyűjteni, ami nagyban támogathatja a Kry koncepcióját. Ez ugyanis lehetőséget adna arra, hogy proaktív ellátást nyújtsanak a jelenlegi reaktív helyett.

A Krynek jelenleg kétszáz alkalmazottja van, egy részük fejlesztő, illetve jelentős az a csapat is, amely a rendszert használó mintegy 350 orvosnak nyújt technikai támogatást. Idén indult a pszichológiai szolgáltatásuk, amely a kognitív viselkedésterápia egyik legnagyobb szereplője lett Svédországban.

A fenntartások ellenére ez a jövő

A társadalmak elöregedése miatt egyre égetőbb, hogy az egészségügyi ellátás hatékonyabb és olcsóbb legyen. Nem véletlen, hogy Amerikában is egyre népszerűbbek a telemedicina és az on-demand gyógyítás. Annak ellenére, hogy az ilyen rendszerekkel kapcsolatban nagyon sok fenntartás megfogalmazódott – biztonsági és szakmai egyaránt –, van egyfajta kényszer is, amely ebbe az irányba tolja az egészségügyi intézményrendszert. A McKinsey szerint például az egészségügyi ellátó rendszerek erőteljesebb digitalizálása – például a Kry-höz hasonló modellekkel – 25 százalékkal csökkentené a rendszer fenntartásának költségeit.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.