Bár a roaming európai szabályozásában még mindig vannak homályos pontok, némi huzavona után végre elkészült egy olyan tervezet, amely már majdnem hasonlít arra, ami az Unió eredeti szándéka volt, hogy végelegesen leszámol a roaminggal.
Ugyanakkor a döntés már évek óta húzódik, és már többször kitolták azt a határidőt, amikortól a szolgáltatók nem szedhetnének roamingdíjat az ügyfeleiktől az Unió területén. A romaing eltörléséről a felhasználók érdekeit képviselő szövetségek és a területért felelős uniós biztosok is rendszeresen úgy beszéltek, hogy az az európai digitális gazdaság fejlődésének kulcsa, ami ráadásul a szolgáltatók közötti versenyt is serkenti.
A szolgáltatók elébe mennek a döntésnek
Érdekes, hogy a döntés lebegtetése is nagyon jó hatással volt a piacra. Magyarországon a Vodafone már tavasszal bejelentette – Európában elsőként – roamingmentes csomagjait (a részletekről a Bitport is beszámolt).
Most pedig jött a Telenor, amely az összes Blue csomagját mentesítette a roamingdíj alól. A vállalat közleménye szerint a csomagokat az eddigi tarifahasználati statisztikák és a várható trendek alapján állították össze. Ennek fényében a klasszikus tarifaelemek (hanghívás, SMS, adatforgalom) mellé külön díj nélkül biztosítják a MyTV-t és a zenei streaminget.
Az összes Blue csomag korlátlan adatforgalmat biztosít ez utóbbi szolgáltatásokra. (Ez a gyakorlat Magyarországon újnak számít, de például Németországban több szolgáltató is úgy kínál korlátozott mobil adatcsomagokat, hogy ahhoz a saját szórakoztató szolgáltatásainak igénybe vételéhez korlátlan adatforgalmat biztosít.)
A vállalat közleménye Banovic Aleksandra vezérigazgató-helyettest is idézi, aki szerint arra törekedtek, hogy átlátható és a piacon lévő más lehetőségekkel könnyen összehasonlítható ajánlatokat biztosítsanak. A lenti táblázatban összefoglaltuk a két szolgáltató ajánlatát.
Maradnak a korábbi lehetőségek is
Minden Blue díjcsomagban van korlátlan híváslehetőség: az olcsóbb S-sel és M-mel a Telenor hálózatán belül lehet normál díjas számokat hívni, míg az L és XXL csomaggal pedig minden belföldi alapdíjas mobil és vezetékes számot. Az olcsóbb csomagokhoz is van 100, illetve 200 perc hálózaton kívüli ingyenes beszélgetés. Korlátlan SMS-ezésre azonban csak a Blue XXL-lel van lehetőséget.
A tarifacsomagokhoz adott adatmennyiség is így alakul, az S-hez havi 300 megabájt, az M és L csomaghoz 2 gigabájtot, az XXL-hez 10 gigabájt jár alapból.
Az EU országaiban a hívásfogadás ingyenes, a hívásindítás pedig úgy számolódik, mintha belföldi, hálózaton kívüli hívást indítanánk. SMS-ezni és netezni a hazai tarifában foglalt keret erejéig lehet. Ha tehát valaki olyan csomagot vesz, ami belföldön korlátlan hálózaton kívüli beszélgetést biztosít, külföldön korlátlanul hívhat magyar számokat.
A fenti táblázatból jól látható, hogy az árak nagyjából fej-fej mellett állnak, a szolgáltatók inkább a kiegészítő szolgáltatásokkal akarják megfogni az ügyfeleiket. A Telekomnak is van roamingmentes csomagja, de egyelőre csak a Next Business díjcsomag hanghívásaihoz és SMS-eihez. Az adatroaming feláras.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak