Újabb funkciókkal bővül majd a Twitter eszköztára a nem hiteles vagy szándékosan félrevezető információ szűrésére.

A Twitter azon dolgozik, hogy kiterjessze a félrevezető vagy hazug tartalmú üzenetek felcímkzését: egy új, egyelőre nem publikus funkció egy felugró figyelmeztetést küldene a felhasználóknak, amikor ajánlani (lájkolni) akarnak egy előzőleg megtévesztőnek minősített tweetet. Ennek célja elvileg nem az, hogy megakadályozza az ilyen üzenetek bejelölését, csupán lelassítja valamelyest a folyamatot, hasonlóképpen a minősített tartalmak újratweeteléséhez, ami ugyancsak pop-up formában hívja fel a figyelmet a meg nem erősített vagy félrevezető információra.

Az eszközt a Twitter applikáció kódjában fedezte fel egy kóvisszafejtéssel (reverse engineering) foglalkozó felhasználó, és ha hivatalos tájékoztatás egyelőre nincs is a dologról, az mindenképpen beleillene a társaság által az elmúlt időben hozott intézkedések sorába. A Twitternél, szemben más közösségi hálózatokkal, az idén már a korábbinál keményebben lépnek fel az ilyen megnyilvánulásokkal szemben, és a lassan megszokott jelzésekkel vagy fact-checking hivatkozásokkal párhuzamosan állítólag más figyelmezetőt megoldásokat is tesztelnek.

A legújabb funkció minden bizonnyal arra szolgál, hogy lehetőséget adjon lehiggadni és átgondolni a döntéseket, ami talán tovább erősíti az olyan korlátozások hatását, mint például a megosztani kíván tartalomra való átkattintását és megtekintését kikényszerítő funkció. Mindezzel párhuzamosan a szolgáltató az amerikai elnökválasztás kapcsán is új szabályokkal jött ki: nem csak a figyelmeztetéseket tette hangsúlyosabbá, de a politikai szereplőkre vonatkozó előírásokat is szigorította, legyen szó a jelöltekről, a kampánystábok tagjairól vagy a bizonyos feltételeket kimerítő politikai véleményformálókról.

Ahogy október végén írtuk, a Twitter aaz elvártnál kevesebb új felhasználót szerzett a legutóbbi negyedévében, és a befektetőknek szóló figyelmeztetést is kiadott róla, hogy az elnökválasztási kampány hajrája kedvezőtlen hatással lehet a hirdetési forgalmára nézve. Mindez a cég részvényeinek majdnem azonnali, 17 százalékos zuhanását hozta magával, és az árfolyam azóta sem kapaszkodott vissza a negyedéves eredmények bejelentését megelőző szintek közelébe.

Nemsokára Trump is kipróbálhatja magát egyszerű felhasználóként

A választások kapcsán egyébként sokan azt tárgyalják, hogy mi lesz a leköszönő amerikai elnök, Donald Trump fiókjával, aki várhatóan január 20-ig élvezi majd a világ vezetőinek járó "world leader" privilégiumokat a Twitteren, és akit ezek nélkül valósznűleg már kizártak volna a platformról – az álhíreknek járó figyelmeztető címkét például ő is már több ízben megkapta a saját tweetjei alatt, legelőször idén májusban, amikor legelőször állított teljesen nyilvánvaló valótlanságokat a levélszavazás témájában.

A "world leader" státusz egyik velejárója, hogy a Twitter sok esetben nem távolít el olyan bejegyzéseket, amelyeket a mezei felhasználók esetében törölne a felhasználási szabályok megsértésére hivatkozva, sőt esetleg a hozzáférésüket is szankcionálná. A szolgáltató ehelyett csak tájékoztat róla, hogy az üzenetek megsértették ugyan a szabályokat, de mégis publikusak maradnak, mivel a szolgáltató álláspontja szerint az ilyen személyiségek minden megnyilvánulása közérdeklődésre tart számot.

Trumpnak a különféle címkék begyűjtése mellett így is sikerült összehoznia azt a bravúrt, hogy a Twitter törölje néhány megosztását és megjegyzését, amiből elvileg az következik, hogy ebben a tempóban január végén a fiókján is gyorsan lehúzhatja majd a rolót. Jogvédő szervezetek viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a választások környékén egy nagy csomó szabálysértő tweetet úgy törölt a Twitter, hogy azok valamilyen formában Trump üzeneteire reflektáltak, így felmerül a kérdés, hogy ilyen összefüggésben mennyi értelme van az egyes személyekre kiterjesztett védettségnek.

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.