Három alkalommal jelennek meg egy napra időzítve a legnagyobb szoftvergyártók biztonsági frissítései.

Idén kritikus helyzetet teremthet, hogy a legnagyobb szoftvergyártók frissítései összetorlódnak. Egyre több nagy szoftvergyártó áll át ugyanis arra a gyakorlatra, amit a Microsoft követ 2003. óta, tudniillik hogy keddi napra időzíti a biztonsági frissítéseinek kiadását.

Idén három olyan nap is lesz, amikor legalább hat nagy szoftvergyártó frissítései csúsznak egymásra. A helyzet kezelésére azonban lehet tapasztalata a vállalatoknak, ugyanis 2014-ben már volt hasonló helyzet.

Ezért okoz a frissítések összecsúszása problémát

A biztonsági frissítéseknek az összehangolt – és előre közölt ütemterv szerinti – kiadása egyértelműen a felhasználók biztonságát szolgálja. Korábban ugyanis előfordult olyan is, hogy egy hibát például a Google pár nappal azelőtt hozott nyilvánosságra, hogy arra a Microsoft kiadott volna javítást, ami veszélybe sodorhatta a redmondi cég ügyfeleit. Az ütemezés azonban ezt – ha csak részlegesen is – kiküszöböli. Hoz azonban más problémát: a 2014-es eset megmutatta, hogy ha nagyon sok frissítés csúszik össze, akkor az egyből biztonsági problémává is válik.

2014. október 14-én egyszerre jelent meg nyolc olyan hibajavító csomag, ami nagy valószínűséggel minden nagyvállalatot érintett. A Microsoft 25, az Oracle 117, az SAP 12 biztonsági réshez adott ki javítást. Emellett kiadott javítást a Mozilla (8 patch), az Adobe (6), a Cisco (1), javították a Linux kernelt (3 patch), a Chrome OS-t (1) és a Google Chrome-ot (1) is. Ez a kör szinte teljesen lefedi egy komolyabb szervezet minden informatikai eszközét.

És akkor még nem említettük a rendkívüli frissítéseket. 2014 őszén például a nyolc csomag mellé érkezett több mint 250 rendkívüli közlemény. Ugyanazon a napon hozták nyilvánosságra az ún. POODLE-sebezhetőség javítását, amely ezernyi gyártót és terméket érintett.

Ezeknek a javításoknak a telepítése hosszadalmas procedúra, a csomagokat ugyanis telepítés előtt tesztelni kell. Volt már rá példa, hogy javító csomag okozott súlyos problémákat. 2018-ban például a Windows 10 nagy őszi frissítését vissza is kellett vonni, mert telepítésének bizonyos esetekben visszaállíthatatlan adatvesztés lett a következménye. Másrészt azt is meg kell vizsgálni, hogy az egyes szoftverek frissítései befolyásolják-e más szoftverek működését.

Január 14-én indul az őrület

Mint azt a RiskBased Security biztonsági cég összegyűjtötte, idén három olyan alkalom is lesz, amire tervekkel és külön erőforrásokkal is érdemes lesz készülniük a vállalatok biztonsági felelőseinek:

január 14-ére,

április 14-ére és

július 14-ére.

Ezen a három napon ugyanis hat jelentős szoftvergyártó – a Microsoft, az Oracle, az Adobe, az SAP, a Siemens és a Schneider Electric – frissítései biztosan megjelennek (a Siemens főleg a gyártóiparnak, a Schneider Electric pedig például adatközpont-menedzsmenthez fejleszt kulcsfontosságú szoftvereket). Ugyanakkor elképzelhető, hogy melléjük beszáll a Google, az Apple, a Mozilla, az Intel, a Cisco, az F5 és a Juniper is.

Ez a szakértők szerint egyértelműen növeli a vállalatok biztonsági kockázatait, mivel a frissítéseknek a telepítése heteket vehet igénybe. A kiberbűnözők viszont ennyi idő alatt könnyedén visszafejthetik a nyilvánosságra hozott hibákat, és elkészíthetik az azokat kihasználó exploitjaikat. A RiskBased Security szerint a helyzet kezelésén sokat segíthet, ha a vállalatok felkészülnek például egy alapos kockázatelemzéssel erre a három dátumra. Így ugyanis priorizálhatók a teendők, és a üzletkritikus rendszerektől haladva lehet a frissítéseket telepíteni.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.