Az IEEE Spectrum toplistája szerint van némi eltérés a fejlesztők és a cégek preferenciái között.
Hirdetés
 

Tizenegyedik alkalommal készítette el az IEEE Spectrum a programozási nyelvek éves rangsorát. A legfontosabb tanulsága, hogy a fejlesztők nem feltétlenül azokat a nyelveket szeretik, amiket a cégek. De szerencsére nem tátong áthidalhatatlan szakadék a két igény között.

A lista több forrásra (pl. Google Stack Oweflow, GitHub, az IEEE Job Site-on közzétett álláshirdetések elemzése stb.) támaszkodik, és azok alapján képez összesített "metarangsorokat" (a metodológiáról, valamint az adatforrásokról itt tájékozódhat). Ez alapján három rangsort is készít: a tipikus IEEE-tagok profilját figyelembe vevő súlyozott rangsort (Spectrum), de az igazán érdekes a fejlesztők által kedvelt (Trending) és a munkáltatók által preferált (Jobs) nyelvek listája.

A Python itt is, ott is nagyon megy

A Python jó ideje vezeti a toplistát. Pozíciója megőrzését segítette, hogy jól használható a mesterséges intelligencia területén, és népszerű a programozásoktatásban. Bár utóbbit nem biztos, hogy az igény, inkább a kereslet – és részben a taníthatóság – határozza meg, kétségtelen, hogy ha valaki programozási nyelvet tanul iskolában, nagy valószínűséggel Pythonnal abriktolják.

A nyelv a munkáltatók körében is népszerű, bár abban a rangsorban csak a második, hajszállal lemaradva az SQL-lekérdező nyelv mögött, amely a vállalati adatbázisok fontossága miatt került ebben a rangsorban előbbre. Ennél a nyelvnél a legnagyobb az eltérés a programozói és a munkáltató megítélés között: a Trending rangsorban csak a 11. helyre futott be. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az SQL mellé a munkáltatók jellemzően megadnak egy másik nyelvet is.

Az élcsapatot az örökzöldek követik: a Java, a JavaScript és a C++. Az IEEE Spectrum ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy egyes JavaScript-rokon nyelvek népszerűsége egy év alatt is sokat nőtt. A leglátványosabban a TypeScripté: a Trending listán is több helyet javított, de a Jobs listán idén már 4. lett a tavalyi 11. helyezésével szemben. A rangsor összeállítói ezt azzal magyarázzák, hogy miközben az eredménye ugyanúgy JavaSript lesz, a TypeScript több hibaellenőrzést tesz lehetővé, így elvileg megbízhatóbb kódot eredményez.
 

A Trending és a Jobs rangsor első tíz helyezettje

(Forrás: IEEE Spectrum)


Szintén egyre népszerűbb a Rust, amely a C-nek és a C++-nak támaszt konkurenciát. Ebben szintén a biztonság játszik szerepet: a Rust "memóriabiztos", azaz különböző technikákkal eléri, hogy a programok ne tudjanak olyan helyekre írni a memóriában, ahová nem kellene (ez ugyanis a sebezhetőségek egyik fő forrása). Ezzel párhuzamosan a C népszerűsége csökken: a Jobs rangsorban például a hetedikről a 13. helyre esett vissza.

Feltörekvők és leszakadók

Vannak új szereplők is: az Apex és Solidity. Az Apexszel olyan üzleti alkalmazásokat lehet fejleszteni, melyek Salesforce-szervert használnak backendként, a Solidity pedig az Ethereum blokkláncán alapuló intelligens szerződések létrehozására szolgál.

A másik oldalon több nyelv népszerűsége a láthatóság határa alá esett, és kiesett a rangsorból. Ilyen például a Forth, amit főleg 8 bites retró rendszereket fejlesztők használnak. Hasonló sorsra jutott a Zig, amit a 2010-es évek közepén terveztek a C kiváltására. Kevesen használják, ám akik "beszélik" ezt a nyelvet, jól keresnek vele.

És végül, de nem utolsósorban ejtsünk szót a nagy öregekről, a Halhatatlanok Társaságáról, melynek két tagja van: a Fortran (szül.: 1957) és a Cobol (1959). Mind a mai napig szemmel látható a két nyelvben jártas szakemberekre a kereslet. A Fortran különösen a nukleáris iparban (és a nukleáris katonai rendszerekben) népszerű, a Cobol pedig a kormányzati és a pénzügyi szféra legacy rendszereinek alapeleme. (A legacy rendszerek üzemeltetésének nehézségeivel itt foglalkoztunk.)

Az IEEE Spectrum ranglistája és elemzése »

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.