A biztonság és költségek szempontjából egyaránt hatékony védelmi rendszer építésének feltételei.

Számos tényezőnek kell optimálisan működnie egy szervezet életében ahhoz, hogy alaptevékenysége, a fő bevételi forrást biztosító üzletmenete zavartalan legyen. Ennek egyik fontos eleme a kiberfenyegetésekkel szembeni ellenállóság. A látszólag csak költségeket jelentő security szegmens büdzséje azonban gyakorlatilag sosem elegendő a maximális biztonság eléréséhez.

Szerencsére erre nincs is szükség, mivel megfelelő védelmet nyújt a szerverezet informatikai infrastruktúrája, kommunikációs hálózata, adatvagyona számára a költség- és biztonsági szempontok alapján egyaránt optimális tervezés (és megvalósítás). Az IT (és így az üzleti) stratégia részét képező kiberbiztonsági stratégia létrehozása segíti az üzleti döntéshozókat abban, hogy megfelelő hangsúlyt kaphasson a biztonság témaköre.

A több évre szóló, de rendszeresen frissítést igénylő tervezés alapfeltétele a vállalati eszköz- és adatvagyon, az üzleti folyamatok és felelősök ismerete. Ennek birtokában felmérhetők a kockázatok, melyek várható bekövetkezésük és súlyosságuk szerint rangsorolhatók. A kiiktatásukhoz szükséges eszközök és szolgáltatások alkalmazásával kialakítható a szervezetet védő biztonsági rendszer.

A nagy kérdés azonban az, hogy mely fenyegetésekre kell felkészülni, és azok milyen módszerrel védhetők ki a leghatékonyabban – IT-biztonsági és költségszempontokat egyaránt figyelembe véve. A két oldal közötti egyensúly megteremtése közel sem triviális, a megoldást pedig csak a holisztikus megközelítés biztosíthatja. Természetesen az üzletmenetre nagy hatással levő incidensek prioritásának figyelembe vétele mellett.

Kiszervezett biztonsági központ

Kevés szervezet engedheti meg magának azt a luxust, hogy saját, minden igényére kiterjedő Security Operation Centert, vagyis egy megfelelő erőforrásokkal rendelkező biztonsági központot üzemeltethessen. A folyamatos, valós idejű monitorozás azonban szükséges feltétele az informatikai infrastruktúra állapotának pontos ismeretéhez, ahogyan az incidensek gyors – optimális esetben azonnali – felderítése és a rá adott reagálás is alapvető fontosságú az üzletmenet-folytonosság tekintetében.

A SOC erőforrásainak elégtelensége hibrid, teljes hiánya pedig kiszervezett szolgáltatás igénybevételével oldható fel. Előbbi esetben a feladatok egy részét a vállalat saját maga oldja meg, a többiért pedig külső szolgáltató felel, utóbbi helyzetben pedig kizárólag a megbízott külső fél gondoskodik a SOC működéséről.

Partner bevonásával olyan eszköz- és tudástárhoz férhet hozzá a szervezet, melynek biztosítása saját erőforrásokból az esetek többségében nem kivitelezhető optimális költségszint mellett. Az IT-biztonság területén nagy tapasztalattal rendelkező szolgáltató szélesebb körű műszaki megoldások közül választhat, bevett és számos alkalommal bizonyított gyakorlatokra támaszokodva segíthez ügyfeleinek. Gazdag tapasztalatait és speciális tudású humán erőforrását az ügyfél kockázati szintjének költséghatékony mérséklésére fordítja. Az ökoszisztéma természetesen kiterjed az incidenskezelésre és az eredeti állapot minél hamarabb történő visszaállítására is.

Szituációfüggő kiértékelés

A tucatnyi különböző kategóriában, százas nagyságrendre rúgó képességhalmazt azok a tanácsadók, üzleti elemzők, folyamatszervező, megfelelőség és GDPR-szakértők és specializált rendszermérnökök alkotják, akik képesek az adott szervezetre szabott, kontextusfüggő kiértékelésre. Annak kiértékelése, hogy milyen hatással lehet egy kockázati elem, mennyire egyszerű vagy bonyolult előállítani egy fenyegetést jelentő szituációt, súlyossági indexek alapján állapítják meg, figyelembe véve az összes releváns információforrásból származó adatokat.

Szükség van tehát megfelelő adatforrásokra mind az üzleti oldalról érkező információ, mind a folyamatokat támogató technológiai rendszerek esetében. Ezek összevonása és értékelése ad az érintett szervezetre kiemelten veszélyes fenyegetésekkel szemben hatékony védelmet. Ennek hiányában hamis biztonságtudat alakulhat ki a szervezeten belül, ami súlyos incidensek bekövetkeztéhez vezethet.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a 4iG támogatásával készült.
Részletek »

 

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.