A bankok oldalai ennek eredményeként hosszabb-rövidebb időre elérhetetlenné váltak, de egyelőre úgy tudni, hogy más rendszereik és folyamataik nem szenvedtek károkat.

Maga a dán központi bank és egy iparági informatikai beszállító is megerősítette, hogy hackerek zavarták meg a monetáris politikájáért felelős intézmény és összesen hét magánbank weboldalainak elérését az országban. A jegybank és a pénzügyi informatikai megoldásokat fejlesztő Bankdata honlapjait úgynevezett elosztott szolgáltatásmegtagadással járó (DDoS) támadások sújtották, amelyek a forgalmat a megcélzott szerverek felé irányítják, hogy ezzel részben vagy egészében megbénítsák az ottani szolgáltatásokat, és akadályozzák azok rendes működését.

A jegybank szóvivője elmondta, hogy az oldal kedd délutánra már a megszokott módon működött, és a támadás nem érintette a bank többi rendszerét vagy napi működését. A Bankdata elleni masszív DDoS-támadást követően tegnap rövid időre korlátozták a hozzáférést a szóban forgó magánbankok weboldalaihoz. Az érintettek közé tartozik Dánia két legnagyobb bankja, a Jyske Bank és a Sydbank is. A Sydbank Facebook-oldalán erősítette meg az értesüléseket, a Jyske szóvivője pedig azt közölte, hogy egyes ügyfeleik problémákat tapasztalhattak a webhely elérésével.

A dán központi bank egyébként még 2021-ben, a SolarWinds-incidens kapcsán került be legutóbb a kiberbiztonsági hírekbe. Azokat az értesüléseket cáfolták, amelyek szerint rendszereiket komolyan veszélyeztette volna a hekkertámadás, és ott olyan hátsó ajtót hoztak volna létre, amelyek egyes jelentések szerint hét hónapig is nyitva voltak. Az intézmény ugyanakkor elismerte, hogy rendszerei másokhoz hasonlóan ki voltak téve a SolarWinds szoftverében lévő sebezhetőségeknek, és egy korábbi behatolásról is beszámoltak, amely szerintük nem vezetett érzékeny adatok elvesztéséhez.

A felhasználóknak sem hagynak nyugalmat

Ezzel egyidőben a német pénzügyi szabályozó, a BaFin egy Godfather (Keresztapa) néven hivatkozott rosszindulatú program terjedésére figyelmeztette a fogyasztókat, amellyel már 400 banki és kriptovaluta-alkalmazást támadtak meg, köztük néhányat Németországban is. A BaFin szerint nem világos, hogy a kártevő hogyan fertőzi meg a felhasználók eszközeit, de a malware hamis webhelyeket jelenít meg a szokásos alkalmazások alatt, amelyeken keresztül aztán begyűjtik az oda tartozó bejelentkezési adatokat, és továbbítják azokat a programot terjesztő kiberbűnözőkhöz.

A Godfathert 2021-ben fedezték fel először a Group-IB kiberbiztonsági szakértői, de csak 2022 decemberében került először reflektorfénybe, amikor megjelentek a hírek az androidos eszközök 16 országból is jelentett fertőzéseiről. Azóta a rosszindulatú programokat állítólag kódfrissítésekkel javították, és mára túlnyomórészt az Egyesült Államokból származó banki alkalmazásokat célozza meg. A felhasználóknak a Google Play Protect engedélyezését javasolják az eszközeiken, és óvatosságra intik őket az e-mailben vagy SMS-ben kapott hivatkozások megnyitásakor.

Biztonság

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.