Senkinek sem tetszett az Európai Bizottság közelmúltban nyilvánosságra hozott roamingtervezet, amely 90 napra, pontosabban háromszor 30 napra korlátozta volna az ingyenes barangolást az EU területén. Arról, hogy milyen bajok voltak az eredeti tervezettel, itt írtunk részletesen.
Nem kell számolgatni a napokat
A Bizottság gyorsan lépett, Jean-Claude Juncker már a következő héten új javaslat kidolgozására utasította a bizottság illetékes munkacsoportját. A szakértők gyorsak voltak. Tegnap Andrus Ansip, az EB digitális egységes piacért felelős alelnöke jelentette be, hogy elkészült az új változat, amely eltörli az ügyfelek érdekeit képviselő szervezetek által első helyen kifogásolt 90 napos korlátot.
A tervezet szerint 2017. június 15-től meg fognak szűnni. Bár Günther H. Oettinger digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos szerint a szabályozás a felhasználóknak nyújt egyértelmű előnyöket, a szolgáltatók kezébe is ad eszközöket, hogy megakadályozhassák a szabályokkal való visszaélést. Tehát az EB-nek továbbra is az a célja, hogy az egyes szolgáltatók között legyen EU-s szinten verseny az ügyfelekért. Azaz nem várható, hogy a romaing eltörlése egy egységesebb EU-s távközlési piac kiépülését segítené.
Ezek lesznek a szolgáltatók fegyverei
A szolgáltatóknak nyomon követhetik ügyfeleik telefonhasználati szokásait, hogy megelőzzék a az új szabályokkal való visszaélést. Ilyen visszaélésre utalhat a tervezet szerint például az, ha a belföldi hívások száma, illetve a belföldi adatforgalom volumene eltörpül a nemzetközi hívások, illetve adatforgalom mellett, vagy ha valaki több SIM-kártyára fizet elő, és azokat rendszeresen használja roaming üzemmódban.
Ilyenkor a szolgáltatónak figyelmeztetnie kell ügyfelet, és indokolt esetben többletdíjat számíthat fel. Ezt a Bizottság azonban maximálná: hanghívásoknál 4 eurocent, az SMS-nél 1 eurocent, míg az adatforgalomnál megabájtonként 0,85 eurocent lenne.
Visszaélésnek minősülne az is, ha valaki nagy mennyiségben vásárol fel SIM-kártyákat egy országban, majd egy másikban azokat újraértékesíti állandó használat céljából. Ilyen esetben a szolgáltató azonnali és arányos intézkedéseket hozhat, és egyidejűleg tájékoztatnia kell a nemzeti szabályozó szervetot, Magyarországon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot.
Ha a szolgáltató és az ügyfél között nézeteltérés alakulna ki, a vitában a nemzeti szabályozó hatósághoz, nálunk az NMHH hoz döntést.
A szolgáltatóknak arra is lenne lehetőségük, hogy ideiglenesen felszámíthassanak felárat a roamingért. Ezt akkor léphetnék meg, ha a belföldi piacokon kivételes körülmények alakulnának ki, de meg kell szerezniük hozzá a nemzeti szabályozó szervezet engedélyét. A felárat a Bizottság hanghívásoknál 4 eurocentben, az SMS-nél 1 eurocentben, míg az adatforgalomnál megbajátonként 0,85 eurocentben maximálná. Ezt azonban csak akkor vezethetné be a szolgáltató, ha tudja igazolni, hogy a bel- és a külföldi telefonhasználat egységes árazása veszélyeztette a belföldi díjszabást.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak