Az elmúlt napok fejleményei alapján egyre nagyobb az esélye, hogy év végén egy megállapodás nélküli Brexit fog bekövetkezni. Hogy érinti ez a használt szoftverek kereskedelmét?
Ez fontos kérdés, hiszen a használtszoftver-kereskedelem az Európai Unión belül ma már jelentős volument tesz ki. Nem csoda, hiszen mind a vevő, mind az eladó számára pénzeszközöket szabadít fel egy ilyen üzlet (egyik oldalon az elért megtakarítás, másikon pedig a bevétel révén). A továbbértékesítés jogi alapját az Európai Gazdasági Térség országaira érvényes EU-s szabályozás alapján a jogkimerülés intézménye biztosítja.
Ennek alapjait dr. Hegedüs Tamás egy korábbi cikkében részletesen is kifejti. Az Európai Gazdasági Térség országaira érvényes szabályozást a EU Szoftver-irányelv tartalmazza. "Az irányelv szerint egy szoftver műpéldányának terjesztésre vonatkozó joga a jogosultnak (aki a szerzői jogok vagyoni jogosultja – többnyire a gyártó) kimerül, ha a szoftver műpéldányát ő maga vagy hozzájárulásával bárki más az EGT-n belül értékesíti. Magyarán ha egyszer eladta, akkor nem szólhat bele, ha a vevő továbbértékesíti. Ez a jogelv, amely 1991-től van jelen az Unióban, teremtette meg a használt szoftverek kereskedelmének lehetőségét" – foglalta össze cikkében a lényeget kollégám.
Az Egyesült Királyság 2020. január 31. óta már nem tagja az Uniónak. Egyelőre átmeneti rendelkezések vannak érvényben év végéig, és ezekben rögzítették a jogkimerülésre vonatkozó szabályokat: az átmeneti időszak vége előtt az EU-ban vagy az Egyesült Királyságban bekövetkező jogkimerülés az átmeneti időszakot követően mind az EU-ban, mind az Egyesült Királyságban érvényben marad (61. cikk). Tehát az év vége előtt végrehajtott tranzakciókat nem érinti a Brexit, nyugodtan tovább használható egy korábban pl. angol cégtől vásárolt szoftver is.
De mi a helyzet a jövőben létrejövő tranzakciókkal? A brit kormány már 2018-ban kibocsátott egy nyilatkozatot, ami szerint náluk egy esetleges megállapodás nélküli kilépést követően is elfogadják az EU-s jogkimerülés elvét. Tehát az ottani cégek továbbra is vásárolhatnak EU-n belül aktivált szoftvereket.
Visszafelé azonban egyelőre semmilyen megállapodás nem létezik ebben a kérdésben. Így várhatóan az EU-s használtszoftver-piac némileg be fog szűkülni forrásoldalon jövő év január elsejét követően, mivel a brit vállalatok szoftverei nem lesznek eladhatóak az EU-s cégek felé mindaddig, amíg ebben a témában valami megállapodás nem születik.
Legalábbis a jelen helyzet szerint.
(A szerző az IPR-Insights Hungary ügyvezető igazgatója, szoftverjogi szakértő.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak