Bár sem az Egyesült Királyságnak, sem az EU-nak nem lenne előnyös, az idő haladtával egyre valószínűbb, hogy megállapodás nélküli Brexittel zárul a brit kilépés. Ez a használtszoftver-piacot is befolyásolja. Csala Zsolt (IPR-Insights) írása.

Az elmúlt napok fejleményei alapján egyre nagyobb az esélye, hogy év végén egy megállapodás nélküli Brexit fog bekövetkezni. Hogy érinti ez a használt szoftverek kereskedelmét?

Ez fontos kérdés, hiszen a használtszoftver-kereskedelem az Európai Unión belül ma már jelentős volument tesz ki. Nem csoda, hiszen mind a vevő, mind az eladó számára pénzeszközöket szabadít fel egy ilyen üzlet (egyik oldalon az elért megtakarítás, másikon pedig a bevétel révén). A továbbértékesítés jogi alapját az Európai Gazdasági Térség országaira érvényes EU-s szabályozás alapján a jogkimerülés intézménye biztosítja.

Ennek alapjait dr. Hegedüs Tamás egy korábbi cikkében részletesen is kifejti. Az Európai Gazdasági Térség országaira érvényes szabályozást a EU Szoftver-irányelv tartalmazza. "Az irányelv szerint egy szoftver műpéldányának terjesztésre vonatkozó joga a jogosultnak (aki a szerzői jogok vagyoni jogosultja – többnyire a gyártó) kimerül, ha a szoftver műpéldányát ő maga vagy hozzájárulásával bárki más az EGT-n belül értékesíti. Magyarán ha egyszer eladta, akkor nem szólhat bele, ha a vevő továbbértékesíti. Ez a jogelv, amely 1991-től van jelen az Unióban, teremtette meg a használt szoftverek kereskedelmének lehetőségét" – foglalta össze cikkében a lényeget kollégám.

Az Egyesült Királyság 2020. január 31. óta már nem tagja az Uniónak. Egyelőre átmeneti rendelkezések vannak érvényben év végéig, és ezekben rögzítették a jogkimerülésre vonatkozó szabályokat: az átmeneti időszak vége előtt az EU-ban vagy az Egyesült Királyságban  bekövetkező jogkimerülés az átmeneti időszakot követően mind az EU-ban, mind az Egyesült Királyságban érvényben marad (61. cikk). Tehát az év vége előtt végrehajtott tranzakciókat nem érinti a Brexit, nyugodtan tovább használható egy korábban pl. angol cégtől vásárolt szoftver is.

De mi a helyzet a jövőben létrejövő tranzakciókkal? A brit kormány már 2018-ban kibocsátott egy nyilatkozatot, ami szerint náluk egy esetleges megállapodás nélküli kilépést követően is elfogadják az EU-s jogkimerülés elvét. Tehát az ottani cégek továbbra is vásárolhatnak EU-n belül aktivált szoftvereket.

Visszafelé azonban egyelőre semmilyen megállapodás nem létezik ebben a kérdésben. Így várhatóan az EU-s használtszoftver-piac némileg be fog szűkülni forrásoldalon jövő év január elsejét követően, mivel a brit vállalatok szoftverei nem lesznek eladhatóak az EU-s cégek felé mindaddig, amíg ebben a témában valami megállapodás nem születik.

Legalábbis a jelen helyzet szerint.

(A szerző az IPR-Insights Hungary ügyvezető igazgatója, szoftverjogi szakértő.)

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.