Az élelmiszerek nyomon követésére használják, de csökkentheti a hulladékmennyiséget is.

Bár jó ideje tudható, hogy dolgoznak rajta, a Walmart csak a héten jelentette be a MIT Technology Review blockchainnel foglalkozó konferenciáján, hogy elkészült az a blokkláncra épülő rendszere, mellyel javíthat az élelmiszerek nyomon követhetőségén és a minőségbiztosítási folyamatokon.

A rendszer előnye – a technológia megbízhatóságán túl –, hogy az ellenőrzési folyamatot is nagyon lerövidíti. (A Walmart fejlesztésről Fehér Péter, a Corvinus Egyetem docense is beszélt a múlt héten rendezett CIO Hungary második napján.)

Két éve tesztelik, hogyan lehetne alkalmazni

A Walmart két éve dolgozik a probléma megoldásán, miután az első között csatlakozott az IBM 2016-ban elindított felhős blockchain platformjához. A fő feladat az volt, hogy a termeléstől a hulladékkezelésig nyomon lehessen követni minden élelmiszer útvonalát a termelés helyétől, idejétől és körülményeitől (pl. vegyszerhasználat) a csomagoláson, majd az értékesítésen át a felhasználási pontig.

Az adott élelmiszerhez rendelt blokkláncban a termék minden információja rendelkezésre áll, ráadásul az elosztott rendszernek köszönhetően meghamisíthatatlan módon. Az időbélyeg megmutatja a termelés és csomagolás idejét, összes specifikációját, akár szabványosított minőségi besorolását is. Ezeket az információkat a vásárló is le tudja kérni.

Maga az ellenőrzés folyamata is elképesztő módon lerövidül. A Walmart állítása szerint 6 napról alig több mint 2 másodpercre lehet csökkenteni az egyébként jelenleg lényegében papír alapon működő folyamatot. Ez egyes szakértők szerint komoly marketingértéket is jelenthet, hiszen sokkal vonzóbb egy olyan élelmiszer, amelynél minden történés pontosan visszakövethető a kezdetekig, azaz a termelőig.

Már van blockchain-szabadalmuk is

A Walmart nagyon komolyan gondolkodik a blockchain általános kereskedelmi alkalmazásában. Márciusban nyújtottak be egy szabadalmi kérelmet az Amerikai Szabadalmi Hivatalhoz egy ún. intelligens csomagról (smart package).

Mint a szabadalmi beadványban írják, általános megoldást kerestek arra, hogy folyamatosan nyomon követhessék a csomagok tartalmát, a csomagolás állapotát és útját a kézbesítésig. A szabadalom már arra a korszakra készül, amikor a kiszállítást nem futárok, hanem autonóm járművek végzik, így még inkább felértékelődik a nyomon követhetőség.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.