Az egyik európai gig economy platform egészen kreatív módon próbálja lehúzni a rövid távú, alkalmi munkákra jelentkező munkavállalókat, újraértelmezve a "fizetésnap" kifejezést.
Hirdetés
 

"Olyan érzés, mintha váltságdíj ellenében tartanának bennünket. Annyira erkölcstelen, hogy az hihetetlen" – fogalmaz egy manchesteri munkavállaló a The Observer beszámolójában, ami a YoungOnes nevű gig economy (magyarul haknigazdasági vagy platformgazdasági) platform által bevezetett új szabályokról szól. A lap szerint az Egyesült Királyságban és Hollandiában működő startup lényegében tényleg túszként tartja az ügyfeleit, díjat számítva fel nekik azért, hogy időben megkapják a pénzüket – amire egy egész hónapot kell várnia mindazoknak, akik mégsem hajlandóak fizetni ezért.

A YoungOne új közvetítői rendszere szerint a dolgozóknak az általuk megkeresett pénz 4,8 százalékáról kell lemondaniuk az azonnali kifizetéshez, vagy 2,9 százalékáról három napon belüli utaláshoz, ellenkező esetben 30 nappal később számíthatnak a tranzakcióra. A The Observer riportja alapján korábban három napon belül, különdíj nélkül érkeztek a fizetések, ami kézenfekvő, ha figyelembe vesszük, hogy a platform rövid távú megbízásokra közvetíti ki az embereket. Közben a YoungOnes vezérigazgatója azt hangsúlyozza, hogy a szabadúszóknak nem kötelező vállalniuk a költségeket.

Majd alaposan megvizsgálják

A The Observer szerint ez is egy különösen lehangoló példája annak a kizsákmányolásnak, amellyel a "gig workerek" gyakran szembesülnek. Szabadúszóként ugyanis azok a cégek sem tekintik őket teljes jogú alkalmazottnak, amelyeknél valójában dolgoznak, ezáltal pedig alacsonyabb bérekkel, munkahelyi biztonsággal és érdekérvényesítő képességgel kell számolniuk – nem beszélve az egészségügyi ellátás vagy a betegszabadság kérdéseiről. Ráadásul nemcsak az aktuális főnökeiknek vannak kiszolgáltatva, hanem a platformnak is, amely "összekapcsolja" őket a munkájukkal.

A beszámoló szerint azonban a brit törvényhozók némelyike nem vette meg a közvetítők "nem kötelező csinálni" filozófiáját: a kormány üzleti és kereskedelmi bizottságának munkáspárti elnöke például mélyen aggasztónak nevezte, ahogy az érintett vállalatok némelyike megpróbálja megkerülni a szabályokat, eljátszva, hogy alkalmazottai valójában önálló vállalkozók. A munkaügyi miniszter is lépéseket ígért a YoungOnes állítólagos gyakorlataival kapcsolatban: az ilyesmit tűrhetetlenek nevezte, és az illetékes hatóságok részéről vizsgálatokat helyezett kilátásba ezeknek a munkáltatónak.

Közösség & HR

Barátaival közösen 500 milliárd dollárt szór el infrastruktúrára az OpenAI

A ChatGPT fejlesztője az MGX, az Oracle és a Softbank társaságában alakít közös céget, amely irdatlan összeget szán amerikai adatközpontok építésére az elkövetkező néhány évben.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.