Miután Oroszország a 2022. februári inváziót megelőzően megzavarta az ukrán kommunikációs rendszereket, a SpaceX űripari vállalatot irányító Elon Musk beleegyezett a Starlink műholdas internetszolgáltatás aktiválásába Ukrajnában. A társaság ehhez a megfelelő terminálokat is leszállította, amelyek révén a Starlink kulcsfontosságúvá vált az ottan infrastruktúra működtetése és a katonai műveletek szempontjából is, lehetővé téve a kommunikációt a mobiltelefonos és internetes hálózatok kiesése után. A SpaceX időközben többször is fenntartásokat fogalmazott meg a technológia katonai felhasználásával kapcsolatban, és ezt korlátázta is a fegyverrendszerek működtetésében.
Musk korábban arra is figyelmeztetett, hogy a szolgáltatás fenntartása havi 20 millió dollárjukba kerül. Bár a hírek szerint a Pentagonban eddig is folyamatosan irkálták a csekkeket a jószolgálati felajánlás elllentételezésére, idén júniusban tényleges szerződést kötöttek az amerikai védelmi minisztériummal a Starlink ukrajnai használatának finanszírozására. Az üzletember mégsem esett ki a "power broker" szerepből, vagyis a politikai folyamatok aktív külső befolyásolásából. Bár eddig is nyilvánvaló volt, hogy a globális techcégek ebben a háborúban önálló tényezőként jelennek meg, a CNN csütörtöki riportja szerint Musk a konkrét beavatkozást is simán vállalta a Starlinken keresztül.
Akkor is benne van, ha nincs benne
A híroldal Walter Isaacson nemsokára piacra kerülő, az excentrikus milliárdosról szóló könyvére hivatkozva arról ír, hogy tavaly Musk elrendelte a műholdas kommunikációs hálózat kikapcsolását a krími partok közelében, meghiúsítva az orosz flotta elleni támadást. Bár az ukrán tisztviselők állítólag könyörögtek neki, hogy kapcsolja vissza a szolgáltatást, a könyv alapján Musk attól tartott, hogy Oroszország atomtámadással válaszolna a "mini Pearl Harborra". A SpaceX vezetője ezek szerint magas rangú orosz tisztviselőkkel folytatott beszélgetései során jutott erre a meggyőződésre, a robbanóanyagot szállító ukrán tengeri drónok pedig elvesztették az irányítást, és partra sodródtak.
A sztorit egyelőre egyik fél sem erősítette meg, de jól mutatja, milyen helyzetbe került Musk az ukrajnai háború kibontakozásával: szándékosan vagy sem, de olyan tényezővé vált, akit az amerikai kormányzati tisztségviselők sem hagyhatnak figyelmen kívül. A Steve Jobs és Albert Einstein legsimertebb életrajzát is jegyző Isaacson nem véletlenül kérdezi Muskot a saját szerepéről, amire a CNN szerint azt a választ kapja, hogy a Starlink jó békés dolgokat próbál lehetővé tenni, nem pedig dróntámadásokat. Ettől persze a szolgáltatás jelentősége nem lesz kisebb a háborúban: az USA például nemrég azzal vádolt meg orosz hekkereket, hogy a Starlink műholdakra küldött adatok elfogásával próbálkoznak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak