A marginális üzleteket leszámítva az egy évvel korábbinál gyengébb negyedévet zárt az Intel. A befektetők azonban pozitívan fogadták a hírt, így a vállalat részvényei 7 százalékot meghaladó mértékben emelkedtek a zárás utáni kereskedésben.
A pénzügyi jelentés izgalmát azonban nem a számok adták, hanem sokkal inkább az, amit Pat Gerlsinger vezérigazgató mondott az elemzői konferenciahíváson.
A főbb számok
Ami az üzleti eredményeket illeti, az Intel legfényesebben ragyogó csillaga most a már önálló tőzsdei cégként működő Mobileye, amely 18 százalékos növekedést produkált, és bevétele átlépte a félmilliárd dollárt. Felfutóban van a bérgyártás is: a Intel Foundry Services bevétele éves összevetésben 300 százalékkal, 311 millió dollárra nőtt (ez az alacsony bázis miatt nem volt nehéz), ennek súlya azonban elenyésző a vállalat egészét nézve. Az üzletág kilátásai jók: az Intel bejelentette, hogy egy közelebbről meg nem nevezett jelentős ügyfél már lekötötte a gyártókapacitásának egy részét.
Minden más területen azonban a mínuszok sorjáznak. A Client Computing Group (laptop, PC) éves összevetésben mínusz 3 százalékkal és 7,9 milliárd dollár bevétellel zárt – de ez kisebb visszaesés, mint amekkorát a PC-piac zuhant. A szervercsip-kínálatot összefogó Data Center and AI Group mínusz 10 százalékkal 3,8 milliárd dollárt hozott. Ebben a szegmensben is zsugorodott a piac, de az Intel itt már fontos tényezőnek tartja a verseny élesedését is.
A hálózati termékeket összefogó Network and Edge Group számai alakultak a leggyengébben: a bevétel 1,5 milliárd dollár lett, ami 32 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.
A teljes nettó bevétel végül 14,2 milliárd dollárra jött ki, a profit pedig 300 millióra, ami 10 százalékkal több az előző negyedévhez képest, de 8 százalékkal kevesebb, mint egy éve.
De akkor mi táplálja a befektetők optimizmusát? Két tényező mindenképpen. Először is az előző negyedévhez viszonyítva sokat javult a vállalat (az elemzők is rosszabb eredményt vártak). A Client Computing Group 16 százalékkal, a Network and Edge pedig 7 százalékkal növelte bevételeit. Igaz, a Data Center and AI Group még az előző negyedévhez képest is csökkent 5 százalékkal. A másik értéknövelő tényező az lehetett, hogy a menedzsment előrejelzése szerint innentől növekedési pályára áll a vállalat.
Az ARM nem ellenfél...
De az igazi izgalmakat nem is a számok hozták, hanem az, amit az Intel vezérigazgatója válaszolt egy elemző kérdésére (az elemzői konferenciahívás leirata pl. itt olvasható). A Deutsche Bank elemzője, Ross Seymore kérdezett rá: mi a véleménye Gelsingernek az x86 és az ARM közötti versenyhelyzetről, és ha az ARM valóban nagyobb teret nyerne, fontolóra vennék-e az architektúra használatát?
Gelsinger szerint "az ARM és a Windows kliens alternatívái, általában, eléggé jelentéktelen szerephez jutottak a PC-üzletágban". Aztán persze gyorsan hozzátette, hogy minden versenytársat komolyan vesznek, de nem gondolja, hogy ezek összességében olyan jelentősek lennének. Ugyanakkor az alternatív architektúrák, köztük az ARM is jó lehetőséget kínálnak a Foundry Services üzletágnak. "Nem látjuk, hogy ezek összességében olyan jelentősek lennének."
Seymore nem véletlenül kérdezett rá erre. A napokban szivárgott ki, hogy az Nvidia Windowsra optimalizált ARM CPU-t tervez. A Microsoft már eddig is használt Qualcomm gyártmányú ARM processzorokat, de 2024-ben lejár a két gyártó exkluzív megállapodása. A Microsoft pedig arra ösztönzi a CPU-gyártókat, hogy lépjenek be az így megnyíló piacra.
A Qualcomm és az AMD szintén beszállt a versenybe. Előbbi gyártónak állítólag jövő év közepére piacon lesz az a PC-s SoC-ja (system-on-chip), ami kétszer akkora teljesítményt nyújt, mint az Intel i7-1355U mobilprocesszor. Az ilyen fejlesztéseknek is köszönhetően egyes elemzők azt jósolják, hogy a jelenlegi 14 százalékról 2027-ig akár 25 százalékra is nőhet az ARM részesedése a PC-piacon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak