A Reuters forrásai szerint Microsoft 2024-ben jár le a Microsoft és a Qualcomm exkluzív megállapodása az ARM architektúrára épülő, Windows-kompatibilis csipek fejlesztésére, a szoftvercég pedig más gyártókat is arra ösztönöz, hogy időben lépjenek be az újonnan nyíló piacra. A hírügynökségnek nyilatkozó elemző is úgy látja, hogy a Microsoft a korábbi Intel-függőség tanlulságait levonva nem érdekelt benne, hogy a Qualcomm maradjon ezen a területen az egyetlen szállító, és azt várja új partnereitől, hogy MI-funkciókat építsenek az általuk tervezett CPU-kba, ahogy a mesterséges intelligencia a Windows használatának is egyre meghatározóbb részévé válik.
Itt jön be a képbe az MI-csipek piacát letaroló Nvidia, ahol a Reuters bennfentes értesülései szerint már megkezdték a Windows operációs rendszerre szabott CPU-k tervezését az ARM technológiájával. Ez utóbbit állítólag kulcsfontosságúnak tartják a Windows PC-k jövőjének szempontjából, amennyiben az Apple is három év alatt közel megduplázta piaci részesedését, mióta saját ARM-alapú csipjeit használja a Mac számítógépekben. Problémát "csak" az a sok milliárd dollárnyi befektetés és több évtizedes munka jelenthet, amit a fejlesztők az x86-os architektúrán futó kódok fejlesztésébe öltek, azok ugyanis nem vihetők át automatikusan más gépekre.
Mindent feltesznek a mesterséges intelligenciára
Bár az Intel is MI-funkciókkal erősít, és a Reuters értesüléseit senki sem erőstette meg hivatalosan, az Nvidia és az ARM részvényei is 3-4 százalékkal erősödtek a hírügynökség beszámolójának megjelenését követően. A jelentés egyébként felidézi, hogy más (és szintén meg nem erősített) hírek szerint az AMD is ARM-technológiás csipekel készül a PC-piacra, amelyeket a Reuters egyik forrása 2025-re vár az Nvidia új CPU-ival együtt. Ezzel két meghatározó gyártó is csatlakozna a Qualcommhoz, amely 2016 óta szállít ilyen komponenseket, és éppen egy új csúcsprocesszor bejelentésére készül, amelyet az Apple korábbi mérnökei terveztek a számára.
A hírügynökség mindezek alapján arról értekezik, hogy az Nvidia, az AMD és a Qualcomm közös erőfeszítései hogyan rázhatják fel a PC-ágazatot, amit sokáig az Intel és az x86-os rendszerek uraltak, de ami egyre nehezebben viseli az Apple irányából ránehezedő nyomást. A versenytárs egyedi csipjei ugyanis jobb akkumulátor-üzemidőt és teljesítményt biztosítanak a Mac számítógépeknek. A Reuters forrásai szerint azonban a Microsoft vezetősége akkor határozta el magát az ARM-es stratégia mellett, amikor egyértelművé vált, hogy az ARM-alapú processzorok mennyivel hatékonyabbak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos folyamatok kezelésében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak