A biztonsági cég vezérigazgatója szerint üzletileg is életveszélyes lenne, ha engedélyeznék, hogy kormányok belenézhessenek termékeik forrásába.

A Symantec nem engedélyezi, hogy különböző kormányok belenézzenek termékei forráskódjába, mondta a biztonsági cég vezérigazgatója, Greg Clark a Reutersnek. A cég már akkor is határozottan ezt az álláspontot képviselte, amikor az orosz állam ehhez a feltételhez kötötte a külföldi biztonsági termékek forgalomba hozatalának engedélyezését Oroszorszgában. A témát két közelmúltbeli esemény ismét aktuálissá tette.

Az egyik a Kaspersky esete. Mint azt megírtuk, kiderült, hogy a titkosszolgálatok ki-be járkáltak a védelmi szoftvereiben.

A másik HPE ügye: október elején derült ki, hogy hozzájárult az ArcSight forráskódjának ellenőrzéséhez, hogy a szoftvert forgalmazhassa Oroszországban. Csakhogy a szoftver egyik legnagyobb felhasználója a Pentagon, amely az ArcSight segítségével monitoroz gyanús tevékenységeket a SIPRNeten ( Secret Internet Protocol Router Network). Ez a hálózat biztosítja többek között az amerikai kémek titkos kommunikációját. Ha tehát az oroszok az ArcSight-ban olyan sebeszhetőséget találnak, amellyel a SIPRNet támadható, az végzetes lehet az amerikai hírszerző hálózat számára. (Hogy a dolog még kínosabb legyen, állítólag a HPE a vizsgálatról nem tájékoztatta a Pentagont.)

Államilag táplált paranoia

Ahogy szaporodnak az egyes államok által koordinált, megrendelt, segített hackertámadások, úgy növekszik az államilag is erősített paranoia. Ebben a szemben álló felek között azért nincs olyan nagy különbség. A Huawei 2012-ben kiszorult az ausztrál távközlési tenderekből, majd egy évvel később a sorozatos vegzálások miatt önként kivonult az amerikai piacról. De Kína sem marad adós: 2014-ben kitiltotta a Windows 8-at a kormányzati rendszerekből, de lényegében ellehetetlenítette a Google és a Facebook működését is az országban.

Mostanában azonban a tiltás helyett más dívik. Mivel a kínai piacban hatalmas potenciál van, sok nagy gyártó, többek között az IBM és a Microsoft is belement abba, hogy a kínai kormány ellenőrzött körülmények között belenézhessen a külföldi fejlesztésű szoftverek forráskódjába. A tavaly életbe lépett kiberbiztonsági törvény egyébként még tovább szigorított.

Az orosz állam idén követte a kínai példát. A külföldi szállítókat arra kötelezik, hogy adjanak hozzáférést a biztonsági termékeik forrásához. Tűzfalak, vírusvédelmi alkalmazások stb. kódjában akarnak kutakodni, mielőtt engedélyeznék azok orosz piacon történő értékesítést. A Symantec már akkor bejelentette, hogy nem járul hozzá ilyen vizsgálatokhoz.

Üzleti döntést hoztak

A Symantec élére tavaly augusztusban kinevezett Greg Clark szerint volt már példa arra, hogy a vállalat lehetővé tette, hogy egy állam belenézzen a forráskódjába. De a vezérigazgató szerint összességében túlságosan nagy egy ilyen döntés kockázata. Mivel ezek a termékek alapvetően a védelmet szolgálják, nonszensz lenne, hogy kormányoknak engedélyezzék az ilyen hozzáférést. Mint Clark mondta, amikor egyre gyakrabban államok állnak a nagy hackerakciók mögött, ügyfeleik bizalmát veszíthetnék el, ha engednének az ilyen kéréseknek.

Már csak azért is elképzelhetetlennek tartja ezt, mert szoftvereiknek épp az a feladata, hogy védelmet biztosítson ügyfeleiknek. Ezt pedig így tudják a legjobb hatásfokkal nyújtani. A vezérigazgatónak egyébként meggyőződése, hogy cége nincs kényszerhelyzetben, hogy elveit feladja némi plusz üzletért cserébe.

Bár a Symantec részesedése az orosz piacon elenyésző, Clark a sokkal nagyobb kínai piaccal kapcsolatban sem megengedő. Állította, hogy a kínaiak nem is keresték meg ilyen kérelemmel a céget, de ha megkeresték volna sem mondhatna mást, mint nem. És ez igaz bármely külföldi kormányra, hangsúlyozta.

Biztonsági szakértők szerint ez az egyetlen jó út

A Reuters által megszólaltatott szakértők egyöntetűen üdvözölték Clark határozott álláspontját. Az egész szituáció egyértelműen rombolja a globális technológiai piacot, mivel a felhasználók és a kormányok is csak akkor érzik magukat biztonságban, ha saját országukban fejlesztett-gyártott eszközöket használnak. (Képzeljük el, mil lenne a következménye ennek az olyan méretű országok esetében, mint Magyarország vagy a balti államok.)

Az ügyel kapcsolatban megszólaltatták az NSA kibervédelmi részlegének korábbi vezetőjét, Curtis Dukes-t, aki idén januárban hagyta el az ügynökséget, és jelenleg egy nonprofit szervezet, a Center for Internet Security alelnökeként dolgozik. Ő egyenesen azt állítja, hogy ez egy olyan csúszósz lejtő, aminek a végén az IT-piac balkanizálódása látható. Az amerikai cégek csak Európa egyes országaiban tudják majd értékesíteni IT-eszközeiket és szolgáltatásaikat, az orosz cégek pedig nem tudnak majd semmit sem eladni az Egyesült Államokban.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.