A kutatóintézet az agy és az állkapocs közötti jelátvitelt képes egészen hihetetlen, 92 százalékos pontossággal feldolgozni.

AlterEgo névre hallgat a Massachusetts Institue of Technology legújabb headsetje. Ez azonban nem a még jobb hangminőséggel, alacsony/magas árral, vagy egyéb, megszokott paraméterrel emelkedik ki a tömegből. Az AlterEgo erőssége a "gondolatolvasás".

Kitalálod, mire gondoltam?

Bármilyen hihetetlennek is hangzik elsőre, ma már nem csupán a sci-fi regények, filmek világában találkozhatunk ilyesmivel. Amint arról nemrég beszámoltunk, számos fejlesztés zajlik a művégtagok emberszerűvé tételével kapcsolatban. Ennek köszönhetően azok nem csak az emberi mozdulatigényt képesek gépi nyelvre átültetni – ezáltal emberszerű kézmozgásokat nyújtani a végtagjaikat elvesztettek számára –, hanem egyre előrehaladottabb eredményeket tudnak felmutatni az ellenkező irányú ingerületátvitel terén is. Arról, hogy hogyan nyerheti vissza tapintásérzését egy félkezű ember, itt olvashat bővebben.

A kulcs mindkét esetben az emberi testben keletkező jelek felismerése és dekódolása. Voltaképp a fentivel analóg módon működik az AlterEgo is. Miután viselője fejére illesztette, az emberi fej alakját szorosan lekövető headset várja az utasításokat. Azokat az utasításokat, amiket már kimondani sem kell hangosan, elegendő jól megfogalmazni. Például olyan kérdéseket, hogy "Melyik utcán vagyok éppen?". A készülék ezt követően képes az agyból a szájba és az álkapocsba küldött humán jelek felismerésére és dekódolására, majd, a kérdés értelmezését követően választ is ad.

Szerencsére az MIT készített egy rövid videót is arról, hogyan működik az AlterEgo. Íme:

És igen, a videó szerint ott Massachusettsben úgy gondolják, hamarosan akár a tévénket is távirányíthatjuk majd pusztán gondolati úton.

A folyamatos telepátia azért még messze van

Az AlterEgo a felhasználóval szintén szokatlan módon kommunikál: az emberi csontok hangvezető képességét használja ki. Noha ez a módszer nem teljesen ismeretlen a való életben, a legtöbb fejhallgató azért a hagyományos, membránra és az emberi hallócsatornára alapuló megoldást alkalmazza.

A fenti videó tanúsága szerint messze vagyunk azért a "digitális telepátia" valóra válásától, vagyis attól, hogy két ilyen készülék vezetékmentes csatlakozásával hosszú és értelmes beszélgetést folytathassunk valakivel, kimondott szavak nélkül. Jelenleg nagyjából a parancsszavak értelmezése megy, például a tévé vezérlése, számok beolvasása és így tovább. Ebben viszont meglepően jónak bizonyult a technika. Az MIT közlése szerint egy 15 fős kutatás során az AlterEgo 92 százalékos értelmezési pontosságot ért el.

Arnav Kapur, az AlterEgo fejlesztését vezető végzős diák a készüléket "intelligencia-kiterjesztő eszközként" írta le. Pattie Maes, Kapur mentora szerint a modern ember képtelen hosszabb időt eltölteni okoseszközei, elsősorban telefonja nélkül. Ezek azonban meglehetősen diszruptív megoldások, elvonják felhasználója figyelmét a külvilágról. Ezzel szemben az AlterEgo szabadon hagyja a kezeket és a tekintetet sem vonja el viselője környezetéről.

A készülékben rejlő lehetőségek tehát óriásiak, de, mivel egyelőre csupán kutatási projektről van szó, kereskedelmi forgalomban való megjelenésről a következő egy-két évben biztosan nem álmodhatunk.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.