Befektetési szempontból jelentős a kockázata a mesterséges intelligenciában utazó startupoknak, állította a Seeking Alphának adott interjújában Yanev Suissa, a SineWave Ventures kockázati tőkebefektető cég alapítója. (A 300 millió dollárnyi befektetést kezelő SineWave olyan sikeres exiteken van túl, mint a SentinelOne vagy az Evolv, és többek között olyan cégekben van befektetése, mint a 43 milliárd dollárra értékelt értékelt Databricks.)
Azzal ugyan Suissa is egyetért, hogy a mesterséges intelligencia a technológiai ipar következő nagy dobása, de amit hoz, az szerinte csak részben újdonság. Az ide sorolható arcfelismerő technológiákat például már szélesebb körben alkalmazzák – esetleg újracsomagolva.
Abban, hogy az MI-buborék kipukkan, a befektetési szakember szerint szerepe lesz a következő amerikai elnökválasztásnak is. A kampányban szinte biztosan fontos szerepet játszik majd a generatív MI (pl. a chatbotok), és nagyon valószínű, hogy nem fog politikailag korrekten működni. Az alkalmazását övező botrányok pedig komoly zavart okoznak majd az MI-iparban.
A visszaesés azonban csak átmeneti lesz, hosszabb távon magától helyére kerülnek a legókockák. Suissa nagyjából olyan folyamatra számít, mint ami a a blockchain technológiával történt: kiderül, hogy önmagában nem életképes, hanem csak egy olyan plusz eszköz, ami szervesen beépítve a rendszerekbe növeli-növelheti a vállalatok hatékonyságát.
Egy év sem kellett az elterjedéséhez
A generatív mesterséges intelligencia az év technológiai divatfogalma. A befektetők mindenre ráugranak, ami ezzel összekapcsolódik. A Goldman Sachs szerint a generatív MI-be történő befektetések volumene 2025-re közelíthet a 200 milliárd dollárhoz. A McKinsey egy augusztus elején közzétett felmérésében a résztvevők harmada állította, hogy rendszeresen használ generatív MI-t, a válaszadók 40 százaléka pedig növelni akarja a technológiába történő befektetéseit.
De van egy terület, ami kulcsfontosságú lesz az MI alkalmazásához: az adatbiztonság. Suissa szerint erre érdemes koncentrálni, mert ma már nincs olyan sikeres technológia, aminek ne lenne kulcsfontosságú része a biztonság, ugyanakkor az MI esetében közel sincs megnyugtató megoldás.
Az MI egyik fontos területe az adatelemzés lesz – ezért fektet a SineWave az adatelemzésre szakosodott Databricksbe is. Az adatelemzés ugyanis az MI beépítésével lép egy magasabb lépcsőfokra. A Databricks emiatt vette meg idén 1,3 milliárd dollárért a MosaicML-t, mondta a befektetési szakember.
GlobalData: nem lesz törés
Úgy tűnik azonban, nem mindenki osztja a SineWave alapítójának aggodalmait az MI-piac megtorpanásával kapcsolatban. A GlobalData szerint a technológiai iparon belül az MI szegmens elképesztő tempóban fog nőni az elkövetkező években. A piacelemző jóslata alapján a 2022-ben mért 81,8 milliárd dollárról 2027-ig közel 32 százalékos átlagos éves bővölést produkál majd, és mintegy 323 milliárdos piaccá nő.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak