Hatalmas "vérengzést" hozott a Wall Streeten tegnap az, hogy a Netflix héten közzétett negyedéves jelentéséből kiderült, a streamingszolgáltató felhasználói tábora a várt 2,5 milliós növekedés helyett 200 ezres csökkenést produkált az év első három hónapjában.
A kedden még 350 dollár környékén járó részvények szerdára 220 dollár közelébe zuhantak. A nagyjából 37 százalékos bukta a cég tőzsdei történetének legfeketébb napjaként értékelhető. A tegnapi eset kiváló példája annak, mennyire ingatag lábakon áll egy olyan technológiai vállalkozás megítélése, ahol a befektetők szinte kizárólag a felhasználói létszám bővülését és az ebből fakadó növekedési potenciált figyelik.
A Netflix - több más hasonló szolgáltatóval együtt - nagyot nyert a világjárványon. Az otthonukba kényszerített emberek rákaptak a netes mozizásra, így a cég jobbnál jobb eredményekkel tudta elkényeztetni a részvényeseket. A koronavírus enyhülése, az infláció világszinten tapasztalható megugrása, illetve Oroszország ukrajnai inváziója ugyanakkor véget vetett a diadalmenetnek.
Radikalizálódnak
Ahogy tegnap mi is beszámoltunk róla, a csalódást keltő adatokra a Netflix radikális lépések bejelentésével igyekezett reagálni. Ennek egyik fele a jelszómegosztás korlátozásáról szól. Mostanáig ugyanis a cég jótékonyan eltűrte, hogy a fiókadatok megosztásával sokan jogosulatlanul élvezték szolgáltatását. A lazaságnak azonban rövid időn belül vége lehet: a várhatóan jövőre élesedő szigorúbb rendszertől a Netflix azt reméli, hogy a nagyjából 100 millióra taksált "ingyenélők" legalább egy része átterelhető lesz fizetős csatornákra.
Talán ennél is komolyabb irányváltást jelent a cégnél a reklámokkal kapcsolatos hozzáállás változása. A hirdetésmentességre korábban kiemelten büszke Netflixnél ugyanis szinte biztosan érkezik egy olcsóbb, de cserébe reklámokkal dúsított előfizetői konstrukció. Ez szintén a bevételi forrásokat gazdagíthatja azzal, hogy olyanok is hajlandóak lesznek csatlakozni, akiket a normál, egyébként az utóbbi években folyamatosan és jelentősen emelkedő havi díjak elriasztanának.
A tőzsde első reakcióját látva azonban mindebben egyelőre kevéssé hisznek a befektetők.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak