A Google nem csak a platformok közti átjárást, hanem a programozók életét is könnyebbé teheti.

Megjelent a keresőóriás fejlesztőeszközének első bétája, melyet kifejezetten azért hozott létre a Google, hogy keresztplatformos megoldások születhessenek az iOS, az Android és a vállalat új, Fuchsia OS-e között. Ha beválik, akkor hozzájárulhat az androidos és az iPhone-os programozói táborok megosztottságának csökkentéséhez.

Természetesen a barcelonai Mobile World Congressen mutatta be nyíltforrású fejlesztését a Google, melyhez az ott elhangzott ígéretek szerint négyhetente érkezik majd frissítés. Azt viszont egyelőre nem árulta el a vállalat, hogy mikorra várható az 1.0-s verzió megjelenése.

Unalmassá vált designok

Nehéz olyan alkalmazást készíteni, mely az iOS-en és az Androidon ugyanazt a felhasználói élményt nyújtja. Ez a fő oka annak, hogy az appfejlesztők többnyire két csapatban dolgoznak ugyanazon a szoftveren – az egyik csoport az androidos, a másik az iOS-es változatot hegeszti. Ennek a megosztottságnak vethet véget a Google által minap elérhetővé tett Flutter, mely természetes, natív kinézetet biztosíthat a mindkét mobil ökoszisztémában jelen levő appok számára.

Nem csak az egységesítésben, hanem az appok általános kinézetének felrázásában is szerepet játszhat a Flutter. Napjaink mobil környezetbe készített alkalmazásainak többsége ugyanis kis túlzással ugyanúgy néz ki. A natív elemek, mint például gombok és szövegmezők használatával alkalmazkodnak az alattuk futó platform alapvető designjához. A Flutter kezelőfelületi widgetei ugyan képesek követni ezeket a stílusokat, de teljesen eltérő irányba is elvihetik az appok kinézetét. Lásd nyitóképünket, mely a Google eszközével készített Hamilton appot mutatja.

"A mobilalkalmazások esztétikai tervezésében már fontosabb szerepet játszik a márkaidentitás és a személyre szabhatóság, mint a hagyományos platformkinézethez való szoros illeszkedés. Például az appok gyakran egyedi betűkészleteket, színeket, formákat, animációt és más egyebet igényelnek, hogy egyértelműen közvetíthessék a márka saját identitását" – indokolta a Google a Flutter létét.

Ez a Flutter már nem az a Flutter
Még 2013-ban számoltunk be arról, hogy Kinect-konkurens szoftvert vett a Google. Mint írtuk, a Flutter egy Mac gépek számára írt alkalmazás (volt), ami lehetővé tette, hogy kézmozdulatokkal lehessen vezérelni a rendszerre írt zenei szoftvereket.

Az eltelt közel öt évben sokat nem lehetett hallani erről a projektről, úgy tűnik, hogy a Google csak a nevet hasznosította végül a felvásárlásból.

Bullseye!

A Snapchat, a Hulu, a Netflix, az Uber és a PayPal úttörőnek számít ebben a tekintetben; ezek a cégek megmutatták a fejlesztőknek, hogyan lehet kitörni a hagyományos alkalmazásfelületek unalmasságából. Ezt a trendet karolja most fel a Flutter, közölte Seth Ladd programmenedzser, aki elárulta azt is, hogy béta állapota ellenére a Google már használja a lehetőséget saját AdWords alkalmazásainak létrehozásában.

A Flutter appok a Google Dart programozónyelvét használják, de képesek más nyelveken írt, már létező szoftverekkel is kapcsolatot kialakítani. Kompatibilis például a Javával Android platformon, illetve a Swifttel és az Objective-C-vel iOS környezetben. És, hogy miért a Dartot támogatja alapértelmezettként? Nos, Ladd szerint a nyelv használatát bárki könnyen elsajátíthatja, aki már dolgozott a mainstream programnyelvek valamelyikével, például Oracle Javával, JavaScripttel, az Apple-féle Swifttel, az Adobe ActionScriptjével vagy a Microsoft C#-jával.

Van még egy érdekesség a Flutterrel kapcsolatban. A Google új operációs rendszere, a Fuchsia fejlesztésében alapvető szerepet játszik. Ugyan az új platform még mindig a fejlesztés korai fázisában van, és messze még megjelenése, de ahogy egyre több programozó ismeri fel a Flutter előnyeit és válik ezáltal éretté az eszköz, úgy segítheti ez a trend a Fuchsia fejlődését is. A fejlesztők ugyanis a Flutterrel könnyedén állíthatnak elő saját appjaikból olyan változatot, ami elfut az új Google OS-en is.

Egy új operációs rendszer bevezetésének mindig az az egyik fő Achilles-sarka, hogy van-e rá elég alkalmazás, amit a leendő felhasználók telepíthetnek és futtathatnak. Ezzel a megközelítéssel a Google kihúzhatja a dolog méregfogát, és a Flutter segítségével egyszerűvé és gyorssá teheti a mobilalkalmazások portolását a Fuchsiára.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.