A japán vállalat értéke ennyit zuhant a tokiói tőzsdén, miután a rivális Microsoft bejelentette, hogy közel 70 milliárd dollárt ad az Activision Blizzard játékfejlesztő cégért.

Alaposan megmozgatta a befektetőket a tegnap bejelentett gigafelvásárlás. Mint mi is beszámoltunk róla: nem egészen 69 milliárd dollárt ért meg Redmondnak, hogy házon belül tudja az olyan ikonikus franchise-okat birtokló Activision Blizzard kiadót, mint amilyen a Call of Duty, a Warcraft, vagy éppen a Diablo.

A hírre igen élesen reagáltak a rivális Sony papírjai. A PlayStation konzoljáról (is) ismert japán vállalat részvényei mintegy 13 százalékot zuhantak a tokiói tőzsdén. Ez cégértékelés szempontjából annyit tesz, hogy a cég szinte egyik pillanatról a másikra 20 milliárd dollárral kevesebbet ért a befektetők szemében.

A befektetők nem véletlenül aggódnak, hiszen az utóbbi időben egyértelművé vált, a Microsoft hajlandó minden eszközt és erőforrást bevetni annak érdekében, hogy a világ immár legjövedelmezőbb szórakoztató iparágában övé legyen a domináns pozíció. Mindezt a tegnapi, igencsak termetes ügylet csak nyomatékosította, hiszen Remond alig több mint egy évvel korábban már nyélbe ütött egy másik, szintén nem filléres üzletet. Akkor 7,5 milliárd dollárért vásárolta fel a ZeniMax Mediát, a Bethesda Softworks játékkiadó anyavállalatát. A Bethesda a világ egyik legnagyobb, magánkézben lévő játékfejlesztő- és kiadó cége volt, amelynek nevéhez olyan sikeres franchise-ok fűződnek, mint például a The Elder Scrolls, a Fallout, a Doom, a Wolfenstein, a Quake vagy a Dishonored sorozatok.

Elő a fizetéssel!

Bár a Sony játékkonzolainak egyes generációi eladásokban rendre felültejesítették a Xbox eredményeit, a puszta eladási adatok önmagukban már régen nem elegendők a piaci siker mérésére. A Microsoft esetében ugyanis sokkal fontosabb, hogy minél több előfizetőt toborozzon Game Pass szolgáltatására. Ezzel a havi néhány ezer forintba kerülő előfizetéssel a játékosok egy seregnyi cím közül válogaszthatnak kedvükre, köztük kifejezetten friss alkotásokkal.

A Sony ezzel szemben egyelőre leragadt a PlayStation Plusnál, amely szintén havi előfizetés, ám ebben az esetben a vásárló csak szakaszosan, periódusonként 3-4 (jellemzően régebbi kiadású) játékhoz kap hozzáférést. Igaz, a hírek szerint a japánok idén megreformálják rendszerüket, de könnyen lehet, hogy egy számukra egyre kedvezőtlenebb terepen kell majd megvívni a csatát az új szolgáltatással.

A játékpiaci erőviszonyok átrendeződését jól mutatja, hogy ugyan bevétel szempontjából a Sony továbbra is ezüstérmes a kínai Tencent mögött, a harmadik helyre lépő Microsoftnak az Activision bekebelezésével immár 30 dedikált fejlesztői csapat áll házon belül a rendelkezésére, miközben a japán vállalat csak 17 stúdiót tud munkába állítani.

A fentiektől függetlenül nem csak a Sony részvényei buktak a tegnapi bejelentést követően. A szakértők által egyöntetűen "leokézott" akvizíció ugyanis a befektetők egy részét nem igazán győzhette meg, legalábbis erre utal, hogy Redmond papírja 2,5 százalékot vesztettek értékükből. (Érdemes megjegyezni azt is, hogy a Sonynál lényegesen nagyobb Microsoft esetében ez az enyhébb esés nagyjából 57 milliárdot radírozott le a cégértékből.)

Konzumer tech

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.