Az LG olyan tévét dob piacra, amibe ultrahangos szúnyogriasztót is építettek. Így küzdenek a malária ellen – egyelőre csak Indiában.

Zavarja, hogy amikor nyitott ablaknál nézi tévéjén az EB-meccseket, szúnyograjok között cikáznak a játékosok? Itt a megoldás: az LG olyan tévékészüléket dob piacra, amely egyben szúnyogriasztóként is működik. Persze nem kell gondolni semmiféle különleges technológiára. A Mosquito Away TV egy szokásos síkképernyős darab, csak épp beleépítettek egy ultrahangos szúnyogriasztót.

A technológiának egyébként neve is van, ami szellemesnek nem mondható, de kétségtelenül pontosan leírja a lényegét: Mosquito Away. Nem csak tévékbe szerelik. Elsősorban az afrikai piacra gyárt olyan klímaberendezést a dél-koreai gyártó, amely szintén riasztóként funkcionál.

Az ultrahangos egység olyan magas frekvenciájú hangot sugároz folyamatosan, amit az ember nem, de a szúnyogok és más rovarok érzékelnek. Az LG riasztói jellemzően a 30 és 100 kHz-es tartományban dolgoznak. A legtöbb ember nagyjából a 20 Hz-es (legmélyebb hang) és 20 kHz-es (legmagasabb hang) tartományban hallja a hangokat, de még a rendkívüli képességekkel megáldott-megvert embertársaink sem érzékelik a 28 kHz- fölötti tartományt)

Ez nem is újdonság

Régóta tudjuk, hogy bizonyos álltok hallanak olyan frekvenciájú hangokat is, melyeket az ember nem képes érzékelni, sőt például a delfinek vagy a denevérek képesek is kibocsátani ilyen hangokat, amiknek a visszaverődését is érzékelik, és ennek segítségével érzékelik az előttük lévő tárgyakat.

A szúnyog is hallja ezt a frekvenciatartományt, és fél is tőle. Erre épül az összes ultrahangos riasztó. Az ultrahangos szúnyog- és kullancsriasztó egyébként elterjedt eszköz, jó néhány éve lehet ilyeneket kapni Magyarországon mindenféle kivitelben. Van elemes és konnektorba dugható változata is, így otthon és kiránduláshoz egyaránt használható, sőt kutyák nyakörvére szerelhető változat is van.

Ennek ellenére mégis komoly figyelmesség az LG részéről, hogy ilyen riasztóval szereli fel a tévéit. A cég egyébként azzal indokolta az újítást, hogy így akarja segíteni a malária és a dengue-láz elleni harcot. Mindkét betegséget fertőzött szúnyogok terjesztik. És persze most ehhez a főleg Dél-Ázsiában és Afrikában támadó betegséghez hozzájön a dél-amerikai zika-vírus, amit összefüggésbe hoztak a kóros kisfejűséggel.

A szúnyogok egyébként távolról a színek alapján tájékozódnak, majd áldozatukhoz közelebb kerülve az érzékelt hő és a test kipárolgása alapján.

Az LG innovációként tálalja

Természetesen a dél-koreai cég innovációként tálalja az újdonságát – ha nem is titulálja világra szólónak. Azzal próbálja meg eladni az új, szúnyogriasztós tévéit, hogy ezzel az egészséges otthonokhoz járul hozzá technológiai eszközökkel.

Ha nem elégszik meg egy konnektorba dugható, hasonló elven működő szúnyogriasztóval, akkor ezt a készüléket önnek találták ki. De ha már egy ilyent beszerzett, érdemes megfejelni egy Mosquito Away légkondival is – ez utóbbit valamelyik afrikai országban tudja beszerezni, az LG ugyanis kifejezetten arra a piacra fejlesztette. Az más kérdés, hogy a légkondicionálókat jellemzően zárt ablaknál kell használni, és így a szúnyog sem tud bejutni, de a több védelmi vonal nagyobb biztonságot ad.

A cég egyébként külön kihangsúlyozza, hogy az ultrahangos riasztónak nincsenek káros hatásai az emberre. A Mosquito Away vizgálatából már azt is lehet tudni, hogy a technológia a szúnyogok mintegy kétharmadát risztja el. Van még mit fejleszteni rajta. A készülékek ára egyébként 400 (kb. 110 ezer forint) dollárnál indul, ezért egy 81 centiméter képátlójú tévét kapunk, a 106 centisért pedig 710 dollárt (kb. 200 ezer forint) kell fizetni .

Konzumer tech

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.