A Fabula AI fejlesztései és munkatársai is a közösségi oldal szolgálatába állnak.

A Fabula AI nevű startup cég lett a Twitter legújabb szerzeménye, amelynek szabadalmaztatott Geometric Deep Learning nevű machine learning (ML) technológiája közvetlenül a közösségi hálózatokon tanítható, és így egyebek mellett alkalmas lehet a dezinformáció online terjedésének azonosítására is. A tranzakció pénzügyi feltételei szokás szerint nem nyilvánosak, de a hír mindenképpen a Twitter egyik új kutatási csoportja, a Cortex folyamatos erősödését jelzi: ez a természetes nyelvek feldolgozásával, az ajánlási rendszerekkel vagy például a megerősítéses tanulással (reinforcement learning) foglalkozik, és tevékenysége elvileg lefedi az ML fejlesztések etikai vonatkozásait is.

A londoni Fabula AI egy nagyon friss, mindössze 2018 óta működő vállalkozás, ennek ellenére ígéretes eredményeket mutathat fel a közösségi hálózatokból nyert nagy és összetett adatkészletek elemzésével. A cég fejlesztéseinek középpontjában a közösségi médiában keringő információ hitelességének ellenőrzése áll, függetlenül attól, hogy szándékosan vagy jóhiszeműen terjesztett álhírekről van szó. Azt a hálózatok kapcsán már bőven igazolták, hogy a "fake news" fogalma alá tartozó, célzott félretájékoztatás gyorsabban jut el az emberekhez, mint ahogy a tényszerű hírek terjednek, de a Fabula AI algoritmusa számtalan jellemző alapján osztályozza egy-egy tartalom szétszóródását a hálózatokban, és ennek alapján von le következtetéseket az egyes anyagok hitelességét illetően.

A gépi tanulásban keresik a virális hazugságok ellenszerét

A cég saját oldala szerint a technológia az információ terjedésében azonosít mintákat, ami a hálózatok természetéből adódóan nyelvtől és földrajzi körülményektől függetlenül működik, sőt még az sem számít, ha valamilyen tartalom titkosítva van. Ez pedig azt is jelenti, hogy a fejlesztők szerint alkalmas a támadó szándékú kampányok azonosítására is. Nem véletlen, hogy a kommentárok szerint a Fabula AI mostani felvásárlásában a Twitter nem is maga a vállalkozást, hanem annak néhány alkalmazottját, a fejlesztők tapasztalatát szerette volna házon belülre terelni, vagyis úgynevezett acqui-hire akcióról van szó.

A Twitter a maga részéről is megkapta a közösségi hálózatokat az utóbbi időben elért kritikákat, amelyek alapján a nagy közösségi hálózatok tág teret engednek a félretájékoztatásnak és a hamis információ terjesztésének. A Twitter nyilatkozatai szerint ez az akvizíció is része az "egészséges beszélgetés támogatásának", vagyis a spam visszaszorításának és a platformon történő más visszaélések elleni küzdelemnek. Ehhez a szolgáltató maga is nagy erőfeszítéseket tesz, hogy jobban megértse saját hálózatának a működését. Az elmúlt években a társaság több, a gépi tanuláshoz köthető felvásárlást is végrehajtott (Madbits, Whetlab, Magic Pony), amelyek közül azonban a Fabula AI tekinthető a leginkább célzott akciónak, tekintve, hogy a cég technológiája kifejezetten az online dezinformációs folyamatok kiszűrésére koncentrál.

A Twitter technikai igazgatója, Parag Agrawal szerint a gépi tanulásnak kulcsszerepe lesz a Twitter későbbi üzemeltetésében, a közösségi kommunikáció támogatásában, a rendszer különböző funkcióinak – mondjuk az ajánlásoknak – a fejlesztésében, és így általában a Twitter mint online termék tökéletesítésében. Mindez ugyanakkor egy trend részeként jelenik meg: a Facebook például hasonló céllal vásárolta fel a természetes nyelvek feldolgozásában utazó, Bloomsbury AI nevű vállalkozást. A 2020-as amerikai elnökválasztás előtt a közösségi hálózatokra és a választásokat is befolyásoló álhírek terjedésére minden eddiginél nagyobb figyelem irányul, így a szolgáltatóknak is látványos eredményekre van szükségük, amikor a Big Tech vállalatok szabályozása vagy akár feldarabolása is már az alapvető kampánytémák között szerepel.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.