A japán Nikkei röppentette fel a hírt, hogy az Apple 30 százalékkal csökkentené az iPhone 6-ok gyártását az idei első negyedévben az eredeti terveihez képest. Pedig a szeptemberben bemutatott új készülékek elképesztő sikerrel debütáltak. A forgalmazás megindulásakor az első hétvégén 13 millió készüléket adtak el. A második etap tavaly október 9-én indult, amikor 40 országban, köztük Magyarországon is piacra kerültek a készülékek.
Aztán történt valami
A kiskereskedelmi hálózatok alaposan betáraztak a sikertermékből. Csakhogy a dollár erősödése miatt a feltörekvő piacokon igencsak elszabadultak az árak. A Bitport is foglalkozott vele, hogy ez az Amerikán kívüli piacokon az egekbe vitte az árakat, amire Magyarországon még a magas áfa is ráerősített.
De nem csak a magas árak vetették vissza az értékesítést, hiszen már sokszor bebizonyosodott, az Apple hűséges felhasználói bázisát az ár nem rettenti el. Egyesek szerint egyszerűen belassult a piac, amire Apple nem készült fel. Így most időt kell adnia a kereskedőknek, hogy túladhassanka a felhalmozott készleteken. A termelés volumene állítólag a második negyedévben visszatér az eredetileg tervezetthez.
A beszállítóknak is nehéz
A hír hatása rávilágít az Apple talán legsebezhetőbb pontjára: arra, hogy lényegében mobilgyártóvá egyszerűsödött a vállalat. Bevételeinek jelentős, 60 százalékot is meghaladó részét ugyanis a telefonok adják.
Bár az Apple egyelőre nem erősített meg a termelés csökkentését, az Apple-ével együtt a jelentősebb beszállítóinak a részvényei is esni kezdtek. A Reuters össze is gyűjtötte, melyik papír hány százalékot bukott a hír hatására: például a Japan Display-é 4,7, az LD Display-é 3,4 százalékkal, a chipeket szállító TMSC papírjai pedig 1,1 százalékkal lettek olcsóbbak. A legérzékenyebben azonban az összeszerelést végző Foxconnt érinti a hír. A hírek szerint a kínai kormány attól fél, hogy a több százezer embert foglalkoztató mamutvállalat elbocsátásokra kényszerül.
Az LG Display vezetősége sem örülhet a hírnek, különösen azok után, hogy tavaly novemberben bejelentették: hogy hatalmas beruházással új, OLED kijelzőket gyártó üzemet építenek 2018-ra. A beruházás valószínűsíthetően összefügg azzal, hogy az Apple is ilyeneket építene a következő telefonjaiba.
De a nagy gyártók még mindig jobb helyzetben vannak, mint például a fabless félvezető-gyártó Dialog Semiconductor, amely részben azért vásárolta fel a beágyazott rendszerek piacán erős Atmelt, hogy csökkentse függőségét az Apple-től. A felvásárlást előtt ugyanis a Dialog bevételeinek 80 százalékát az Apple-partnerség biztosította.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak