Csökkentik az iPhone-ok gyártását. Ez rossz az Apple-nek, de a beszállítói is megszenvedik.

A japán Nikkei röppentette fel a hírt, hogy az Apple 30 százalékkal csökkentené az iPhone 6-ok gyártását az idei első negyedévben az eredeti terveihez képest. Pedig a szeptemberben bemutatott új készülékek elképesztő sikerrel debütáltak. A forgalmazás megindulásakor az első hétvégén 13 millió készüléket adtak el. A második etap tavaly október 9-én indult, amikor 40 országban, köztük Magyarországon is piacra kerültek a készülékek.

Aztán történt valami

A kiskereskedelmi hálózatok alaposan betáraztak a sikertermékből. Csakhogy a dollár erősödése miatt a feltörekvő piacokon igencsak elszabadultak az árak. A Bitport is foglalkozott vele, hogy ez az Amerikán kívüli piacokon az egekbe vitte az árakat, amire Magyarországon még a magas áfa is ráerősített.

De nem csak a magas árak vetették vissza az értékesítést, hiszen már sokszor bebizonyosodott, az Apple hűséges felhasználói bázisát az ár nem rettenti el. Egyesek szerint egyszerűen belassult a piac, amire Apple nem készült fel. Így most időt kell adnia a kereskedőknek, hogy túladhassanka a felhalmozott készleteken. A termelés volumene állítólag a második negyedévben visszatér az eredetileg tervezetthez.

A beszállítóknak is nehéz

A hír hatása rávilágít az Apple talán legsebezhetőbb pontjára: arra, hogy lényegében mobilgyártóvá egyszerűsödött a vállalat. Bevételeinek jelentős, 60 százalékot is meghaladó részét ugyanis a telefonok adják.

Bár az Apple egyelőre nem erősített meg a termelés csökkentését, az Apple-ével együtt a jelentősebb beszállítóinak a részvényei is esni kezdtek. A Reuters össze is gyűjtötte, melyik papír hány százalékot bukott a hír hatására: például a Japan Display-é 4,7, az LD Display-é 3,4 százalékkal, a chipeket szállító TMSC papírjai pedig 1,1 százalékkal lettek olcsóbbak. A legérzékenyebben azonban az összeszerelést végző Foxconnt érinti a hír. A hírek szerint a kínai kormány attól fél, hogy a több százezer embert foglalkoztató mamutvállalat elbocsátásokra kényszerül.

Az LG Display vezetősége sem örülhet a hírnek, különösen azok után, hogy tavaly novemberben bejelentették: hogy hatalmas beruházással új, OLED kijelzőket gyártó üzemet építenek 2018-ra. A beruházás valószínűsíthetően összefügg azzal, hogy az Apple is ilyeneket építene a következő telefonjaiba.

De a nagy gyártók még mindig jobb helyzetben vannak, mint például a fabless félvezető-gyártó Dialog Semiconductor, amely részben azért vásárolta fel a beágyazott rendszerek piacán erős Atmelt, hogy csökkentse függőségét az Apple-től. A felvásárlást előtt ugyanis a Dialog bevételeinek  80 százalékát az Apple-partnerség biztosította.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.