A 2018-as év az okos hangszórónak (smart speaker) is nevezett digitális asszisztensek széles körű elterjedésének kezdete lesz, a Canalys előrejelzése szerint ebben az évben indul be a technológia gyors adaptációja a konzumer szegmensben. A piackutató az idén több mint 56 millió darab smart speaker értékesítésére számít világszerte, köszönhetően elsősorban az Amazon és a Google eszközeinek, az Echo és a Home termékeknek.
Az okos hangszórók meghatározó piaca ennek alapján az Egyesült Államok marad, ahol 38,4 milliót jegyezhetnek a Canalys prognózisában szereplő 56,3 millió eladásból. Az eMarketer nemrég azt jelezte, hogy 2017 végéig ennél valamivel kevesebb, 35 milió amerikai fért hozzá ilyen eszközökhöz, vagyis a növekedés üteme elég meggyőző. A második legerősebb régió ettől messze lemaradva Kína, itt egyelőre 4,4 milliós volumenre számítanak.
Nemsokára Kína is nagyon beindul
Az amerikai fölény egészen 2020-ig vehető biztosra, tekintettel a szélessávú kapcsolatok magas penetrációjára, az újításokra való fogékonyságra és az okos hangszórók belépő költségeinek csökkenésére. Kínában ugyanakkor a nyugaton legsikeresebb márkák, az Amazon és a Google egyelőre nem rúgnak labdába, többek között saját szolgáltatásaik korlátozása miatt, ez pedig nyilvánvalóan a helyi gyártóknak (Alibaba, Xiaomi, JD.com) kedvez.
Utóbbiak már megjelentek a piacon saját termékeikkel, bár egyelőre inkább csak tesztelni próbálják a viszonyokat. A Canalys szerint azonban a kínai piac dinamikája pillanatok alatt megváltozhat, ha az óvatoskodó piaci szereplők egyszer beindulnak, így a következő évtized elején már megváltoznak az erőviszonyok. A piac mindenesetre óriási lökést kap az idén, ahogy a hardvergyártók, a szoftverfejlesztők, a telekom szolgáltatók vagy a hangfelismerő és más technológiákat kínáló vállalkozások mind be akarnak szállni a játékba.
A Canalys úgy látja, hogy 2018-ban az okos hangszórók felfutása még a hardvereladásokról fog szólni, ezt azonban az egyre nagyobb telepített bázis monetizálására irányu kísérletek követik majd. Itt a lehetőségek tárháza igen széles, a hirdetési megoldásoktól az előfizetéses tartalmi szolgáltatásokon keresztül a prémium csomagokig és a vállalati ajánlatokig minden a piacra zúdul. A vezető gyártó itt is az Amazon lesz, amely már különféle csatornáinak (Twitch, Fire TV, Amazon.com) egyesítését tervezi az Alexa révén, amivel egy csapásra meghatározó szereplőjévé válna a hirdetési piacnak.
A hangvezérlés a piacot is újraosztja
Hirdetési bevételei ebben a pillanatban még messze elmaradnak a fő versenytársakétól: tavaly a legfontosabbnak tekintett amerikai piacon 1,7 milliárd dollárt kerestek, szemben a Google és a Facebook együttesen termelt 45 milliárdjával. Az Alexával azonban komoly téteket tesznek arra a marketinges és általában számítástechnikai jövőképre, amelyben a vásárlók a hangvezérlésen keresztül folytatnak interakciót az online alkalmazásokkal, saját eszközeikkel, a márkákkal és a kereskedőkkel.
Tavaly már a képernyővel szerelt otthoni digitális asszisztensek is megjelentek, amelynek hosszabb távú lehetőségeit egyetlen hirdetőnek sem kell elmagyarázni. Mindehhez pedig érdemes hozzátenni, hogy azok az amerikaiak, akik 2017-ben legalább havi rendszerességgel nyúltak ilyen eszközökhöz, az eMarketer szerint több mint 70 százalékban az Amazon termékeit használták – ezt a kettőt összeadva világos, hogy az Amazon kiváló helyzetből nézhet a felhasználási szokások küszöbön álló változása elé.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak