Körvonalazódik, hogy mi lesz a gyártás digitalizációjának kulcsa az elkövetkező évtizedben.

Komoly kihívás a gyártóipar számára a digitalizáció, mert a fejlesztéseket úgy kell végigvinni, hogy a folyamat ne akadályozza a termelés folyamatosságát – állítja az ABI Research egy friss elemzése. Az átalakulás fokozatos lesz, hiszen a gyártóipari cégek nem akarják egyszerre lecserélni a meglévő infrastruktúrájukat, hanem olyan technológiákat részesítenek előnyben, amely ráépíthető a már bevált berendezéseikre. Ez logikus is, tekintve, hogy a gyártósorok felépítése lassú megtérülésű beruházás.

A kutatócég vezető elemzője, Pierce Owen szerint a gyártócégek első körben részben a dolgozók képzésével igyekeznek növelni a termelékenységüket, valamint a termelést kevésbé megzavaró technológiákkal próbálkoznak. Ilyen például az edge computingra épülő intelligencia megoldások, amikor az adatgyűjtés és -feldolgozás a felhasználóhoz (gépekhez) közel, a hálózat peremén történik.

Agilis gyártásra kell felkészülni

Az ABI Research nyolc olyan technológiát azonosított, amely leginkább meghatározza a következő tíz évben a gyártás digitális transzformációját:

1. az adalékanyag-gyártás;
2. a mesterséges intelligencia (AI – Artificial Intelligence) és gépi tanulás (ML – Machine Learning)
3. a kiterjesztett valóság (Augmented Reality – AR)
4. a blockchain
5. a digitális ikrek
6. az edge computingra épülő intelligencia (edge intelligencia)
7. az ipari tárgyak internete (Industrial Internet of Things – IIoT)
8. a robotika.

A nyolc technológiai közül az IIoT és az edge intelligencia már elkezdett beépülni a gyártóipari cégek rendszereibe. Ezeket egészítik majd ki olyan egyéb technológiák, melyek eredményeként a korábbinál rugalmasabb gyártási folyamatokat lehet kialakítani. (A sorozatgyártás egyik legnagyobb korlátját kell átlépni, azt, hogy csak minden paraméterében – például anyag, szín stb. – azonos terméket lehet vele gyártani. Ebbe a folyamatba még egy kisebb változást is nagyon nehéz belevinni.)

Érzékelhetően elkezdődött az átmenet a teljesen automatizált, emberi beavatkozás nélkül gyártás (lights-out factory) felé. Az ilyen üzemek létrejöttének azonban már erős diszruptív hatásai lesznek. Az új technológiák az alkalmazottaktól a létesítményeken és berendezéseken át az informatikai infrastruktúráig minden alapjaiban átalakul.

Az additív gyártás – nem csak prototíposokhoz

Az additív gyártást (AM – Additive Manufacturing) jelen pillanatban jobbára azonos az ipari 3D nyomtatással. Egyelőre főleg prototípusokat állítanak elő így. Az megoldásszállítók többsége – például az EOS, a Stratasys vagy a 3D Systems – viszonylag új szereplők a piacon, de a HP Inc. is dolgozik ipari megoldásokon.

Láthatók azonban olyan törekvések, amelyek ezt a gyártási módszert kiterjesztenék a gyártásra is. Ezeket főleg a nagy múltú gyártóvállalatok képviselik. A GE-nek 2016-ban például három jelentős akvizíciója is volt, amellyel az ipari 3D nyomtatásban erősített. Megszerezte a svéd Arcamot 685 millió dollárért, a német SLM Solutionst 760 millióért, és a szintén német Concept Laser 75 százalékát 600 millióért.

A Siemens szintén ebbe az irányba mozdult el. Tavaly sikeresen teszteltek 3D nyomtatással gyártott gázturbina-lapátokat. Idén április végén pedig a német cég bejelentette additív gyártási platformját, amellyel a gobális gyáripari szektor számára elérhetővé teszi az ipari háromdimenziós nyomtatással kapcsolatos tervezési és konstrukciós szakértelmet, valamint a szükséges digitális eszközöket és termelési kapacitást. A platform azonban nemcsak az erőforrások megosztásáról szól, hanem arról is, hogy az iparág szereplői együttesen csökkenteni tudják az additív gyártás alkalmazásának általános kockázatát.

Nagy lehetőségeket nyit a szoftvercégek előtt

A gyártóipar digitális transzformációja a szoftvercégek előtt is új lehetőségeket nyit. A machine learning, a szimulációs szoftverek, a digitális ikrek egyaránt szerepet kaphatnak a termékfejlesztésben, a termelés tervezésében, a gyártóeszközök felügyeletében és a teljesítmény optimalizálásához. A digitális ikrek és szimulációs szoftverek piacára olyan szereplők is beléptek, mint a vállalatirányítás felől érkező SAP. A PTC, amely CAD szoftvereket, AR-megoldásokat is fejleszt, januártól a HPE-vel közösen dolgozik tervezést segítő digitálisiker-megoldásán. Jelentős szereplő ezen a téren a Siemens és az amerikai ANSYS, amely szimulációs szoftvereket fejleszt.

Az is a szoftvercégek malmára hajtja a vizet, hogy az ABI Research által azonosított technológiák önmagukban kevesek, konvergálniuk kell egymáshoz, és integrálni kell őket nemcsak egymással, de a meglévő IT-rendszerekkel is. Ez pedig elsősorban szoftveres feladat.

Az elemzés szerint egyébként a robotika már egyfajta fizikai megtestesülése a konvergenciának: használják a mesteséges intelligenciát, a gépi látást, hálózatba vannak kötve, hiszen csatlakoznak az IIoT platformokhoz, ahol gyakran ott vannak a digitális ikreik is. A meghatározó robotgyártók – például az ABB, a KUKA, a Universal Robots vagy a Yaskawa – egyre inkább az emberrel együttműködő kobotok fejlesztésére koncentrál, melyeknél kiemelt jelentősége van az AI-nak és a konnektivitásnak.

Cloud & big data

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.