Az EB alelnöke szerint ideje lenne, hogy akik egyre több adat forgalmazásával egyre több pénzt keresnek, azok anyagilag is beszálljanak az üzletüket kiszolgáló hálózati infrastruktúra üzemeltetésébe.

Lehetséges, hogy Európában a Google, a Meta, a Netflix és más online óriáscégek kénytelenek lesznek magukra vállalni a távközlési hálózat működési költségeinek egy részét – jelentette ki az EU versenyjogi szabályozásért is felelős alelnöke, Margrethe Vestager, aki hétfői nyilatkozatában reagált az uniós távközlési szolgáltatók panaszaira. Vestager szerint az Európai Bizottságnak nagy hangsúlyt kell fektetnie a hálózatokhoz való méltányos hozzájárulás kérdése, tekintettel arra, hogy bizonyos piaci szereplők óriási adatforgalmat generálva viszik az üzletüket, eközben viszont semmivel sem járulnak hozzá a forgalmazás lehetővé tételéhez és a kapcsolatok kiépítésére irányuló befektetésekhez.

Az uniós biztos a Reuters beszámolója alapján közölte: már folyamatban van annakaz alapos vizsgálata, hogy az Európai Unió a szabályozási oldalon miként lenne képes mindezt lehetővé tenni. A vizsgálat keretei között arra is kíváncsiak, hogy az adatforgalom várhatóan hogyan alakul majd az idő múlásával, és ez miként kapcsolódik a világjárvány hatásaihoz. A hírügynökség itt az Európai Távközlési Hálózatüzemeltetők Szövetsége (ETNO) ugyancsak hétfőn közzétett adatait idézi, amelyek alapján a Meta, az Alphabet, az Apple, az Amazon, a Microsoft és a Netflix együttesen a globális adatforgalom több mint 56 százalékáért felelős.

A távközlési lobbicsoport, melynek tagjai között van a Deutsche Telekom és az Orange, a tanulmányában úgy saccolja, hogy a technológiai óriáscégek éves 20 milliárd eurós hozzájárulása a hálózati költségekhez közvetett módon évi 72 milliárd eurós lökést adhatna az Európai Unió gazdaságának. Vestager ugyanakkor megint rövidre zárta a távközlési ágazat szereplőinek azt a felhívását, hogy a törvényhozók lazítsanak az EU-ban érvényes cégegyesítési szabályokon a nagyobb léptékű konszolidáció lehetővé tételére. Az EB alelnöke szerint az általuk felhozott érvek érvek semmi újdonságot nem jelentenek, mint amilyen például a nagyságrendek növelése lenne a befektetések növelése érdekében.

Piaci hírek

A magyarok fontosnak érzik a digitális képességeket, de sokaknak van mit tanulnia

Egy friss hazai reprezentatív felmérés szerint honfitársaink több mint fele érzi úgy, hogy digitális ismeretein lenne mit csiszolni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.