Az Európai Unió Bírósága júniusban a Qualcomm javára döntött az Unióval szembeni perben. A bíróság eltörölte azt a 997 millió eurós bírságot, amit az EU versenyjogi hatósága rótt ki 2018-ban a csipgyártóra. A Reuters értesülése szerint már el is dőlt, hogy az Unió valószínűleg elengedi az ügyet, és nem fellebbezi meg a döntést. Ez nemcsak a versenyhatóság veresége, hanem a területet irányító Margrethe Vestageré is (aki azóta az Európai Bizottság digitális korszakért felelős ügyvezető alelnöki pozícióját is megkapta).
Mi ez, ha nem a piaci verseny megcsúfolása?
A vizsgálat egy olyan szerződés miatt indult, melyet az Apple és a Qualcomm 2011-ben kötöttek, és amely egészen 2016-ig volt érvényben. Mivel a Qualcomm uralta akkoriban az LTE csipek globális piacát, igyekezett biztosítani, hogy a helyzet így is maradjon, és ne tudjon más befurakodni melléje. Ezért megállapodást kötött az Apple-lel: fizet a telefongyártónak (állítólag több milliárd dollárt), ha az kizárólag a Qualcomm LTE csipjeit használja a telefonjaiban és tabletjeiben. Ha az Apple más félvezető-gyártótól is vesz ilyen csipet, akkor viszont köteles lesz visszafizetni a pénzt. Magyarán a Qualcomm "polcpénzt" fizetett, hogy kizárja egy fontos piaci szegmensből a riválisait.
Az Apple-t nyilván nem zavarta a dolog, hiszen a Qualcomm volt a legjobb gyártó, és még pénz is állt a házhoz, ha vele üzleteltek. (Az más kérdés, hogy az Apple egy a Qulacomm gyártását belassító katasztrófa esetén sem tudott volna kilépni a szerződésből, de valószínűleg még ezzel együtt is pozitívra hozták ki a dealt a kockázatelemzők.)
Az EU versenyjogokat felügyelő hatóságai viszont elkezdtek vizsgálódni, aminek eredményeképpen 2018-ban kiszabták a közel egymilliárd eurós bírságot. Vestagerék szerint a gyakorlat sérti az EU trösztellenes szabályait, mert piacidegen módszerekkel kizárja a konkurenseket egy piaci szegmensből. A Qualcomm azonban nem fogadta el a döntést, és az Európai Unió Bíróságához fordult, amely négy év és ki tudja hány álmatlan éjszaka után június végén meghozta döntését: el kell engedni az egymilliárdos büntetést.
A bíróság ráadásul meg is rótta az Európai Bizottságot. A bírák szerint a vizsgálat során olyan eljárási szabálytalanságok történtek, melyek csorbították a Qualcomm védekezéshez való jogát. Ráadásul a hatóságok felületesek is voltak, és nem tették mérlegre az összes releváns tényt.
A Vestager által elkezdett nagy vizsgálatok még tartanak. Két hét múlva, szeptember 14-én hoz döntést az Európai Bíróság a Google fellebezéséről. A keresőcéget 2018-ban büntették 4,34 milliárd euróra. Az Európai Bizottság szerint a Google az Androidon keresztül akarja kikényszeríteni, hogy az androidos eszközgyártók és mobiloperátorok is a Google alkalmazásait tolják a Play licencekhez kapcsolódóan. A Google szintén fellebbezett. Hamarosan kiderül, esetében alaposabb munkát végeztek-e az uniós hatóságok.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak