Erre szokták mondani: ha ma egy videót néz meg a Youtube-on, ez legyen az. Koreai kutatók eredményeit demonstrálja – látványosan.

Sokakat érdekelt, hogyan lehet olyan mesterséges bőrt (jelen esetben mesterséges anyagból készült borítást) készíteni, ami úgy és olyan gyorsan is alkalmazkodik a környezete színéhez, mint az alkalmazkodás (és a köpönyegforgatás) szimbóluma, a kaméleon. Mindössze néhány éve ismert, hogy az állatnak egy speciális sejtekből álló réteg biztosítja a színváltó képességet. Ehhez képest gyorsan megszületett a mesterséges változat.

A közelmúltban jelent meg Nature Communicationsben egy tanulmány (PDF), amelyben dél-koreai kutatók leírják, milyen technológiával sikerült robot kaméleont építeniük. Az eljárás új utat nyithat az álcázási technológiákban.

A nanotechnológia segített

A robot kaméleon mesterséges "bőrébe" színérzékelőket, ezüst nanoszálakból készült apró fűtőberendezéseket és termokromatikus anyagokat (melyek a hőmérséklet változásával együtt változtatják színüket) építettek. Sikerült olyan nagy felbontású felületet létrehozni, amely nagyon érzékenyen és szinte azonnal reagál a hőhatásra, és igazodik a környezet színéhez.

Korábban azzal kísérleteztek, írja ismertetőjében a MIT Technology Review, hogy ún. mikrofluidikus eszközöket használtak, melyek mikrocsatornákban áramló folyadékok segítségével biztosították a színváltást. A koreai kutatók egyik nagy erénye épp az, hogy sikerült teljes mértékben elektronikusan megoldani a problémát.

A tanulmány egyik szerzője azt mondta a Technology Review-nak, hogy az egyik legnagyobb kihívás a változás sebességének biztosítása volt. Ehhez kellettek a már említett nanohuzalos fűtőberendezések, melyek olyan gyorsan képesek felmelegíteni a színváltó felületet, hogy az ugyanolyan gyorsan igazodott a környezete színéhez, mint egy valódi kaméleon (lásd a videót).
 

A robot kaméleon színeváltozása. A 10. másodpercnél indul a show!


Megküzdöttek a részletekkel – a katonáknak

A kutatókat igencsak megizzasztotta a prototípus legyártása. Kezdetben nem kaméleont akartak építeni, hanem valamilyen nagyobb mozgásszabadságot biztosító állatot, például polipot vagy tintahalat. Sőt neki is láttak egy polip megépítésének, de a munka folyamán belátták, a terv túlságosan ambiciózusnak bizonyult. A formák és anyagszerkezetek tanulmányozása után végül a kaméleonban találták meg a kompromisszumot.

A mesterséges álcázás iránt értelemszerűen leginkább a hadiipar érdeklődik. A kutatók azonban remélik, hogy jelen esetben gyorsan átkerül találmányuk a civil életbe. Ilyen lehet például a szállítmányozás, az autóipar, vagy a divatipar. Bár a divatra sokat adók esetében nehéz elképzelni, hogy a környezet színeihez való alkalmazkodás legyen a legfőbb céljuk.

A "bőr" kialakítása esetében egyébként nem a bőrhatás elérése volt a cél. A robot kaméleon felülete alapvetően egy speciális kijelző. Egy olyan puha, nyújtható anyag, amelyből később talán valódi rugalmas kijelzőket is lehet építeni.

Egy a Technology Review-nek nyilatkozó kutató szerint ezeknek az állat- és növényvilág ihlette robotoknak a hasznosítása igen sokrétű lehet. Építhetők például olyan robotok, melyek egy földrengés után hatékonyan tudják felkutatni a romok alatt rekedt túlélőket.

A koreai kutatók kidolgozta technológia sem tökéletes, extrém hidegben példul nem működik, emiatt nem lehet megvalósítani a robottal a teljes színspektrumot.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.