Az Accenture már egy évvel ezelőtt is azzal kalkulált, hogy a hagyományos bankszektor szereplői nagyjából 280 milliárd dollárnyi bevételről máris lemondhatnak, mert azok az új fizetési szolgáltatók és digitális platformok zsebében landolnak. A tanácsadó 2019-ben úgy látta, a bankok kezében is maradtak eszközök, de ha nem lépnek, ennél is több bevételről lesznek kénytelenek lemondani. Aztán megjelent a koronavírus, és minden korábbi elemzést lehetett a kukába dobni, mivel a digitális fizetési megoldások iránti kereslet az egekbe lőtt. Ezzel pedig csak még nagyobbra nyílt a kapu a fintech cégek előtt.
Gyorsabban terjed, mint a korona
A járvány hatására a lakosság többsége és az őket kiszolgálni igyekvő kereskedők gyorsan sutba dobták a digitális fizetéssel, online megoldásokkal kapcsolatos eddig esetleg meglévő averziókat. Az Economist nemrég megjelent terjedelmes anyagában számos példát említ arra, milyen mértékű volt a szegmens transzformációja.
Latin-Amerika legnagyobb fintech vállalkozása, a brazil Nubank, amelyet alapítója egy szörnyű számlanyitási élmény hátására hozott létre 2013-ban és 2020 elején már 10 milliárd dollárra értékeltek, csak az idén eddig 50 százalékkal tudta növelni az általa kezelt számlák mennyiségét. Az USA-ban a mobilbankos forgalom értéke 85, az online banki szolgáltatásra regisztrálók száma pedig 200 százalékkal növekedett áprilisban, amint a vírus hatása egyre komolyabbá vált.
A készpénzzel kapcsolatos egészségügyi kockázatok szintén jót tettek a pénzügyi rendszer digitalizációjának. A kereskedelmi egységek sorra vezették be a kártyás és érintésmentes fizetési lehetőségeket. A Square-nél például azt tapasztalták, hogy a kizárólag készpénzmentesen működő kereskedelmi partnereik aránya a februári 5 százalékról 23-ra ugrott áprilisra. A hirtelen felfutás azóta konszolidálódott kicsit, de a jelenlegi 14 százalék eléréséhez is több évre lett volna szükség, ha nem jön a Covid.
A digitalizációt a kormányzatok is igyekeztek támogatni különböző intézkedésekkel: globálisan 31 országban, köztük Magyarországon is megemelték az érintésmentes fizetési összeg felső határát. Mindez alaposan megdobta a két nagy kártyaszolgáltató, a Visa és a Mastercard forgalmát. Csak az első negyedévben 40 százalékkal nőtt a cégek által kezelt tranzakciók mennyisége.
Nincs visszaút
Bizonyosak lehetünk benne, hogy a fentebb vázolt történések alapvetően újrarajzolják a pénzügyi szektor "homokozóját". Sokan tavasszal pusztán kényszerből vált online felhasználóvá, mobiltárca-tulajdonossá, ám a felmérések szerint az új ügyfelek többsége elégedett azzal, amit tapasztalt. A Bain globális felmérése például arra jutott, hogy az emberek 95 százaléka a pandémia lecsengése után sem kíván felhagyni a digitális bankolással.
Ez ösztönzőleg kell hasson a hagyományos bankszektorra is, hiszen ahogy a cikk elején idézett Accenture anyagból kiderült, a pénzintézeteknek már az elmúlt években is szembe kellett nézni a szektoron kívülről érkező trónkövetelőkkel. Az Economist grafikonjából szépen kirajzolódik, milyen tempóban kezdtek teret veszíteni a "régi gárda" tagjai. A fintechek értéke idén már 11 százalékot tesz ki a legfajsúlyosabb 500 pénzügyi szereplő mezőnyében. Utóbbi vállalkozások és a kártyaszolgáltatók az elmúlt években folyamatosan képesek voltak növelni a cégértéküket, miközben a tradicionális bankoknál ez a mutató leginkább stagnált.
Ennek ellenére a hagyományos pénzintézeteket sem kell még temetni. Egyrészt a pénzpiac természete, az erős szabályozói kontroll miatt ezt a szegmenst nem lehet olyan könnyen letarolni. Másrészt a bankok maguk is felismerték a változás szükségességét, amit csak felerősített a járvány miatt kialakult kényszerhelyzet. A pénzintézetek egy részénél arra is rájöttek, hogy legjobb védekezés a támadás, azaz maguk is indítanak, támogatnak fintech jellegű projekteket, szolgáltatásokat. (Ilyenre példa itthon az OTP Bank, amelynek leányvállalata az OTP Mobil fejleszti és üzemelteti a Simple digitális fizetési megoldást.)
A pénz tehát az asztalon, pontosabban a virtuális térben hever. Már csak az a kérdés, ki tud belőle az elkövetkezőkben a legnagyobbat markolni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak