A mini "számítógép" árán nem hagyott nagy nyomot az infláció.

Hétévnyi fejlesztési munka és 25 millió dollárnyi befektetés eredményeként október végén érkezik az ötödik generációs Raspberry Pi, jelentette be a mini számítógép fejlesztését gondozó alapítvány oldalán a kereskedelmi tevékenységet végző cég vezetője, Eben Upton. Az új eszköz szebb, jobb, okosabb, erősebb lesz elődeinél, ahogy kell. Az alap, 4 GB memóriával szerelt modell 60, a 8 GB-os pedig 80 dollárba kerül majd – plusz áfa, ami országonként változik.

Az alapítvány egyébként abban is újított, hívja fel a figyelmet Upton, hogy ez az első modell, melyet még a piacra dobás előtt bejelentenek, és előrendelhető a viszonteladóknál. Ez igaz Magyarországra is. A hivatalos hazai forgalmazók a 4 GB-os modellért bruttó 29 900, a 8 GB-osért 39 900 forintot kérnek, és október 23-tól kezdik meg a kiszállítást. (Jelenleg Magyarországon valamivel 24 ezer forint alatti nettó áron, bruttóban épp 30 ezer alatt kapható a 4-es modell 4 GB memóriával.)

Saját fejlesztésű CPU-val próbálkoznak

Bár a dizájn kevéssé változott – maradt a hitelkártya méret, az alaplapról azonban lekerült a négypólusú kompozit video- és analóg audiocsatlakozó –, van néhány komolyabb technikai módosítás. Az új modell ugyanis tovább haladt azon az úton, amire a Raspberry Alapítvány 2019-ben a 4 Model B-vel lépett: ez is valódi PC-osztályú számítógép.

Az 5-ös modell – melyen már a 4-essel párhuzamosan, 2016 óta dolgoztak – saját fejlesztésű, bár továbbra is Arm dizájnú processzort kapott: 2,4 GHz-es, négymagos, 64 bites Arm Cortex-A76-ot. A teljesítmény látványosan javult: a CPU kétszer, a GPU-é háromszor erősebb, mint az előző kiadásban, továbbá nagyjából duplázódott a memória- és az I/O-sávszélesség.

Ezekhez persze az is hozzájárult, hogy átalakították a csipkészletet, különválasztották az alkalmazásfeldolgozó egységet (ezt a Broadcom szállítja), ez biztosítja az SD-kártyához, az SDRAM-hoz, a HDMI-hez és a PCI Expresshez az interfészt is. Az összes többi I/O-funkciót külön vezérlőre tették (saját fejlesztésű RP1 csip), ahogy az energiamenedzsment feladatai is külön csipre kerültek – utóbbit a Renesas szállítja. A Wi-Fi (kétsávos 802.11ac) és az Ethernet-vezérlő ugyanaz, amit a 4-es Raspberryben használtak.

Kiegészítők bősége

Amit valószínűleg a legtöbben meg fognak venni, az az alacsony zajszintű ventilátort tartalmazó új gépház (nettó 10 dollár). De érkezik a mini PC-hez új aktív hűtő, 27 wattos USB-C tápegység, valamint egy speciális hálózati adapter (ha ezt érzékeli a Raspberry Pi 5 firmware-e, képes extra teljesítményt biztosítani a rendszernek).

Pár dollárért kaphatók hozzá speciális kábelek (pl. kamera, kijelző) különböző hosszúságban, PoE+ switch (Power over Ethernet), az egysávos PCI Express 2.0 interfészhez pedig egy M-2 szabványú HAT memóriacsatoló felületet, ami a modern SSD-k fogadására alkalmas.

Végül, de nem utolsósorban elkészült a Raspberry Pi OS új verziója is, amely a Debian Linuxon alapul.

A specifikáció részleteiért érdemes ellátogatni a Raspberry Alapítvány honlapjára.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.