Hétévnyi fejlesztési munka és 25 millió dollárnyi befektetés eredményeként október végén érkezik az ötödik generációs Raspberry Pi, jelentette be a mini számítógép fejlesztését gondozó alapítvány oldalán a kereskedelmi tevékenységet végző cég vezetője, Eben Upton. Az új eszköz szebb, jobb, okosabb, erősebb lesz elődeinél, ahogy kell. Az alap, 4 GB memóriával szerelt modell 60, a 8 GB-os pedig 80 dollárba kerül majd – plusz áfa, ami országonként változik.
Az alapítvány egyébként abban is újított, hívja fel a figyelmet Upton, hogy ez az első modell, melyet még a piacra dobás előtt bejelentenek, és előrendelhető a viszonteladóknál. Ez igaz Magyarországra is. A hivatalos hazai forgalmazók a 4 GB-os modellért bruttó 29 900, a 8 GB-osért 39 900 forintot kérnek, és október 23-tól kezdik meg a kiszállítást. (Jelenleg Magyarországon valamivel 24 ezer forint alatti nettó áron, bruttóban épp 30 ezer alatt kapható a 4-es modell 4 GB memóriával.)
Saját fejlesztésű CPU-val próbálkoznak
Bár a dizájn kevéssé változott – maradt a hitelkártya méret, az alaplapról azonban lekerült a négypólusú kompozit video- és analóg audiocsatlakozó –, van néhány komolyabb technikai módosítás. Az új modell ugyanis tovább haladt azon az úton, amire a Raspberry Alapítvány 2019-ben a 4 Model B-vel lépett: ez is valódi PC-osztályú számítógép.
Az 5-ös modell – melyen már a 4-essel párhuzamosan, 2016 óta dolgoztak – saját fejlesztésű, bár továbbra is Arm dizájnú processzort kapott: 2,4 GHz-es, négymagos, 64 bites Arm Cortex-A76-ot. A teljesítmény látványosan javult: a CPU kétszer, a GPU-é háromszor erősebb, mint az előző kiadásban, továbbá nagyjából duplázódott a memória- és az I/O-sávszélesség.
Ezekhez persze az is hozzájárult, hogy átalakították a csipkészletet, különválasztották az alkalmazásfeldolgozó egységet (ezt a Broadcom szállítja), ez biztosítja az SD-kártyához, az SDRAM-hoz, a HDMI-hez és a PCI Expresshez az interfészt is. Az összes többi I/O-funkciót külön vezérlőre tették (saját fejlesztésű RP1 csip), ahogy az energiamenedzsment feladatai is külön csipre kerültek – utóbbit a Renesas szállítja. A Wi-Fi (kétsávos 802.11ac) és az Ethernet-vezérlő ugyanaz, amit a 4-es Raspberryben használtak.
Kiegészítők bősége
Amit valószínűleg a legtöbben meg fognak venni, az az alacsony zajszintű ventilátort tartalmazó új gépház (nettó 10 dollár). De érkezik a mini PC-hez új aktív hűtő, 27 wattos USB-C tápegység, valamint egy speciális hálózati adapter (ha ezt érzékeli a Raspberry Pi 5 firmware-e, képes extra teljesítményt biztosítani a rendszernek).
Pár dollárért kaphatók hozzá speciális kábelek (pl. kamera, kijelző) különböző hosszúságban, PoE+ switch (Power over Ethernet), az egysávos PCI Express 2.0 interfészhez pedig egy M-2 szabványú HAT memóriacsatoló felületet, ami a modern SSD-k fogadására alkalmas.
Végül, de nem utolsósorban elkészült a Raspberry Pi OS új verziója is, amely a Debian Linuxon alapul.
A specifikáció részleteiért érdemes ellátogatni a Raspberry Alapítvány honlapjára.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak