Miután megkdte az új kinai gyár építését, a vállalat egy technológiai felvásárlással is erősített. Ezzel pedig még mélyebbre lökte akkugyártó partnere, a Panasonic részvényeit.

A Tesla hétfőn jelentette be, hogy 218 millió dollárért (illetve ennek megfelelő saját részvénycsomagért) felvásárolja a San Diegó-i Maxwell Technologies-t. Az ultrakondenzátor alapú energiatároló és -továbbító eszközöket fejlesztő vállalat technológiái elsősorban a nagyobb kapacitású és hosszabb élettartamú akkumulátorok fejlesztésében segíthetik a járműgyártót, amely közvetlen és közvetett módon maga is jelen van a napelemek és villamosenergia-tároló egységek piacán.

A tranzakció értéke a Maxwell aktuális piaci kapitalizációjának bő másfélszerese, amit a kommentárok azzal magyaráznak, hogy a Tesla elsődleges célja most a termelés költségeinek csökkentés, ebben pedig szüksége van a Maxwell szakértelmére és szabadalmaira. A cég idén januárban jelentett be például egy száraz elektródának nevezett megoldást, amelynek révén a Tesla nem csak megnövelhetné jelenlegi akkumulátorainak energiasűrűségét, de akár meg is duplázhatná élettartamukat.

A beszámolók szerint itt már kobaltmentes, a mostanihoz képest akár 20 százalékkal olvcsóbban előállítható akkumulátorokról beszélünk. A Maxwell ultrakondenzátoros tárolói ráadásul éppen az elektromos járművek kapcsán további előnyökkel is kecsegtetnek a Li-ionos akkumulátorokhoz képest, mivel ezek az energiafelvétel- és leadás tekintetében sokkal rugalmasabbak, ami jól jön a gyorsításkor vagy mondjuk a fékezések során a visszatáplálásnál.

A Tesla is egyre komolyabb versenytársakat kap

A Maxwell januárban még arról beszélt, hogy az idei első félévben stratégiai együttműködések kialakítását tervezi az új technológia kapcsán. Ez nyilván gyors lépésekre ösztönözte a Teslát is, különösen, hogy egyre erősebb piaci és technológiai versenyben kell folyamatosan növelnie a termelését. Erre jellemző, hogy csak az elmúlt néhány hónapban is egy marék gyártó, köztük az Audi, a hyundai, a Kia vagy a Jaguar jelentett be új elektromos hajtású modelleket. 

Az akkumulátorgyártó kapacitás ugyancsak félelmetes ütemben növekszik világszerte, ami a kereslet ugyanilyen ütemű felfutását jelzi. A Benchmark Mineral Intelligencepéldául azt prognosztizálja, hogy nagy piaci szereplők, így a kínai BYD, a dél-koreai LG Chem vagy a japán Panasonic és amarikai partnere, a Tesla összességében 1300 GWh fölötti termelésre lesznek képesek 2028-ra, ami majdnem pontosan a tízszerese annak, ahogy a 2018-as évet kezdték.

Maga a tesla is már javában építi harmadik nagy gyártóüzemét, a Gigafactory 3 nevű létesítményt, amely nem csak járműveket, de akkumulátorokat is előállít majd – bár a teljes üzembe csak jövőre kezdődne, az új Gigafactory már az idén megkezdi a termelést. Ennek kapcsán a Teslát irányító Elon Musk helyi szállítók bevonásáról beszélt, ami alaposan betett a Tesla eddigi kizárólagos partnerének: a Panasonic amúgy is gyenge forgalommal zárta a legutóbbi negyedévet, ez pedig az amerikaiak terveivel együtt azonnal 6,5 százalékos részvényárfolyam-csökkenést eredményezett a japán vállalatnál.

A Maxwell Technologies felvásárlását a Tesla közleménye szerint még az idei második negyedévben lezárják, és onnantól a Maxwell kvázi-önállóan, a Tesla leányvállalataként működik majd tovább.

Piaci hírek

Kifogytak volna a felhőszolgáltatók az újításokból?

Az InfoWorld USA-szerte ismert szakértője, David Linthicum szerint ez a helyzet. Túl sokba kerül az innováció, és túl lassan térül meg.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.