Szárnyalt a tőzsdén a Cisco, miután bejelentette, hogy éves szinten az augusztustól októberig tartó első üzleti negyedévében 9 százalékkal csökkent a bevétele, 26 százalékkal a nyeresége az előző év azonos időszakához képest. (A Cisco 2021-es pénzügyi éve 2020 augusztusától 2021 júliusáig tart.) Ez a bejelentés a tőzsdén 9 százalékot meghaladó árfolyam-emelkedést hozott.
Ez sorban a negyedik negyedév, amikor a vállalat bevételcsökkenésről számol be. A meglepő optimizmust pedig részben az táplálta, hogy a hálózati eszközgyártó sokkal jobban teljesített, mint azt az elemzői konszenzus jósolta. Valószínűleg az is szerepet játszott az eredmények pozitív fogadtatásában, hogy a vállalat a folyó negyedévre is kisebb visszaesést jelzett, mint az elemzők. Ha beválik Chuck Robbins vezérigazgató jóslata, a második negyedévének bevételeit 0-2 százalék közötti csökkenéssel zárja a vállalat (az elemzők 3 százalékot prognosztizáltak).
A kormányzati megrendelések erősödtek
A vállalat nettó bevétele 11,9 milliárd dollár volt szemben a tavalyi azonos időszak 13,2 milliárdjával. A profit a tavalyi 2,9 milliárd dollárról 2,2 milliárdra zsugorodott. A bevételek zöme (8,6 milliárd dollár) termékértékesítésből származott, ám ez 13 százalékkal csökkent éves összevetésben, a 3,3 milliárdot hozó szolgáltatási szegmens viszont 2 százalékkal tudott nőni. A kiadási oldal annak ellenére emelkedett a szerkezetátalakítási költségek miatt, hogy a vállalat mindenhol próbált spórolni: a működési költségek összességében 3 százalékkal emelkedtek.
Az infrastruktúra-platform termékcsoport (ebbe tartozik a teljes hálózati- és routeres portfólió) 16 százalékkal zsugorodott, így 6,3 milliárd dollárt hozott a konyhára. Ez az az üzleti szegmens, írja a CNBC, amelyre leginkább hatással van a koronavírus-járvány. A Robbins szerint ennek az egységnek a teljesítményét az is visszavetette, hogy a vállalatok a tavaszi roham után kicsit megálltak, hogy átgondolták a fejlesztési stratégiájukat, ami szükségszerűen a beszerzések elhalasztásával járt. De Robbins szerint a kereslet vissza fog térni.
Ami viszont érdekes, hogy a távmunka terjedése ellenére az alkalmazás-üzletág (ebbe tartozik például a WebEx és az AppDymanics) is visszaesett 8 százalékkal. Az üzletág bevétele 1,8 milliárd dollár volt. A negyedév során a Ciscónak volt ehhez az üzletághoz egy felvásárlása is. Augusztus végén szerezték meg a videokonferencia-élmény javításához a BabbleLabs nevű céget, amely zajcsökkentő és beszédminőség-javító technológiát fejleszt. Októberben pedig közleményben deklarálták, hogy nagyobb energiákat fordítanak a WebEx fejlesztésére. A biztonsági termékekre azonban továbbra is nagy volt a kereslet, a termékcsoport bevétele 6 százalékkal nőtt.
Ami a piaci szegmenseket illeti, a kormányzati szektorban tudott erősíteni a Cisco. Ott az eladásai 5 százalékkal nőttek, míg a vállalati és szolgáltatói szektorban 9 százalékos volt az összesített mínusz.
Volt honnan erősödni
A tegnapi eredmények bejelentése után tapasztalt tőzsdei optimizmust nem csak a hálózati-adatközponti piac várható erősödése és Chuck Robbins optimista várakozásai táplálhatták. Annak, hogy a Cisco bevételei nagyjából egy éve folyamatosan csökkennek, az árfolyamra is erős hatással volt. Miközben az S&P 500 az utolsó egy évben megközelítőleg 9 százalékot erősödött, a Cisco árfolyama 20 százalékot esett. Ebben most volt egy erős korrekció a vezérigazgató óvatosan optimista előrejelzésének hatására.
A pénzügyi eredményekkel egy időben még egy fontos változásról számolt be a vállalat: december végén nyugalomba vonul Kelly Kramer pénzügyi igazgató, aki 2012-ben érkezett a GE-től. Helyére az Autodesktől csábították el Scott Herrent, aki hat évig vitte a szoftvercég pénzügyeit.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak