Már nyolcvan olyan régió akad világszerte, ahol legalább egymilliárd dollárt érő technológiai vállalkozások születtek, de a világjárvány a startupokat is alaposan megnyirbálja.

A technológiai szektor, ezen belül pedig a gyorsan fejlődő, innovatív cégek korábban szinte egyet jelentettek a Szilícium-völggyel. Bár a kaliforniai régió még mindig meghatározó szerepet tölt be ezen a területen, a hasonló tech ökoszisztémák már a világ számos pontján virágzásnak indultak, különösen az ázsiai-csendes-óceáni térségben. A Startup Genome friss összeállítása most érdekes számokat mutat be a technológiai szegmens demokratizálódásáról, ahogy a megfelelő infrastruktúra és befektetések nyomán egyre több helyen megerősödnek a startup vállalkozások.

A már említett ázsiai-csendes-óceáni térség annyira feljött az elmúlt években, hogy mára a globális tech ökoszisztéma majdnem harmadát adja – összehasonlítsképpen, a jelenlegi 30 százalékhoz képest 2012-ben még csak 20 százalékon állt, és úgy növelte másfélszeresére a részesedését, hogy közben a versenytársak is folyamatosan fejlődtek. A változások ütemére jellemző, hogy 2013-ban még csak 4 olyan gazdasági régiót azonosítottak, ahol legalább egymilliárd dollárra többre értékelt új cégek (unikornisok) fejllődtek ki, ma viszont már 80 fölött van az ilyen térségek száma.

Ahogy a VentureBeat tegnapi riportjából kiderül, a globális startup-gazdaságot ebben az évben 3 ezer milliárd dollárosra becsülik, ami nagyságrendjében megfelel egy vezető G7-es ország teljesítményének. Ezen belül még mindig magasan vezet a Szilícium-völgy a maga körülbelül 670 milliárdos részesedésével, messze megelőzve mondjuk a 92 milliárdos Londont vagy a 47 milliárdos Tel-Avivot. A teljes piachoz képest azonban már nem nyomasztó az amerikai régió fölénye, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a többiek földrajzilag is mennyire elosztva működnek.

Néhány elpusztul majd, de kétszer annyi születik

A Startup Genome anyagból kiderül, hogy nem csak a világ tíz legnagyobb vállalata közül sorolnak hetet a technológiai szektorba, de az előző évben összességében is majdnem 300 milliárd dollárnyi befektetői tőkét szórtak szét világszerte, vagyis a pálya még mindig tech startupok számára lejt. A húsz legnagyobb ökoszisztéma között egyébként megjelent Szöul és Tokió is, míg Washington, Seattle vagy Amsterdam még tovább erősödött. A legnagyobb visszaesést ezúttal Berlin és az indiai Bengaluru könyvelhett el, bár így is mindkettő bent maradt a top30-ban.

A jelenlegi gazdasági visszaesés persze a leggyorsabban fejlődő területeken is kihívásokat támaszt, ami tovább erősíti az eddig is tapasztalható, rendszer szintű problémákat. A cégalapítók között például még mindig hétből hatan férfiak, és az összes megtermelt érték háromnegyede is a tíz legnagyobb városba koncentrálódik. A járvány nyomán aztán a startupok 60 százalékakényszerült a fizetések csökkentésére vagy elbocsátásokra, összességében 70 százalékuknak kellett költségcsökkentő intézkedéseket tenniük, de tízből négy startup így is csak legfeljebb háromhavi működésre elegendő készpénztartalékkal rendelkezik. Ez utóbbi a Startup Genome szerint könnyen "tömeges kihaláshoz" vezethet a startup-szcénban is.

Természetesen a termékek és szolgáltatások iránti kereslet is viszaesett: a kutatás megállapítja, hogy a startupok 72 százaléka tapasztalt bevételcsökkenést a járvány kezdete óta. A csökkenés átlagos mértéke elég ijesztő, 32 százalékos szinten van, de a vállalkozások 40 százalékánál a 40 százalékos arányt is meghaladja. A technológiai szegmens ugyanakkor kulcsfontosságú lesz az újbóli gazdasági fellendülés szempontjából, különösen, hogy az új munkahelyek nettó létrehozására jellemzően a fiatalabb cégekrészéről lehet számítani. A Startup Genome felhívja rá a figyelmet, hogy a startupok egy része összedőlhet, de legutóbb, a 2008-as pénzpiaci válság során is több mint 50 unikornis született.

Részletek és egy nagy csomó statisztika a Startup Genome oldalán »

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.