Az adatvédelmi hivatal átmenetileg letiltotta egy amerikai chatbotfejlesztő appját, mert az a GDPR több pontját is megsértette.
Hirdetés
 

Öt éve alapították azt a startupot, amely megvalósította, amit a című film alkotói kitaláltak. A 2013-ban bemutatott filmben a Joaquin Phoenix megformálta főhős hús-vér emberek helyett a számítógépén futó mesterséges intelligenciába szeret bele. A Luka nevű cég olyan mobil appot fejleszt, amely lényegében személyre szabható, MI-vezérelt virtuális társakat kínál az ügyfeleinek, akik így engedelmes (beszélgető)társat kapnak. A Replika nevű app úgy és olyasmikről beszél, ahogy és amikről a tulajdonosa szeretné.

Az app angol nyelvterületen állítólag népszerű, és bár ingyenes, a Reuters szerint egyes plusz funkcióival némi szerény bevételt is termel. Az olaszok azonban most fogást találtak rajta. Az adatvédelmi hatóság szerint kockázatos, mert erősen befolyásolhatja a felhasználó hangulatát, és ennek kockázata különösen nagy a fejlődésben lévőknél (értsd: gyerekek), valamint az érzelmileg labilis személyiségeknél (lásd az említett film főszereplője, Theodore Twombly). A hatóság kifogásolta például, hogy hiányzik az életkor-ellenőrzési mechanizmus, ami alapján be lehetne állítani szűrést, ha valaki nem felel meg a kritériumnak, vagy nem adja meg az életkorát.

A fejlesztő cégnek 20 napja van arra, hogy javítsa a kifogásolt elemeket, utána akár 20 millió eurós bírsággal is sújtható, de a hatóság azt is belengette, hogy végleg kitiltja az appot az olasz piacról.

A Reuters idézte egy gyermekek magánéletét védő szervezet, a Defend Digital Me vezetőjét, Jen Perssont, aki szerint az ilyen, a gyermekek hangulatának, mentális állapotának a befolyásolására is alkalmas eszközöket egészségügyi terméknek kellene minősíteni, és az azokra vonatkozó szabályozás szerint kellene fejleszteni és piacra vinni.

A GDPR-en elhasal az erosz?

Úgy látszik, még az olasz levegőt átitató amore sem lágyította meg a hivatalnokok szívét, így az olaszoknak egyelőre le kell mondaniuk az MI-alapú barátról/barátnőről, kommentálta a döntést a Futurism. A hivatal felvetéseit mindazonáltal megalapozottak véli. Az indoklásban ugyanis eufemisztikusan, de egyértelműen arra utal, hogy a Replika voltaképpen egy "virtuális szexbaba". Ezzel önmagában nincs semmi baj, mindenki azzal és úgy, akivel és ahogy... Csakhogy a Replikák "önálló életre keltek" (akárcsak a Szárnyas fejvadász replikái), és szexuális megjegyzésekkel "zaklatták" azokat a felhasználóikat is, akik nem kifejezetten ilyen célból telepítették. Azaz visszaütött, ami korábban is tudott volt: egyesek a Replikában hoztak létre  MI-barátnőt, akit büntetetlenül bántalmazhattak verbálisan.

Azt, hogy szexuális tartalmú szolgáltatást kínál, a Replika nem is tagadja: ez ugyanis az egyik olyan extra funkciója, amivel szeretne fizető felhasználókat fogni. De az már nem túl vicces, ha ezek a hátsó szobában zajló, extrém virtuális szexuális szokások átszivárognak az óvodákba. Pedig egyre több olyan panasz érkezett a mobil appra, hogy az ingyenes verzió használói is kaptak ízelítőt ezekből az extremitásokból, még ha csak verbálisan is. És itt válik igazán súlyossá, hogy a fejlesztők megspórolták az életkorszűrést.

Konzumer tech

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.