A legmilliárdosabb milliárdos túlságosan egyszerűnek tartja a sakkot, amiben a vesztett helyzeteket sem lehet megfordítani a játék közben feltalált szuperfegyverekkel.

Elon Musk a Tesla csütörtöki robotaxi-bemutatójára készülődve sem hanyagolja el egyéb kötelezettségeit, mint például az összeesküvés-elméletek terjesztését saját amortizált közösségi hálózatán, vagy az egyre elkeseredettebb osztogatást Donald Trump újraválasztási kampányában. Sőt emellett még arra is maradt ideje, hogy kifejtse, miért hülyeség a sakk: szerinte az évszázadok óta játszott stratégiai játék hasznontalan, mert "a valósághoz képest kis számú szabadságfoka van", ráadásul egyenlő feltételeket nyújt mindkét játékosnak.

Ahogy a 256 milliárd dollárosra becsült vagyonával a világ leggazdagabb emberének számító Musk megállapítja, a sakkban csak 64 mező van, nincs háborús köd, nincs technológiai fejlődés, nincsenek különböző terepek, minden alkalommal ugyanazok a kezdő bábuk és a pozíció, sőt nem lehet új figurákat sem feltalálni a játék során. A valóságban azonban sok ilyen tényező működik, így ha valaki közel áll hozzá, hogy mattot adjon az ellenfélnek, akkor is előfordulhat, hogy mégis az ő királyát fogják elpárologtatni egy korábban nem létező "űrlézerrel".

Végül mindenki azt gondol, amit akar

Az okfejtést azzal a megállapítással zárja, hogy a valóságban a nyerő lépések felfedezése sokkal nehezebb feladat, amivel persze nehéz vitatkozni: a valóság tényleg felfoghatatlanul összetett, a sakk pedig egy játék. A hibás és felesleges analógiát egyébként két évvel ezelőtt is bedobta, amikor a Twitteren fejtegette, hogy gyerekként ő is sakkozott, de később már túl egyszerűnek találta a dolgot. Ahogy írta, érthető volt, hogy az emberek sakkoztak, amikor még csak "kövekkel és mókusokkal" játszhattak, de szerencsére ma már vannak számítógépeik.

A legújabb okfejtést természetesen az interneten is felkapták. Van, aki megpróbálja elmagyarázni, hogy a sakk lényege éppen a korlátaiból fakad, míg a világ egyik legjobb sakkjátékosa, a japán-amerikai Nakamura Hikaru annyit közölt, hogy teljesen érdektelennek tartja, miről okoskodik megint a Tesla vezérigazgatója. Végül van, aki azt a tanulságot vonta le, hogy Musknak nem igazán fekszenek az olyan kihívások, amelyekben a kudarcokért kizárólag saját magát hibáztathatja: ha nem tudja űrlézerrel megúszni a mattot, akkor mindig kell valaki, akire rátolhatja a felelősséget.

Közösség & HR

Európai módra kötik gúzsba a Google-t az Epic-per következményeként

Az amerikai bírói végzés értelmében a Google nem kötheti röghöz az androidos alkalmazásfejlesztőket. Mindez hasonló helyzetet teremt a tengerentúlon, mint amire Európában már rászorították a monopolhelyzetben lévő platformokat.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.