A probléma világszerte napirenden van, de a Kínában bevezetett rendelkezések jelentik az eddigi leghatározottabb fellépést a potenciálisan káros technológiával szemben.

A kínai kormányzati internetes szabályozó (Cyberspace Administration of China - CAC) decemberben jelentette be azokat az új rendeleteket, amelyek célja a mesterséges intelligencia segítségével előállított média betiltása volt minden olyan esetben, amikor annak forrását nem jelzik egyértelműen. Bár a CAC már három évvel ezelőtt illegálisnak nyilvánította az MI által létrehozott "álhírek" közzétételét és terjesztését, az új szabályrendszer azoknak az alkalmazásoknak a felfutására reagál, amelyek bárkinek lehetőséget nyújtanak a szövegek, képek, videók vagy zene előállítására.

Tegnap végül életbe is léptek az új korlátozások, amely betiltják az álhírek terjesztésére és az emberek beleegyezés nélküli megszemélyesítésére használt deepfake (mélyhamisítás) létrehozását. Az irányelvek megkövetelik az érintett szolgáltatóktól, hogy biztosítsák, MI-algoritmusaikat senki sem használhatja csalásokhoz vagy hamis és káros információk terjesztéséhez. Ezzel összefüggésben egyértelműen meg kell jelölniük a szintetikus tartalmakat valamilyen vízjel hozzáadásával. Az online identitást ezeken a platformokon kell hitelesíteniük, a felhasználóknak pedig lehetővé kell tenniük a gyanús tartalom bejelentését.

Mások egyelőre nem ennyire határozottak

A rendelkezések értelmében az olyan funkciókat biztosító szolgáltatásokat, mint az intelligens párbeszéd, a szintetizált emberi hang, az emberi arc generálása és a magával ragadó valósághű jelenetek, mind jól láthatóan jelezni kell a nyilvános összetéveszthetőség vagy téves azonosítás elkerülésére – derül ki a The Register keddi riportjából. Ugyanígy az is tilos, hogy bárki technikai eszközöket alkalmazzon ezek törlésére, tekintettel a deepfake technológiák látványos javulására és azok gyakori bevetésére a már reklámokban és filmekben is megjelenő kereskedelmi alkalmazásoknál.

Az utóbbi időben egyébként nem csak Kínában kérdőjelezték meg az olyan modellek engedély nélküli használatát, amelyeket mások fényképein és beszédfelvételein képeznek, legyen szó akár az elhunyt személyek ilyen módon való megjelenítéséről. Az Egyesült Államok néhány államában is betiltották a mélyhamisítás bizonyos formáit, és a szövetségi kormányzat is közzétett egyelőre nem kötelező erejű iránymutatásokat. Az EU ugyancsak saját szabályokat alkotott a deepfake korlátozására, beleértve a pénzbüntetés lehetőségét is az olyan szolgáltatóknál, amelyek nem rendelkeznek házirenddel a dezinformáció és a robotizált felhasználói fiókok észlelésére és eltávolítására.

Piaci hírek

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.