Sőt esetenként még akkor is, ha jelölve van. Az új szabályrendszer határozott válasz a szöveget, képeket vagy hangot előállító mesterségesintelligencia-alkalmazások népszerűségének látványos növekedésére.

A kínai kormányzati internetes szabályozó (Cyberspace Administration of China - CAC) olyan rendeleteket adott ki, amelyeken keresztül betiltja a mesterséges intelligencia segítségével előállított médiát, ha annak forrását nem jelzik egyértelműen. A kínai kormány a beszámolók szerint aggasztónak tartja, hogy félrevezethetik a közvéleményt az olyan manipulált videók vagy képek, amelyek szereplői olyan dolgokat mondanak vagy tesznek, amelyeket valójában nem mondtak vagy tettek. A CAC már három évvel ezelőtt illegálisnak nyilvánította az MI által létrehozott "álhírek" közzétételét és terjesztését, az új szabályrendszer viszont azoknak az alkalmazásoknak a népszerűségére reagál, amelyek bárkinek lehetőséget nyújtanak a szövegek, képek, videók vagy zene előállítására.

Miközben folyamatosan jelennek meg az ilyen generatív MI-alkalmazások vagy az intelligensnek mondott chatbotok, Kínában gyorsan felmérték, mi mindenre használhatják az emberek az egyre hatékonyabb mesterségesintelligencia-modellekre épülő eszközöket. Az ottani szabályozók egyértelműen az óvatosság pártján állnak velük kapcsolatban, ellentétben akár az Egyesült Államokkal, ahol eddig legnagyobb részben a magánszektorra hagyták a szabályok kialakítását, nyitva hagyva egy nagy csomó etikai és jogi kérdést. A kínai lépések ehhez képest elég látványosak, hasonlóan ahhoz, mint amikor tavaly lényegében betiltották a kriptoeszközök kiadását és kereskedését, de azt is megmutatják, hogy létezik határozott fellépés a potenciálisan káros technológiával szemben.

A veszélyt mindenhol érzékelik

Bár a kínai állam nyilván mást ért a társadalmi károkozáson, mint a nyugati országok, az is tény, hogy a mélyhamisításokat (deepfake) már világszerte használták gazdasági bűncselekmények elkövetésére, vagy a zűrzavar és téves információk terjesztésére olyan esetekben, mint amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök képmása a közösségi médiában terjedő videókon fegyverletételre szólította fel az ukrán katonákat. A Kínában most kiadott szabályozás szerint eleve tilos az alany engedélye nélkül létrehozni az őt megjelenítő médiatartalmakat, és minden olyan anyagot, ami a nemzeti érdekkel ellenkezik. A rendelkezések hatálya alá tartozó eszközöket olyan technológiaként határozzák meg, amelyek "mélytanulást, virtuális valóságot és más szintézisalgoritmusokat használnak szövegek, képek, hangok, videók és virtuális jelenetek létrehozására".

Az intézkedéseket a kommentárok érdekes inflexiós pontnak tartják abban a tekintetben, hogy a műalkotásokat gyártó generatív mesterséges intelligencia például világszerte, így Kínában is lázba hozta az internetezőket. Az nyilván csak később fog kiderülni, hogy az új szabályok milyen hatással lesznek erre a trendre, mint ahogy az is érdekes lesz, hogy milyenek lesznek a kínai nemzeti érdekekkel ellenkező felhasználások. A beszámolók ugyanakkor arra is felhavják a figyelmet, hogy nem a kínai kormány az egyetlen, ahol tartanak a generatív MI kártékony hatásaitól. Október elején már a Biden-adminisztráció is közzétette saját, nem kötelező erejű iránymutatásait – más kérdés, hogy ezeknek egyelőre csak a kormányzati alkalmazásokra lehet érdemi hatásuk, de a big tech vállalatok vastag bőrén sokak szerint nem hatolnak át.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.