A vállalatok, különösen a Szilícium-völgy techcégei az alkalmazottaktól teljes odaadást várnak, de ez nem kölcsönös. Ha a részvényesek érdeke úgy kívánja, azonnal megválnak akárhány embertől.

Valóban szívvel-lélekkel dolgoztatok itt – mondta Mark Zuckerberg, majd elbocsátott kb. 11 ezer embert. A szituáció ismét felhívja a figyelmet arra, hogy a vállalat nem szereti viszont az alkalmazottait; még akkor sem, ha ők sokat adnak neki magukból, tudásukból, lelkesedésükből, lojalitásukból.

A Szilícium-völgy nagy elbocsátási hulláma (Inteltől a Microsofton át a Salesforce-ig) hosszú konjunkturális időszak után következik. És bár a vállalatok egy ideje sokat szeretnek beszélni a munka és a magánélet egyensúlyáról, valójában a közhangulat jó ideje az, hogy az ember a munkájának él, és szerves része az identitásának, hogy melyik vállalat alkalmazottja. A vállalati kampuszok óvodái, az ingyenes mosodai szolgáltatások és étkezési lehetőségek a vállalat – és a felső vezetés – nagylelkűségét és nagyszerűségét volt hivatott hirdetni, pedig valójában ez is annak az eszköze volt, hogy még intenzívebben benyomuljanak alkalmazottaik életébe, akik így akár a rendes munkaidőn túl is hajlandók voltak dolgozni.

A Recode témával foglalkozó cikke idézi a megjelenés előtt álló The Good Enough Job szerzőjétől, Simone Stolzoff San Francisco-i újságírótól azt a nem túl eredeti megállapítást, hogy a technológiai cégeknek bizonyos értelemben hasonló a szerepe egyes munkavállalók életében, mint amilyen korábban a közösségé vagy az egyházé volt. Ezért sok vállalat azzal a (valószínűleg hazug) retorikával csábítja magához az embereket, hogy életük legjobb munkáját végezhetik, és megváltoztathatják a világot.

Mindebből legfeljebb annyi igaz, hogy az ember igenis sok örömet találhat a munkájában, de nem szerencsés, ha ez az érzés a vállalat szeretetével is párosul, utóbbi ugyanis biztosan egyoldalú lesz. Le kellene számolni azzal, hogy minden bizalmunkat a bennünket foglalkoztató cégbe vetjük, mondta egy HR-tréner a lapnak. Szépen hangzik, amikor a vállalatvezetők arról beszélnek, hogy első az ember, de vállalat üzlet, és mindent annak rendelnek alá.

A hosszú béke alatt eltűnnek a háborús skillek

A Layoffs.fyi elbocsátásszámlálója már 120 ezer ezer környékén jár: ebben az évben ennyi embert bocsátottak el technológiai cégek az USA-ban. A szám a szektor több millió foglalkoztatottjához képest nem drámai. Ám az egyén nagyon is annak élheti meg, hiszen a felmondó levél több mint egy évtized nyugalom után érkezik – derült égből villámcsapás. A technológiai ipar dolgozói hozzászoktak a stabilitáshoz. Arra pedig biztosan nem számítottak, hogy úgy lehet több ezer embert utcára tenni, ahogy azt Elon Musk a Twitternél csinálta.

A vállaltok többsége persze igyekszik kulturáltan, világos feltételek mentén végigvinni a leépítést – Zuckerberg még azt is a Meta-alkalmazottak elé tárta, hogy milyen egyéb költségcsökkentéssel próbálkoztak, hogy minél több munkahelyet mentsenek meg. De ettől még a tény marad tény: a vezetők felelőtlensége a dolgozókon csattan (Zuckerberg is magára vállalta a felelősséget, de nem ő mondott le). A Meta egyébként még így is durván nyereséges, azaz akár azt is megengedhetné magának, hogy a gazdasági visszaesés ellenére is megtartson embereket. De az rosszat tesz a profitrátának, ami elriasztja a részvényeseket... (A vállalat legnagyobb részvényese maga az alapító.) Az elbocsátások hírére egyből felfelé indultak a papírok: a november 3-i 89 dollár alatti szintről múlt hét végére 112 dollár fölé emelkedett az árfolyam. Ez azonban kevés vigasz azoknak, akik a megélhetésük elvesztésével fizetnek azért az emelkedésért.

És itt visszatérhetünk a kiinduló ponthoz: a munkaviszony egy szigorúan tranzakciós kapcsolat. Az alkalmazott dolgozik (remélhetőleg olyan területen, amihez ért és esetleg még élvezi is), amiért a vállalat fizet. Minden más csak púder.

Akit tehát megúszta az első vihart, ami az elmúlt hetekben végigsöpört a technológiai szektoron, gondolja újra viszonyát a munkahelyével. Frissítse önéletrajzát, valamint cégen belüli és kívüli szakmai kapcsolatait – még akkor is, ha nem keres új állást. Így nem éri készületlenül, ha rákényszerül a keresésre, és az elbocsátás is kisebb megrázkódtatást okoz.

Közösség & HR

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.