A hibrid adatátviteli technológiával a meglévő Wi-Fi- és LoRa-hardvereket átalakítás nélkül lehetne használni okosváros vagy mezőgazdasági IoT-rendszerekben.

Jelentős előrelépést hozhat a magyarul dolgok interneteként (Internet of Things – IoT) ökoszisztémában egy új kísérleti fejlesztés. Egy nemzetközi kutatócsapat sikeresen kombinált két kommunikációs protokollt, a Wi-Fi-t és a LoRa-t (Long Range). A WiLo-nak nevezett technológia segítségével olyan IoT-rendszereket lehetne építeni, amelyekben mindkét protokoll létező eszközei használhatók lennének.

A Wi-Fi ugyan gyors és nagy a sávszélessége, de korlátozott a hatótávolsága és magas az energiafogyasztása. A LoRa eszközöknek ellenben alacsony az energiaigénye, nagyobb a hatótávolsága, csak kicsi a sávszélessége. Ezért is használják előszeretettel IoT-s szenzorhálózatokhoz.

A kutatóknak anélkül sikerült öszekapcsolni a két protokollt – és persze így egyesíteni egyes erősségeiket –, hogy kiegészítő technológiát kellett volna használniuk a különbségek áthidalásához, számolt be az IEEE Spectrum. A WiLo alkalmazásával elvileg csökkenthető lenne az IoT hálózatok komplexitása, miközben a méretezhetőségük javulna. Kevesebb lenne a hibalehetőség, sőt a kiépítési és üzemeltetési költségeket is csökkenteni lehetne.

A kutatók a kísérleteikhez olyan LoRa adóvevő eszközt használtak, amely a Wi-Fi által is használt frekvencián kommunikál. A Wi-Fi és a LoRa jelei azonban nem kompatibilisek. Ezért kidolgoztak egy algoritmust, ami a Wi-Fi szabványú jeleket átalakítja olyan formátumúvá, amilyent a LoRa-eszközök használnak a más eszközökkel történő kommunikációban. Az algoritmussal úgy módosították a Wi-Fi adatmultiplexelési szabványát (OFDM, magyarul: ortogonális frekvenciaosztásos hozzáférés), hogy a Wi-Fi eszköz a LoRa ún. chirp spread spectrum szabványában használt nagyobb hatótávolságú jeleket emuláljon.

Így elérték, hogy egy szabványos Wi-Fi eszköz további kiegészítő hardverek nélkül legyen képes a LoRa-szabvánnyal megegyező távolságba adatot továbbítani.

A legnagyobb előnye, hogy nem kell hozzá új hardver

A tesztek eddig biztatóak. A WiLo segítségével beltérben és kültéren egyaránt sikerült maximum 500 méteres távolságban viszonylag megbízható kapcsolatot felépíteni.

A kutatócsapat egyik tagja azt mondta az IEEE Spectrumnak, hogy szerinte a WiLo talán legnagyobb előnye, hogy egy IoT-hálózat tulajdonságainak javításához nem kell új hardvereket telepíteni a rendszerbe. Egy problémára azonban értelemszerűen a hibrid kommunikációs protokoll sem ad megoldást: a Wi-Fi-s eszközök energiaigénye továbbra is meglehetősen magas. Ráadásul a kommunikáció és a jelemuláció egyidejű kezelése többletenergiát igényel. A kutatócsapat ennek megoldásán is dolgozik.

Magán a protokollon szintén kell még csiszolni. Ilyen terület az adatátvitel stabilitásának javítása. Szintén megoldandó feladat, hogy a technológiák közötti kommunikációs folyamatba olyan biztonsági megoldásokat kell implementálni, melyek megfelelnek a különböző iparági szabványoknak.

Közösség & HR

A Pentagon MI-vel gyártana mesterséges internet-felhasználókat

Olyan technológiákat keresnek, amelyekkel képesek lehetnek a valódi emberektől teljesen megkülönböztethetetlen online személyiségeket előállítani.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.