A tiltott vagy erősen ellenjavalt szolgáltatások listáján egy csokor rivális szerepel. A munkavállalók korlátozása mögött nem a piaci részesedés megőrzése, sokkal inkább biztonsági megfontolások állnak.

Egy cégnél általában is problémaforrás lehet, ha a dolgozók közvetlen riválisok termékeit hordják, használják a munkavégzés során. A vállalati büszkeségen ilyenkor ejtett csorba, az imidzs gyengítése persze csak az egyik lehetséges téma. Technológiai vállalatoknál, ahol a szellemi tulajdon a cég értékének jelentős részét képezi, bőven felmerülnek biztonsági kockázatok is.

Ami Redmondban történik, maradjon is Redmondban

A GeekWire múlt hét végén adta hírül, hogy birtokukba jutott a Microsoftnál alkalmazott tiltó és korlátozó intézkedések listája. A lap által felsorolt szolgáltatások szinte mindegyike versenytársnak tekinthető, mivel Redmondnak ezekre létezik hasonló funkcionalitású megoldása, de van olyan platform is, amely már a Microsoft birtokában van, mégis szerepel a nem megengedett alkalmazások csoportjában.

Piros lapot érdemel például a minap tőzsdére lépett Slack. A csoportmunkára, kommunikációra használható platform helyett a Microsoft részletekbe menően elmagyarázza a dolgozóknak, hogy létezik házon belül a két éve indított Teams, ami ugyanazt tudja, ráadásul alapból integrálva van az Office 365-tel. A tiltás magyarázata, hogy a Slack fapadosabb változatai nem ütik meg a Microsoft szellemi tulajdonának védelmét biztosító szintet. Ugyanakkor a Microsofttal a vállalati ügyfelekért egyre nyíltabb versenybe kezdő Slack portfóliójában egy ideje már szerepel a fizetős, ám lényegesen kibővített eszköztárral rendelkező Enterprise Grid változat. A megszerzett dokumentum alapján ez utóbbit nem is tiltja kategórikusan Redmond, ám a dolgozóknak ebben az esetben is inkább a Teamsre váltást jelöli ki követendő útnak.

Hogy nem elsősorban a riválisok kitessékeléséről szól a történet, azt jól példázza a Grammarly feketelistázása. Az egyszerű és éppen ezért nagyon népszerű, böngészőbe beépülő helyesírás-ellenőrző alkalmazás ugyanis képes olyan szövegeket is "elolvasni", amelyeknek nem szabadna kikerülnie a dolgozók eszközeiről. A Microsoft dolgozók felé tett igyekezetét dícséri, hogy a szöveg kitér arra is, hogy az informatika osztály közben igyekszik megoldást találni a Grammarly biztonságos működtetésére. Szintén tiltott egyébként a Kaspersky biztonsági szoftvere, amely láthatóan kevéssé élvezi az amerikai cég bizalmát.

A lehetőleg ne használd kategóriában találjuk például az Amazon Web Services és a Google Docs nevét. Itt szintén felmerül a konkurencia problematikája és kéznél van a Microsoft megfelelő saját megoldása ezeknek a szolgáltatásoknak a lefedésére. A belső útmutatás szerint az ide sorolt elemeket maximum előzetes engedélyeztetést követően lehet különleges esetekben bevetni, ám a szorgalmazott gyakorlat az adatok házon belül tartása és a helyi lehetőségekre támaszkodás.

Érdekesség, hogy a problémás szereplők között találjuk a GitHub-ot is, miközben a repositoryt működtető céget tavaly felvásárolta a Microsoft. Az elsőre furcsa döntés kicsit jobban érthető, ha hozzátesszük, hogy a korlátozás csak a GitHub cloudos, szabadon elérhető részére igaz. A helyben telepített változat természetesen a munkatársak rendelkezésére áll.

Tűr, tilt, támogat?

A konkurencia termékeinek indokolt, vagy éppen indokolatlan üldözése a munkahelyen semmiképpen sem Microsoft-sajátosság, de azért Redmonddal kapcsolatban is lehet régebbi történeteket felhozni a témában. Ilyen volt például a nem éppen visszafogott stílusáról ismert Steve Ballmer találkozása az iPhone-nal. Az akkoriban a céget vezető Ballmer egy megbeszélésen kapta ki egy gyanútlan kolléga kezéből az Apple telefont, majd eljátszotta, hogy eltapossa. Ez a sztori persze még abból az időből van, amikor a Microsoft azt képzelte, hogy a mobilpiacon is képes lesz meghatározó szereplővé válni.

A jelenlegi vezető viszont a korábbinál sokkal együttműködőbb húrokat penget. Satya Nadella ötéves regnálása alatt a Microsoft hatalmas lépésekkel közeledett a nyílt forráskód témájához, de általában is nyitott, együttműködésre kész üzleti szereplőnek mutatkozik.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.