A képlet Orosz Gergely szerint egyszerű: hagyják őket kreatívan alkotni, ezért adott mennyiségű munkával jobb eredményt, azaz több bevételt tudnak generálni.

Mit ad a Szilícium-völgy a fejlesztőknek? A kérdés nem a "Brian élete" parafrázisának a kezdőmondata: egy sokat látott magyar fejlesztő összefoglalta, miért hatékony a sokak által irigyelt kaliforniai modell. Hagyják a fejlesztőmérnököt dönteni, és a jó döntéshez minden szükséges információt biztosítanak, így pénzben mérhetően is jobban hasznosul a munkája, ezért magasabb fizetést is tudnak neki adni. Tömören így foglalható össze, miben látja másnak Orosz Gergely a szoftverfejlesztők munkáját a modern, szilícium-völgybeli techvállalatoknál, mint egy konzervatív sturktúrában működő cégnél. A magyar fejlesztő, aki mindössze egy évtized alatt meglehetősen impresszív karriert futott be (J.P. Morgan, Skype, SkyScanner, Uber, ahol gyorsan bekerült a core fejlesztőcsapatba), saját blogján foglalta össze, hogy szerinte miért hatékonyabb a Szilícium-völgy stratégiája, amely szerinte a ilyen típusú cégek hatékonyságára is pozitívan hat.

És hogy ez miért fontos? Az IDC tavaly októberben kiadott FutureScape tanulmánya szerint a hagyományos vállalatok néhány éven belül szoftvervezérelt "digitális innovációs gyárrá" alakulnak. Az évtized közepére a vállalkozások közel kétharmada elképesztő mennyiségű szoftvert fog gyártani, és naponta fog új kódot telepíteni.

Az Ubert tavaly októberben elhagyó Orosz írásában következetesen szembeállítja a Szilícium-völgy szellemiségét a konzervatív, hierarchikus vállalati struktúrával. Szerinte az előbbi típus (amibe nem csak a Kaliforniában működő cégek tartoznak) többet ad a fejlesztőinek, és ezáltal többet is kap tőlük. Orosz több alapvető különbséget is felsorol, de messze a legfontosabb, hogy a Szilícium-völgyben a szoftvermérnököket értékteremtő és kreatív problémamegoldó munkatársnak tekintik, míg a hagyományos vállalatoknál a gyári munkás kategóriába sorolják őket. Szerinte minden ebből következik. De pontosan mi is?

A hét ok, amiért jobb a Szilícium-völgy

1. A fejlesztőmérnök autonómiát kap. Egy hagyományos cégben a fejlesztő kap egy JIRA-jegyet arról, hogy mit kell csinálnia. A lényegi információ a termék- vagy a projektmenedzsernél van, és ők azt várják el a fejlesztőtől, hogy a kiosztott részfeladatot maradéktalanul megoldja. Kérdés legfeljebb a jegy részleteinek tisztázásával kapcsolatban lehet.

Egy modern techvállalatnál is vannak projektek, projektmenedzserek, vezetők. De nem a szabályozás a dolguk. Elvárják és ösztönzik a fejlesztőket, hogy ők találják ki a munka mikéntjét, és ebbe beletartozik, hogy fontos döntéseket is nekik kell meghozniuk. Ennek előfeltétele, hogy minden csapattag lássa a nagy összképet, mert csak így érzékelheti a megoldandó problémákat. Ebből születnek például egy termékben olyan szolgáltatások, amikre eredetileg a tervezésnél nem is gondoltak, de jobbá, eladhatóbbá teszi azt.

Ez a szervezeti felépítésben is működik. Orosz Gergely negatív példaként egy bankot hoz, ahol hatszintű volt a projektmenedzsment, a fejlesztők természetesen a hierarchia legalján voltak, a döntéseket mindig fölöttük hozták meg. Ezzel szemben a hatékonyan működő vállalatok a releváns üzleti kontextust is megosztják a fejlesztőkkel, akik arra így megfelelő választ tudnak adni (és persze ehhez szabadságot is kapnak).

2. Problémamegoldónak, és nem agyatlan erőforrásnak tekintik. A szoftvermérnökök általában a legjobban fizetett szakemberek, de nem úgy lehet kihozni belőlük a legtöbbet, ha szigorúan előírjuk számukra a 8 óra kódolást. A Szilícium-völgy vállalataihoz hasonló cégeknél a szoftvermérnök problémamegoldó szakember. Ezért a technikai készségei mellett egyre inkább hangsúlyt kapnak a soft-skilljei, például a kommunikációs készsége vagy a problémamegoldó képessége. (A nyolc óra munka témájával kapcsolatban érdemes felidézni Derick és Harry egy korábbi írását is.)

3. Belső adatok, kódok és dokumentációk átláthatósága. Orosz szerint a Szilícium-völgy típusú cégek kevés kivétellel (Apple, Palantir) transzparensek az alkalmazottaik felé. A hagyományos cégek viszont igyekeznek csak annyi információt átadni, amennyi az adott munkához feltétlenül szükséges, a vezetők tudják a "miért"-re a választ, a fejlesztő meg aszerint végrehajt. Pozitív példaként hozta a Skyscannert, ahol még a napi bevételekről is részletesen tájékoztatást kaptak a fejlesztők. Persze ez egy tőzsdei cégnél már nem feltétlenül járható, de még azoknál is át kellene adni a mérnököknek azokat az üzleti adatokat, melyek alapján jobb döntéseket hozhatnak, hiszen egy alkalmazás működése sokszor akár közvetlenül is befolyásolja a bevételeket.

4. Ezért egy modern szervezetben minden csapattag láthatja, hogy munkája az üzleti tevékenység mely részére és hogyan hat. Az ilyen vállalatoknál arra ösztönzik a fejlesztőket, hogy lépjenek kapcsolatba az üzleti oldallal. (Az agilis szervezetekben ez egyre inkább hangsúlyossá válik – a témával kapcsolatban érdemes újraolvasni a jelenleg idomsoftos Both András két korábbi írását itt és itt.)

5. Lebontják a kommunikációban a hierarchiát. Az egyes csapatok tagjai közvetlenül is megkereshetik egymást tapasztalatcsere vagy akár együttműködés céljából, és nem kell az adott csapat vezetőjén keresztül, úgymond hivatalos úton kommunikálniuk. A hagyományos vállalatnál ez már csak azért sem lehetséges, mert ott a lényeges információk a vezetőknél vannak (lásd 3. pont).

A technikai környezet is fontos

6. Orosz szerint azonban nem csak a szervezet működését érdemes optimalizálni. A munkakörnyezetet is megfelelővé kell tenni. Levenni minden olyan fölösleges terhet a fejlesztők válláról, ami elvonja őket a kreatív munkától. Egyes jól működő vállalatok ezért külön fejlesztőcsapatot tartanak fenn a belső fejlesztőkörnyezet folyamatos fejlesztésére.

7. És a magasabb fizetés... A modern vállalatok felismerték: ha hagyják a szoftvermérnököket úgy dolgozni, mint a stratupokban, akkor azzal jól járnak (a stratupok lényegében a szoftvermérnökök munkáját felhasználva növekednek), és ezt érdemes honorálni magasabb fizetéssel és nagyobb autonómiával. Orosz szerint ez tükröződik a Facebook vagy a Google bérpolitikájában is. Ha egy vállalat jól használja a mérnökeit, nem okoz gondot számára akár a piac fölötti béreket is kifizetni.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.